Latem przyszłe mamy z reguły nie mogą pochwalić się najlepszym samopoczuciem. Trudno się im dziwić. Sama ciąża niejednokrotnie daje się im przecież we znaki, a upał wcale nie ułatwia zadania. Na szczęście przetrwanie upalnych dni nie jest niemożliwe, choć staje się łatwiejsze przede wszystkim dzięki kilku zasadom, które warto stosować.


Zasada pierwsza – nawadniaj organizm

Latem uczucie pragnienia towarzyszy nam częściej i jest znacznie bardziej intensywne niż ma to miejsce w czasie innych pór roku. Jest ono typowe również dla przyszłych mam i samo w sobie nie powinno być powodem dla niepokoju. W żadnym wypadku nie powinno się go ignorować, a w czasie ciąży wiedza na temat najskuteczniejszych sposobów na jego zaspokojenie wydaje się szczególnie cenna.


Bez względu na to, czy przyszła mama wybiera się na krótki spacer, czy też na spotkanie z przyjaciółkami, powinna dbać o to, aby zawsze mieć przy sobie coś do picia. Co ważne, napoje gazowane, których słodki smak tak zachwyca latem, są w tym okresie szczególnie niewskazane. Nie tylko wzmagają pragnienie, ale również ciążą na żołądku, chwilowa przyjemność jest więc okupiona cierpieniem. Warto więc zrezygnować z nich na korzyść wody mineralnej, która będzie smaczniejsza, jeśli uzupełnimy ją o sok wyciśnięty z połowy cytryny.


Zasada druga – dbaj o głowę i twarz

Zasada mówiąca o tym, aby podczas słonecznych dni dbać zarówno o twarz, jak i o głowę, która nie powinna być odsłonięta, ma duże znaczenie i powinna być przestrzegana nie tylko przez przyszłe mamy. Kobiety oczekujące dziecka muszą wziąć ja sobie jednak w szczególny sposób do serca, w grę wchodzi bowiem nie tylko ich bezpieczeństwo, ale również… uroda. W czasie ciąży hormony wywołują reakcje odmienne niż w innych okresach życia. Przyczyniają się między innymi do tego, że na skórze twarzy w następstwie kontaktu z promieniami słonecznymi dość szybko pojawiają się przebarwienia, których z pewnością każda kobieta wylałaby uniknąć.


upał


Zasada trzecia – goń za cieniem

Nawet w najbardziej upalny dzień należy czasem wyjść z domu. Pewnych obowiązków nie da się przecież odwlekać w nieskończoność, a i sami lekarze polecają, aby ciężarne nie unikały świeżego powietrza. Niestety, należy mieć na uwadze i to, że wysoka temperatura i słońce mogą wywoływać skurcze. Jeśli zatem przyszła mama wychodzi poza dom, powinna zamieniać się w logistyka i starannie planować pokonywane przez siebie trasy. Poszukiwanie cienia musi stać się priorytetem, jeśli zaś wyszukiwanie zacienionej strony ulicy zacznie przychodzić ciężarnej z łatwością, z pewnością upalne lato stanie się mniej kłopotliwe.


Zasada czwarta – chroń się przed klimatyzacją

Latem klimatyzowane pomieszczenia znajdują się w centrum naszego zainteresowania i trudno się temu dziwić. Znajdujemy tam przecież przyjemny chłód, o którym nie możemy marzyć na dworze. Tu jednak warto postawić sobie pytanie o to, czy nie jest to kolejna przyjemność, za którą należy później zapłacić wysoką cenę. W przypadku ciężarnych prawdopodobieństwo to nie jest wcale małe.


Oczywiście, winna jest nie tyle sama klimatyzacja, ile nasza niefrasobliwość związana z korzystaniem z niej, trudno bowiem inaczej określić manierę polegającą na nieustannym obniżaniu temperatury panującej w pomieszczeniu. Różnica pomiędzy tym, co zastajemy na dworze oraz tym, co można odkryć w klimatyzowanym pomieszczeniu, często wynosi nawet dwadzieścia stopni. Przeziębienie jest w takich warunkach wysoce prawdopodobne, a przecież ciężarne muszą się go wystrzegać w szczególny sposób, ich leczenie staje się bowiem utrudnione.


Zasada piąta – zmodyfikuj dietę

To, co jemy, nie pozostaje bez wpływu na nasze samopoczucie, a przecież w upalne dni wiele przyszłych mam narzeka na wyjątkową ociężałość, ból żołądka i nadmierną potliwość. Aby temu zaradzić, warto zrezygnować z obfitych posiłków, zacząć dzielić je na mniejsze, ale jedzone częściej porcje oraz zastąpić mięso rybami. Nasz organizm z pewnością będzie nam za to wdzięczny.

Pięć zasad radzenia sobie z upałami w ciąży Ocena: 5/5 Ilość głosów: 2