Czy należysz do osób, którym towarzyszą przewlekłe zaparcia lub wzdęcia? A może wręcz odwrotnie – masz problemy z biegunką? Jeżeli dodatkowo często jesteś zmęczona, zwłaszcza po spożyciu posiłków zawierających gluten, albo masz zawroty głowy i prawie nie opuszcza cię migrena to znak, że być może twój organizm nie toleruje glutenu. Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Jak objawia się nietolerancja glutenu? Jaką dietę wprowadzić, by sobie nie zaszkodzić?


Nietolerancja glutenu – jakie są jej objawy

Pierwszymi objawami, które mogą świadczyć o nietolerancji glutenu, są zazwyczaj częste wzdęcia oraz mdłości, które prowadzą także do silnego bólu brzucha przypominającego nawet skurcze porodowe. Pojawiają się biegunki na przemian z zaparciami. Dodatkowo po zjedzeniu posiłku z glutenem zaczyna boleć głowa, a migrena jest tak silna, że najchętniej zasłoniłabyś wszystkie okna i założyła na uszy słuchawki, bo drażni cię każdy, nawet najmniejszy, szelest. Drętwiejące kończyny, zawroty głowy, a nawet problemy z utrzymaniem równowagi - wszystko to cechy nietolerancji glutenu. Dodatkowo nietolerancji towarzyszy również zmęczenie, które pojawia się znienacka, właściwie po spożyciu każdego posiłku z zawartością glutenu. Jeżeli większość z tych stwierdzeń nie jest ci obca, to czym prędzej udaj się do lekarza by sprawdzić, czy ciebie również dotyczy problem nietolerancji glutenu.


Badania związane z nietolerancją glutenu

Jeżeli masz podejrzenia co do nietolerancji glutenu, możesz wykonać testy krwi, które kupisz bez problemu w aptece bez potrzeby okazania recepty. Nie musisz iść  z testem do laboratorium, bo wystarczy jedna kropla krwi by sprawdzić, czy ilość przeciwciał jest podwyższona. Celiakię można rozpoznać również za pomocą innej metody – znacznie bardziej inwazyjnej. Mowa o biopsji jelita cienkiego.


nietolerancja glutenu objawia się u wielu osób


Nietolerancja  u dorosłych

U dorosłych pojawiają się często dość niecodzienne objawy nietolerancji glutenu. Należy do nich między innymi znacznie obniżona płodność. Jeżeli masz problem z zajściem w ciążę, zbadajcie się ze swoim partnerem również pod kątem celiakii. Być może to w niej tkwi problem. Dorosłym dokuczają również często bóle stawów i mięśni, co kojarzy się raczej z osłabieniem czy zmęczeniem – które z resztą także towarzyszą nietolerancji glutenu.


Dieta kierowana nietolerancją glutenu

Jeżeli masz alergię na gluten, musisz wyeliminować go ze swojej codziennej diety. Odrzuć wszystkie ziarna, których jest składnikiem, między innymi orkisz, jęczmień czy pszenicę. Na szczęście nie musisz rezygnować z ryżu, soi czy kukurydzy. Możesz również jeść proso, groch, fasolę a także ziemniaki – włącznie z tymi słodkimi. Najlepiej kupować jedzenie nieprzetworzone, bo na tak zwanych gotowcach może nie być informacji dotyczącej składu posiłku, a producent rzadko rezygnuje z glutenu. Gotuj sama, poszukaj w internecie inspiracji, znajdź blogerów, którzy borykają się z tym samym problemem i radź się ich. Dopytuj, ucz się nowego stylu życia, a już niedługo zauważysz, że nic nie tracisz na eliminacji zakazanych produktów.

Nietolerancja glutenu – czym się objawia? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1