Trądzik to problem skórny kojarzony przede wszystkim z wiekiem dojrzewania. Faktem jest, iż wielu młodych ludzi zmaga się z pojawiającymi się w najmniej oczekiwanym momencie krostami i wypryskami. Zdarza się jednak, że mimo upływu czasu trądzik nie znika. W tej sytuacji niezbędne jest podjęcie odpowiednich, skutecznych działań. 


Co warto wiedzieć o trądziku?

Trądzik to efekt nadmiernej pracy gruczołów łojowych oraz działania znajdujących się na skórze twarzy bakterii. Nadmierna ilość łoju powoduje zaczopowanie ujścia mieszka włosowego, efektem czego są zaskórniaki, które na skutek utleniania, z koloru białego zamieniają się w czarne, nieestetyczne wągry. Bakterie natomiast przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych, czyli pryszczy. W przypadku pojawienia się trądziku, bez względu na wiek, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy. W pierwszej kolejności należy określić, jaki rodzaj cery posiada dana osoba.


Problemy z trądzikiem dotyczą przede wszystkim osób, które mają skórę tłustą, rzadziej problem pojawia się w przypadku cery normalnej, problem ten praktycznie nie występuje u osób z cerą suchą.


Skuteczna walka z trądzikiem wymaga wielu działań i samodyscypliny. Priorytetem jest codzienna pielęgnacja skóry, czyli przemywanie twarzy płynem antybakteryjnym. Ponadto dwa razy w tygodniu warto wykonać peeling, który pozwoli skutecznie pozbyć się wągrów i zaskórniaków, a dodatkowo starannie oczyści i wygładzi cerę, zapobiegając powstawaniu czopów w mieszkach włosowych. Po dokładnym oczyszczeniu twarzy należy delikatnie wetrzeć krem nawilżający.


cera bez trądziku


Zmiana diety i stylu życia

Ważnym elementem w walce z trądzikiem jest odpowiednia dieta oraz właściwy styl życia. Przede wszystkim należy wyeliminować produkty, które sprzyjają nadmiernej aktywności gruczołów łojowych lub przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych. Mowa tu przede wszystkim o produktach pochodzenia zwierzęcego, czekoladzie, kakao, kawie, a także produktach mocno przetworzonych, zawierających sztuczne barwniki i aromaty oraz konserwanty. Warto także ograniczyć do niezbędnego minimum ilość używanej soli.


Osoby palące powinny w miarę możliwości rozstać się nałogiem – dym tytoniowy sprzyja zapychaniu porów, czego efektem jest trądzik. Osoby niepalące powinny natomiast zwrócić uwagę na to, by nie przebywać w zadymionych pomieszczeniach – bierne palenie także jest niebezpieczne zarówno dla zdrowia, jak i dla skóry.


Wskazane jest także zniwelowanie stresu i chronicznego przemęczenia. Optymalnym rozwiązaniem w tej kwestii są ćwiczenia relaksacyjne, pomocna okazuje się w szczególności joga czy pilates


Należy ponadto pamiętać, że trądzik wymaga zachowania właściwej higieny, co w praktyce oznacza, że codziennie należy zmywać makijaż oraz myć twarz odpowiednimi preparatami.


Jeśli standardowe sposoby nie przyniosą pożądanych efektów, konieczna staje się wizyta u dermatologa, który – po przeprowadzeniu odpowiednich badań – zaleci właściwy sposób leczenia, wykorzystując w tym celu odpowiednie preparaty i środki farmakologiczne.

Naturalna i skuteczna walka z trądzikiem Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1