Czy mrożenie jest zdrowe?
Jak najbardziej. Eksperci ds. żywienia podkreślają, że to właśnie mrożenie jest najzdrowszą metodą utrwalania przydatności produktów. Do mrożenia nie wykorzystuje się żadnych substancji konserwujących. Sól, cukier czy ocet – czyli najbardziej znane i najczęściej wykorzystywane konserwanty zmieniają smak produktu i nie należą do najzdrowszych. W produktach mrożonych natomiast ich nie znajdziemy. Poza tym podczas mrożenia produkty zachowują swoją wartość odżywczą, a straty składników mineralnych i witamin są minimalne. A na tym nam przecież najbardziej zależy.
Mrożenie pierogów, uszek, klusek śląskich
Jak mrozić pierogi, uszka czy kluski śląskie? Najlepiej bez uprzedniego ich zagotowania. Niektórzy podgotowują produkty, a następnie schładzają je i mrożą. Po odmrożeniu jednak nie mają one już swoich walorów smakowych. Najlepszym rozwiązaniem gwarantującym zachowanie smaku i wartości odżywczych jest mrożenie na surowo. Ważne jednak jest, aby w pierwszej kolejności, tuż po ulepieniu czy turlaniu przełożyć surowe produkty na deskę wysypaną mąką w takiej odległości od siebie, by się nie pozlepiały. Następnie deskę taką wstawia się bez przykrycia do zamrażarki i czeka około 2 godzin. Po tym czasie pierogi, uszka, czy kluski zdejmujemy z deski i porcjujemy w foliowe woreczki. Mrożenie ich jest proste i przydatne.
Mrożenie grzybów
Jak mrozić grzyby? Przede wszystkim trzeba zacząć od dokładnego ich oczyszczenia i sprawdzenia, czy nie są robaczywe. Przecinając nożykiem trzonek grzyba, sprawdzamy, czy nie ma on w środku robaków. Małą szczoteczką lub ostrzejszą częścią kuchennej gąbki oczyszczamy natomiast je z przyklejonych drobinek piasku, mchu czy trawy, podstawiając pod letnią bieżącą wodę. Gdy grzyby są dokładnie umyte, należy je osuszyć. Następnie w zależności od tego, jak są duże i jak duże ich kawałki będziemy potrzebować po rozmrożeniu, grzyby kroimy lub zostawiamy w całości. Jeśli chodzi o borowiki, maślaki, koźlaki, czy podgrzybki – grzyby te możemy mrozić surowe. Układamy je wtedy na płaskiej deseczce, tak by nie przykleiły się do siebie i wstawiamy do zamrażalnika na około godzinę. Po tym czasie grzyby zsypujemy do woreczków, przygotowując osobne porcje. Możemy też zamrażać je w plastikowych pudełeczkach i wtedy od razu porcje są gotowe. Mrożenie ich więc nie przedstawia problemu.
Inaczej jednak wygląda kwestia mrożenia kurek i rydzów. Jak mrozić kurki i rydze? Zawsze po uprzednim blanszowaniu. Dzięki temu pozbędziemy się ich goryczkowatego smaku. Również pieczarki należy przez minutę podgotować. Dzięki temu pozostaną jędrne i nie ściemnieją podczas obróbki po rozmrożeniu.
Mrożenie w owoców i warzyw
Jak mrozić truskawki, brzoskwinie czy fasolkę szparagową? Podstawową zasadą w mrożeniu owoców i warzyw jest ich wcześniejsze blanszowanie. Choć podczas niego tracą one odrobinę swoich składników mineralnych i witamin, bez blanszowania straciłyby ich znacznie więcej. Warzywa i owoce posiadają pewną grupę enzymów, które podczas mrożenia aktywują się i niszczą składniki odżywcze, a także przyczyniają się do zmiany barwy (kalafior na przykład czernieje), a nawet rozwoju flory bakteryjnej. Po krótkiej (wystarczy 1 minuta) obróbce termicznej enzymy te nie są już aktywne i nie wpływają na walory mrożonych owoców i warzyw. Wyjątkiem są maliny, jagody i jeżyny, których się nie blanszuje. Kalafiory czy brokuły mrozimy pocięte na różyczki. Owoce pestkowe przed mrożeniem pozbawiamy pestek i zamrażamy bądź w plastikowych pojemniczkach, bądź na deseczce, a następnie zsypujemy do woreczków. A jak mrozimy szpinak? Również zblanszowany, przy czym liście muszą pozostać w całości.
Trzymając się tych kilku zasad, zachowamy świeżość, smak, aromat i wartości odżywcze mrożonych produktów. Będziemy mogły cieszyć się nimi przez cały rok.