Wydawać by się mogło, że nieświeży oddech to błahy powód do zmartwień, ale wcale tak nie jest. Często zdarza się, że właśnie z tej przyczyny pojawiają się zgrzyty w relacjach partnerskich albo problemy zawodowe. Maskowanie nieświeżego oddechu to rozwiązanie jedynie na chwilę. Musisz koniecznie znaleźć jego przyczynę i walczyć z problemem. Jakie są nasze rady?


Przyczyny nieświeżego oddechu

Zazwyczaj jest tak, że nieświeży oddech jest pierwszą oznaką jakiejś poważniejszej choroby związanej z jamą ustną – choćby ropne zapalenie gardła czy angina albo choroby przyzębia. Jeżeli masz problemy z nieświeżym oddechem, musisz przede wszystkim zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Pamiętaj o tym, by szorować zęby po każdym posiłku i korzystać z dobrej jakości pasty do zębów. Możesz także używać płynu do płukania jamy ustnej i nici dentystycznej, która pomoże usunąć resztki jedzenia. Nieświeży oddech pojawia się również wtedy, gdy jesteś odwodniona lub palisz papierosy. Ma on także związek z próchnicą, ale pojawia się też przy okazji cukrzycy, chorób przełyku i żołądka. Aby określić, co tak naprawdę jest przyczyną nieświeżego oddechu, należy zbadać jamę ustną.


Sposoby na nieświeży oddech

Na podstawie niektórych przyczyn nieświeżego oddechu możemy określić, co sprawdzi się w walce z tym problemem. Jeżeli główną przyczyną jego powstania jest próchnica, to koniecznie wybierz się do dentysty i wylecz wszystkie zęby, a dodatkowo pozbądź się kamienia nazębnego. Wprawdzie nie jest to zabieg refundowany, jednak próchnica może prowadzić do wielu chorób i ogólnego osłabienia organizmu, dlatego warto ją usunąć w gabinecie dentystycznym. Dzięki temu zyskasz nie tylko piękny uśmiech, ale również świeży oddech. Jeżeli przyczyną nieświeżego oddechu są różnego rodzaju infekcje, koniecznie je wylecz.


na nieświeży oddech pij dużo wody


Powinnaś też zwrócić szczególną uwagę na higienę języka, ponieważ na nim również osadzają się resztki pożywienia, a zatem pojawią się tam także bakterie. Podczas szczotkowania zębów pamiętaj też  o usunięciu osadu z języka. Czasami przyczyna nieświeżego oddechu jest banalna – wystarczy, że zjesz zbyt dużo czosnku czy cebuli. Chociaż te produkty działają jak naturalny antybiotyk i warto je wprowadzić do codziennej diety, to jednak po ich spożyciu trzeba bardziej zadbać o swój oddech. Możesz wtedy rzuć miętową gumę lub skorzystać z odświeżaczy w aerozolach dostępnych w aptekach. Czasami nieświeży oddech pojawia się gdy jesteś odwodniona. Występuje wtedy mniejszy przepływ śliny, a to z jej pomocą są usuwane z jamy ustnej resztki pożywienia. Zaopatrz się w zapas wody i wypijaj codziennie przynajmniej dwa litry.


Nieświeży oddech u dziecka

Co może oznaczać nieświeży oddech u dziecka? Brzydki zapach pojawia się zwykle, gdy dziecko ma jakieś problemy związane z jamą ustną, ale również gdy ma np. powiększone migdałki. Dzieci często nie potrafią samodzielnie dobrze umyć zębów, dlatego resztki pożywienia zostają między szczelinami zębów, a na języku pojawia się osad. Naucz malucha, jak odpowiednio dbać o zęby, a problem powinien minąć.

Nieświeży oddech – jak sobie z nim radzić? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
Komentarze(1)
    • ~Ula
      12 grudzień 2016

      Radzę poczytać sobie o równowadze kwasowo zasadowej, której brak często skutkuje brzydkim zapachem z ust. Tak było w moim przypadku. Na szczęście łatwo tą równowagę przywrócić z pomocą cynku, więc biorę Halitofast, który ma go sporo, wiec likwiduje zarówno przyczynę jak i brzydki zapach. Płyny do płukania ust i ogólnie higiena w takiej sytuacji nie pomagają i nie ma to nic wspólnego z chorobami dziąseł, czy próchnicą.