Nerwica to bardzo niebezpieczne zaburzenie psychiczne, które ma wpływ na działanie całego organizmu. Jest niebezpieczna przede wszystkim ze względu na postępujący charakter. Nerwica najczęściej dotyka ludzi młodych, którzy nie przekroczyli 30. roku życia. Wiek ludzi, którzy na nią chorują, stopniowo się obniża. Obecnie mówi się o tym, że na nerwicę zapada młodzież poniżej 20. roku życia. 


Nerwica – objawy

Nie można jednoznacznie określić objawów nerwicy, ponieważ nie istnieje jedna uniwersalna definicja dotycząca wszystkich jej rodzajów. U ludzi z nerwicą często występują objawy, które mogą dotyczyć różnorodnych odmian tej choroby. Wiele z nich łączy się ze sobą i zazębia. Zatem żeby określić objawy nerwicy, trzeba najpierw wyróżnić jej rodzaje. Nerwica neurasteniczna to taka, której objawy są skrajne i w pełni emocjonalne. Z jednej strony to nerwowość, agresja i nadpobudliwość oraz zachowania histeryczne, z drugiej mogą pojawić się objawy przeciwne: apatia, melancholia, bezsenność, brak koncentracji. Nerwica histeryczna z kolei przede wszystkim objawia się fizycznie. Objawy nerwicy histerycznej to degrengolada organizmu, bowiem chory nie chce uwierzyć lekarzowi, że fizycznie nic mu nie jest. Organizm na zaburzenie psychiczne reaguje w skrajnie niebezpieczny sposób. Pojawia się niedowład kończyn, ataki pseudopadaczkowe, omdlenia, głuchota, ślepota, brak czynności oddechowej czy niemożność przełykania. Nerwica lękowa niesie szereg wyimaginowanych lęków, w tym także przed niemożliwymi wręcz sytuacjami. Objawami nerwicy wegetatywnej jest uszkodzenie narządów wewnętrznych.


nerwica może objawiać się bardzo różnie

 

Czym jest nerwica natręctw?

Osobny temat stanowi nerwica natręctw. Jest to specyficzny rodzaj nerwicy, która jest bardzo uciążliwa i praktycznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Nerwicą natręctw nazywa się zaburzenie obsesyjno-kompulsywne (ZOK). Obsesja to ciąg myśli - strumień, nad którym nie mamy władzy, nie możemy nim kierować, ani nie mamy na niego wpływu. Kompulsywność zaś to poddawanie się przymusowi, który tak naprawdę nie istnieje, wykonywania pewnych czynności, którym nadajemy znaczenie wręcz rytualne, często o znamionach pedantyzmu. Kompulsje mają charakter umysłowy i sprawiają, że chory oddaje się na przykład liczeniu. Nerwica natręctw dotyka niemal każdej sfery życia, ponieważ charakter nerwicy pozwala "uporządkować" życie chorego wprowadzając rytuały, najczęściej dotyczące porządków, czystości, zakupów, religii czy seksu. Nie pozwala choremu wyjść poza ramy, które sam sobie narzucił.

 

Jak poradzić sobie z nerwicą? Leczenie

Nerwica jest zaburzeniem, które powinno zostać zdiagnozowane i leczone przez specjalistę, a nie lekarza rodzinnego, gdyż nie jest on w stanie rzetelnie dobrać odpowiedniej terapii. Najlepiej udać się do psychiatry lub psychoterapeuty i rozpocząć psychoterapię. Możliwe terapie to indywidualne spotkania z terapeutą lub spotkania grupowe. W przypadku ostrych i bardzo zaawansowanych nerwic stosuje się lekoterapię. Leki powinien dobierać specjalista po bardzo wnikliwym wywiadzie.

Nerwica – czy może dotyczyć również mnie? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1