Czy miewasz czasem wrażenie, jakby po twojej głowie i ciele krążyły tak silne, a zarazem kontrastowe emocje niczym strumienie lodowatej wody i wrzątku? Złość przeplatana z ekscytacją i euforią, miłość z nienawiścią, a niekiełznany smutek z szaleńczą radością? Tego typu przeżywanie emocji jest bardzo męczące, gdyż nie dosyć że nie jesteś w stanie nad nimi zapanować, to w dodatku nie umiesz zdiagnozować tego, co naprawdę czujesz. Tego typu karuzele uczuć mogą pojawiać się u kobiet przed stresującymi sytuacjami w życiu, a także są związane z hormonami, toteż ich nasilenie zauważa się zwykle przed okresem. Czym jest niestabilność emocjonalna?


Czym jest niestabilność emocjonalna?

Na niestabilność emocjonalną cierpią głównie osoby o chwiejnej osobowości, co może być spowodowane zarówno uwarunkowaniami genetycznymi, jak i poprzez niewłaściwe, często zbyt stresujące wychowanie oraz traumatyczne wydarzenia w życiu. Jednak niestabilność emocjonalna może występować w różnym nasileniu. Jeżeli przebiega łagodnie, nie ma powodu do paniki – wystarczy lepsze zrozumienie swoich zachowań i próba radzenia sobie z gwałtownymi wybuchami. W przypadku bardziej nasilonych objawów niestabilności dobrze jest skorzystać z pomocy psychiatry i podjąć właściwe leczenie, zanim przerodzi się to w coś poważniejszego. Oto kilka wskazówek, z których możesz skorzystać, kiedy grozi ci taka „karuzela”.


Oddech życia

Wyjdź na zewnątrz. Weź głęboki wdech i powoli wypuszczaj powietrze. Robiąc to ćwiczenie, wyobrażaj sobie spokój, który panuje w twoim wnętrzu.


sposób na niestabilność emocjonalną


Ruch dobrze ci zrobi

Gdy czujesz, że masz wnet dostać „szału”, idź pobiegać lub poćwiczyć na siłowni. W ten sposób rozładuj całą eksplozję, silne emocje. Po intensywnym treningu zadaj sobie pytanie: „co teraz czuję?” Spróbuj przeanalizować, skąd wzięły się twoje uczucia.


Spisz to!

Weź kartkę papieru i postaraj się zapisać wszystko, co kotłuje się w twojej głowie. To nic, że twoje zdania mogą nie mieć żadnego sensu. Gdy tylko zapiszesz wszystkie dręczące cię uczucia i poczujesz, że trochę się uspokoiłaś – potargaj lub spal kartkę. Niech to będzie symbol pozbycia się tych emocji.


Dobre nawyki

Dobrym sposobem na stabilizację emocjonalną jest wprowadzenie do własnego życia pewnych rytuałów, np. jedzenie owsianki o stałej porze, picie kawy o tej samej godzinie czy popołudniowe sączenie yerba mate. Powtarzalne rytuały nadają życiu pewną stabilność, co może również uspokoić twoje emocje.


Wysypiaj się

Często rozdrażnienie nie jest związane z problemami psychicznymi, a ze zwykłym niewyspaniem lub przemęczeniem. Zanim zastanowisz się nad braniem leków uspokajających, zadbaj o odpowiednią dawkę snu, wypoczynku i relaksu.


No i przede wszystkim nie wiń siebie za przeżywane emocje, a postaraj się siebie zrozumieć. Traktuj siebie jako najlepszą przyjaciółkę i nie wstydź się pomagania samej sobie.

Na karuzeli własnych uczuć, czyli o niestabilności emocjonalnej Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1