Ciąża to niezwykle ważny moment w życiu każdej kobiety. Wobec tego warto pamiętać o odpowiedniej profilaktyce. Choć rynek suplementów diety jest bardzo duży, w okresie ciąży lepiej wybierać naturalną ochronę. Przykładem takiego preparatu jest niepokalanek mnisi, nadmorska roślina o niezwykle dobroczynnym wpływie na zdrowie każdej z nas. Poniżej kilka słów na temat.


Czym jest niepokalanek mnisi?

Mianem niepokalanaka mnisiego określa się krzew o charakterystycznym kolorze kwiatów, które do złudzenia przypominają popularną lawendę. W systematyce roślina ta jest zaliczana do rodziny organizmów werbenowatych. Podobieństwa nie ograniczają się tylko do barwy. Niepokalanek mnisi posiada liliowaty kształt wspomnianych kwiatów, a jego owoce niejednokrotnie są porównywane do ziaren pieprzu (jedna z odmian nazywana jest niepokalankiem pieprzowatym). Pochodzenie tej rośliny przypisuje się przede wszystkim obszarom basenu Morza Śródziemnego oraz terenom środkowej części Azji. Mimo że do tej pory roślina była głównie traktowana jako jeden z elementów dekoracyjnych, z biegiem czasu zaczęto doceniać jej terapeutyczny wpływ na zdrowie kobiet.


Działanie i zastosowanie

Prozdrowotne działanie mnisiej odmiany niepokalanka zostało docenione przede wszystkim wśród kobiet, gdyż jego główne zastosowanie dotyczy właśnie żeńskiej części społeczeństwa. Głównym "surowcem" o działaniu terapeutycznym są przywołane już wcześniej owoce, które po wysuszeniu wyglądają podobnie do pieprzu. Historia pokazuje, że niepokalanek był wykorzystywany od dawien dawna jako środek pomagający w problemach natury hormonalnej. Mowa tutaj przede wszystkim o łagodzeniu symptomów zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz okresu klimakterium – kołatanie serca, nieprawidłowe krwawienie miesiączkowe, niekontrolowane uderzenia gorąca czy problemy ze snem. Oprócz działania stricte objawowego, niepokalanek wykazuje też doraźny wpływ na same przyczyny wspomnianych dolegliwości.


niepokalanek mnisi dla ciężarnych


Niepokalanek to także świetny sposób na stabilizację całej gospodarki hormonalnej, co stanowi jeden z elementów profilaktyki prawidłowego przebiegu cyklu menstruacyjnego, owulacji, jak i samej ciąży. Dzięki normalizacji poziomu hormonów pozwala na poprawę płodności oraz ułatwia zajście w ciążę. W dużej mierze odnosi się to do poprawy funkcjonalności ciałka żółtego, będącego głównym producentem progesteronu – związku odpowiedzialnego nie tylko za przyjęcie zarodka, ale i jego bezpieczny oraz prawidłowy rozwój. To także skuteczny sposób na ochronę jajników przed powstawaniem niebezpiecznych cyst, mogących skutkować zespołem policystycznych jajników. Obecnie przyjmuje się, że choroba ta stanowi jedną z głównych przyczyn niepłodności wśród kobiet.


Oprócz wspomnianego wcześniej progesteronu, niepokalanek może być stosowany do stymulacji syntezy prolaktyny. Hormon ten jest przede wszystkim polecany kobietom mającym problemy z produkcją pokarmu dla swoich pociech, co jest niezwykle ważne w okresie karmienia piersią. Z kolei w przypadku nadmiernego działania prolaktogennego, ziołowy suplement prowadzi do ograniczenia jego wydzielania, co jednocześnie zapobiega przed rozwojem wspomnianych już zaburzeń cyklu miesiączkowego bądź trądziku i innych problemów natury dermalnej.


Lawendowy krzew pozwala też na zminimalizowanie skutków mastalgii i mastodynii, schorzeń objawiających się nadmiernym i niezwykle bolesnym obrzmieniem gruczołów piersiowych. W kontekście obrzęków warto dodać, że mnisie ziele sprzyja usuwaniu skutków maksymalistycznego gromadzenia się wody podskórnej, co jest bardzo częstym problemem wśród kobiet. Do listy pozostałych, niehormonalnych problemów zdrowotnych warto dodać normalizację nadmiernego napięcia nerwowego, niwelowanie wahań nastroju czy stanów nadmiernego rozdrażnienia.


Czy warto stosować?

Niepokalanek mnisi jest rośliną występującą zarówno w różnych mieszankach ziołowych, jak i osobny suplement diety. Cena również nie jest wygórowana, gdyż maksymalnie może ona wynosić 50 zł za opakowanie zawierające ponad 100 kapsułek. Choć zdania na temat skuteczności niepokalanka są podzielone, to trudno zaprzeczyć udowodnionym korzyściom, jakie powoduje w organizmie. Zawsze to lepsze wyjście aniżeli syntetyczne preparaty, mogące nieść za sobą ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych.

Niepokalanek mnisi – remedium dla kobiet w ciąży Ocena: 3.7/5 Ilość głosów: 7
Komentarze(1)
    • ~PERSYMONA
      9 czerwiec 2019

      DZIAŁANIE NIEPOKALANKA UZALEŻNIONE JEST OD DAWKI. NISKIE DAWKI POBUDZAJĄ LAKTACJĘ I MOGĄ NASILAĆ OBJAWY HYPERPROLAKTYNEMII I HYPERESTROGENIZMU, WYSOKIE DAWKI WSTRZYMUJĄ LAKTACJĘ, OBNIŻAJĄ POZIOM PROLAKTYNY I ESTROGENÓW NA KORZYŚĆ PROGESTERONU, PONADTO NIEPOKALANEK POSIADA UDOWODNIONE WŁAŚCIWOŚCI PRZECIWZAPALNE I ANTYNOWOTWOROWE. PREPARATY GOTOWE , DOSTĘPNE W APTEKACH MAJĄ ZBYT NISKIE DAWKI I NIE NADAJĄ SIĘ DO LECZENIA W ZALECANYCH DAWKACH WYKAZUJĄ DZIAŁANIE ODWROTNE DO ZAMIERZONEGO!