Wiele z naszych pytań o to, jak zachować młody wygląd cery, czy też jak ją odmłodzić, pozostaje bez jednoznacznej odpowiedzi. Stosujemy różne kremy, pijemy dużo wody, jesteśmy aktywne. Ale gdy spoglądamy w lustro, widzimy, że nasza skóra wraz z nami zwyczajnie się starzeje. Czy możemy temu zapobiec? Odpowiedzią na nasze pytanie są antyoksydanty.


Antyoksydanty. Mali wojownicy

Każdego dnia w twoim organizmie grasują wolne rodniki. Część z nich produkujesz sama, a część dostarczasz wraz z wdychanym powietrzem czy niezdrową żywnością. Gdy ich liczba jest wysoka, sieją prawdziwe spustoszenie, niszcząc komórki i tkanki twojego organizmu, a nawet twoje DNA. Miażdżyca, choroby Alzheimera i Parkinsona, nowotwory, choroby niedokrwienne serca – to zaledwie kilka z chorób, do których prowadzą. Do tego przyspieszają proces starzenia. Skutecznie niszczą lipidy, stanowiące warstwę ochronną naskórka, prowadząc do utraty wody. Poza tym niszczą również włókna kolagenu i elastyny, przez co skóra traci elastyczność i zaczynają pojawiać się zmarszczki. Na szczęście obok wolnych rodników w organizmie występują również antyoksydanty, które toczą z nimi ciągłą walkę. I tak właściwie już od zarania dziejów. Ci mali wojownicy dbają o to, by chronić cię przed wieloma chorobami, a także przed przyspieszonymi procesami starzenia.


Przeciwieństwa się przyciągają

Dokładnie to dzieje się w twoim organizmie. Wolne rodniki, które starają się niszczyć tkanki i komórki, poszukując brakujących im cząstek, natrafiają na krążące po organizmie antyoksydanty. Te neutralizują je i tym samym chronią komórki i tkanki przed zniszczeniami. Fizycznie tego nie odczuwasz, ale w praktyce każdego dnia twój organizm jest miejscem tysięcy tego typu spotkań. I jak zapewne się domyślasz, ważne jest, aby liczba antyoksydantów była odpowiednia do liczby szkodliwych rodników.


antyoksydanty znajdziesz w warzywach


Podział antyoksydantów

Antyoksydanty to grupa związków chemicznych, które możemy podzielić na endogenne, czyli wytwarzane przez organizm oraz egzogenne, dostarczane organizmowi wraz z pożywieniem. Oczywiście na liczbę tych pierwszych mamy niewielki wpływ. Ale na poziom egzogennych – jak najbardziej. Wystarczy odpowiednia dieta, aby każdego dnia skutecznie walczyć z wolnymi rodnikami i chronić skórę przed procesami starzenia, a także utratą elastyczności i powstawaniem zmarszczek.


Jedz zdrowo! Antyoksydanty w diecie

Antyoksydanty w żywności dzielą się na tak zwane odżywcze oraz nieodżywcze. Do tych pierwszych zaliczyć możemy:

- kwas askorbinowy, czyli popularną witaminę C, która skutecznie chroni włókna kolagenowe;
- retinol, wygładzający skórę, poprawiający jej strukturę i koloryt, a także zmniejszający zrogowacenia;
- witaminę E, spłycającą zmarszczki i skutecznie regenerującą skórę;


Do nieodżywczych zaliczamy natomiast:

- flawonoidy, działające przeciwzapalnie i przeciwalergicznie, a także wzmacniająco na naczynia krwionośne;
- polifenole, poprawiające elastyczność i jędrność skóry, a także dbające o optymalny poziom nawilżenia;
- terpeny, działające antybakteryjnie, przeciwzapalnie i kojąco.


Aby w twojej diecie nie zabrakło tych cennych składników, powinnaś włączyć do niej takie produkty jak zielona herbata, czerwone wino, cebula, jabłka, czerwona papryka, pomidory, szpinak, ryby czy dynia. To naprawdę prosty i bardzo skuteczny sposób na poprawę kondycji twojej skóry.


Wybieraj odpowiednie kosmetyki

Antyoksydanty w kosmetykach? Jak najbardziej. Na rynku możesz znaleźć coraz więcej kosmetyków, których skuteczność opiera się właśnie na działaniu zawartych przeciwutleniaczy. Obok znanej ci doskonale witaminy C czy E, w kosmetykach znaleźć można również koenzym Q10 oraz kwas hialuronowy. Pierwszy działa przeciwzmarszczkowo, sprzyja gojeniu ran i chroni komórki przed uszkodzeniami. Drugi chroni skórę przed wysuszeniem, głęboko nawilża i skutecznie wypełnia zmarszczki.


Działanie antyoksydantów na naszą skórę wydaje się nieprzecenione. Dlatego warto pamiętać, że to od nas zależy, ile będzie ich co dzień w naszym organizmie. Do pomocy mamy odpowiednie produkty spożywcze oraz kosmetyki. Wystarczy więc tylko odrobina chęci.

Odmładzająca moc antyoksydantów. Jak ją wykorzystać? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1