Olej lniany zawiera mnóstwo cennych właściwości. Jeżeli będziesz go regularnie spożywać, nie tylko stracisz zbędne kilogramy, ale również będziesz przeciwdziałać rozwijaniu się miażdżycy. Zalet jego spożywania jest znacznie więcej, a pochwały zbiera nie tylko wśród wielbicieli zdrowej diety, ale także u kosmetyczek. Dlaczego warto wprowadzić olej lniany do swojej diety?


Olej lniany i jego właściwości

Wprawdzie jego smak jest bardzo specyficzny i z pewnością nie każdy stanie się jego fanem, ale nie warto go od razu z tego powodu skreślać. Ten wyraziście żółty olej posiada także całą listę zalet. Jak sama nazwa wskazuje, tłoczy się go z lnu, koniecznie na zimno. To właśnie dlatego olej lniany ma tyle cudownych właściwości. Można z niego korzystać w każdym wieku. Jego spożycie zaleca się zarówno osobom starszym, jak i młodym a także dzieciom. Szczególnie polecany jest też kobietom ciężarnym.


Zawiera całe mnóstwo kwasów tłuszczowych omega-3, a co za tym idzie, wspomaga prawidłowe działanie mózgu. Jeżeli masz problemy z nieregularnymi miesiączkami, możesz wyrównać sobie cykl spożywając regularnie olej lniany. Poleca się go również kobietom w fazie pokwitania. Z jego pomocą można nieco złagodzić nieprzyjemne objawy menopauzy. Mężczyźni natomiast powinni sięgnąć po olej lniany, kiedy mają problem z prostatą. Warto mieć go w lodówce również wtedy, gdy pojawiają się jakiekolwiek problemy z trawieniem.


olej lniany można dodawać do sałatek


Zastosowanie oleju lnianego

Stosuje się go w wielu różnych przypadkach, jednak żeby przyniósł oczekiwany efekt, należy wybrać odpowiedni produkt. Już w sklepie zwróć uwagę na to jak był przechowywany. Olej nie lubi światła i zbyt wysokich temperatur. Dodatkowo musisz koniecznie zwrócić uwagę na skład, bo to bardzo ważne, by zawierał przynajmniej połowę dobrych kwasów tłuszczowych. Nie może być rafinowany ani też tłoczony w wysokich temperaturach. Taki olej lniany można stosować w wielu różnych celach. Zewnętrzne zastosowanie pozwoli nam zadbać o cerę. Olej lniany będzie wówczas działał przeciwzapalnie i idealnie nada się do zastosowania na skórze, która jest mocno zanieczyszczona. Dzięki przemywaniu skóry olejem lniany, przeciwdziałamy powstawaniu kolejnych krostek i oczyszczamy skórę. Jeżeli chcemy go wykorzystać w kuchni, może posłużyć nam do przygotowania dressingu sałatkowego albo być dodatkiem wszelkich zimnych przekąsek. Warto też wspomnieć o zastosowaniu związanym  z włosami – idealnie nadaje się do ich olejowania.


Olej lniany – opinie

Olej lniany zbiera bardzo dobre opinie wśród osób, które z niego korzystają. Przede wszystkim jego działanie bardzo chwalą osoby, które miały wcześniej problemy z podwyższonym cholesterolem. Udowodniono, że codzienne spożycie oleju lnianego pomaga pozbyć się problemu. To tak naprawdę lek na prawie wszystko, co potwierdzają liczne opinie zamieszczone na branżowych portalach, prywatnych blogach czy też na forach internetowych.

Olej lniany – czy warto go stosować? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1