Zdrowe nawyki żywieniowe pozytywnie wpływają na stan naszego zdrowia, samopoczucie i sylwetkę. Co jednak zrobić, kiedy nasze starania wciąż okazują się bezskuteczne? Podpowiadamy, jak można zmienić złe nawyki żywieniowe. Zmiana nawyków żywieniowych jest podstawą każdej diety. Nawet jeśli nie musisz się odchudzać, twój organizm odwdzięczy się za zmianę stylu odżywiania.


Złe nawyki żywieniowe – podstawowe błędy

Nawyki żywieniowe w Polsce wyglądają różnie. Choć coraz więcej z nas zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie przynosi zdrowa dieta – niektórzy wciąż starają się o tym nie myśleć i popełniają podstawowe błędy.


Złe nawyki żywieniowe Polaków to przede wszystkim zbyt mała ilość spożywanych warzyw i owoców. Powinny one stanowić ok. 60% codziennej porcji pożywienia. Tymczasem tak naprawdę unikamy warzyw, owoce jemy bardzo rzadko. To błąd, warzywa i owoce zapewniają prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu.


W porównaniu do warzyw i owoców, mięsa i wędlin jemy zazwyczaj zbyt dużo. Białko w nich zawarte jest niezbędne dla organizmu, ale należy je spożywać w umiarkowanych ilościach. 1/3 dostarczanego białka powinna być pochodzenia roślinnego, np. ze strączkowych roślin, takich jak fasola czy bób. Jedynie 2/3 białka powinno pochodzić z mięsa i ryb.


Kolejnym złym nawykiem żywieniowym jest dostarczanie zbyt małej ilości witamin i składników odżywczych. Wiąże się to oczywiście ze zbyt małą ilością spożywanych owoców, ale nie tylko. Różne rodzaje witamin znajdziemy np. w kiełkach zbóż, kaszy gryczanej lub razowej mące. Niedobór witamin może powodować wiele chorób.


Jak zmienić nawyki żywieniowe?

Zacznij od planu codziennych posiłków. Jesz 2–3 posiłki dziennie? Zmień to. Posiłki należy jeść 5 razy dziennie, dlatego rozdziel twoje dotychczasowe porcje na mniejsze. Jedz częściej, ale mniej. Twój dzienny plan posiłkowy powinien składać się z:
I śniadania,
II śniadania,
lunchu,
obiadu,
lekkiej kolacji.


Staraj się jeść codziennie o tej samej porze. Kolację najlepiej jeść na ok. 3 godziny przed snem. Zapomnij o micie, że po 18 nie można nic jeść, chyba że kładziesz się spać o 21. Jeśli jednak kładziesz się spać np. o 1 w nocy, ostatni posiłek możesz zjeść nawet o 22. Nie należy się po prostu objadać na noc, aby nie powodować wzdęć i zaparć. Nocą organizm musi odpoczywać, a nie trawić.


Unikaj też ciągłego podjadania. Zapomnij o wymówkach, że się denerwujesz, nie masz z kim rozmawiać lub co gorsza – nudzisz się. Ciągłe podjadanie po krótkim czasie stanie się nawykiem, którego ciężko się pozbyć. Będziesz sięgać np. po słodycze nawet wtedy, kiedy nie będziesz głodna.


nawyki żywieniowe


Zastanów się, po co zmieniasz nawyki żywieniowe

Nie zmienisz nawyków żywieniowych, jeśli nie będziesz miała do tego prawdziwej motywacji. Zastanów się, dlaczego chcesz się zdrowo odżywiać. Nie rób tego, bo jest to modne lub chcesz zaimponować koleżankom. Musisz to zrobić dla siebie – aby schudnąć lub po prostu zadbać o swoje zdrowie. Kiedy będziesz miała określony cel zmian, łatwiej będzie ci je wcielić w życie. Bądź wytrwała i nie poddawaj się, nawet jeśli na początku będzie ci ciężko i czasem złamiesz ustalone przez siebie zasady. Zmiana nawyków żywieniowych nie jest łatwa, to prawdziwa życiowa rewolucja – a więc minie trochę czasu, zanim twój organizm całkowicie się na nie przestawi.


Jak ułatwić sobie zmiany

Mówi się, że wprowadzanie nowych nawyków żywieniowych trwa ok. 20–70 dni (przeważnie zajmuje to ok. miesiąca). Nie musisz od razu drastycznie zmieniać wszystkich swoich nawyków – wystarczy, że będziesz je wcielać w życie powoli, krok po kroku. Powiedz swojej rodzinie i znajomym o swoich planach, abyś mogła uzyskać od nich wsparcie i w razie potrzeby upominali cię. Możesz przygotować też własną motywację, która będzie ci przypominała o zmianie, np. zdjęcie czy karteczka z napisem „nie poddawaj się”. Nosząc ją przy sobie, będziesz zawsze pamiętać o swoich postanowieniach.

Zmiana na zdrowe nawyki żywieniowe nie jest łatwa, ale jednak bardzo korzystna.

Nawyki żywieniowe – jak je zmienić na lepsze? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1