Pierwsza pomoc w wielu przypadkach może przyczynić się do zachowania zdrowia, a nawet uratowania życia. Ważne jest, aby wiedzieć, jak postępować w danej sytuacji. Fakt ten w szczególny sposób dotyczy różnego rodzaju kontuzji, które mogą zdarzyć się w różnym miejscu i różnym osobom. Co zrobić, by pomóc osobie poszkodowanej?


Przede wszystkim nie panikować

Praktycznie każdy wysiłek fizyczny wiąże się z mniej lub bardziej poważnym ryzykiem kontuzji. Nie ma znaczenia, czy jesteśmy na wakacjach i wędrujemy górskim szlakiem, czy potknęliśmy się na schodach w miejscu pracy. Poważne urazy, czyli złamania kości, zerwania więzadeł, naderwania ścięgien, wymagają diagnozy i fachowej pomocy lekarza, czasem nawet hospitalizacji, aczkolwiek w pierwszej kolejności pomocy powinni udzielić świadkowie zdarzenia lub osoby, które pojawią się w miejscu, gdzie znajduje się poszkodowany.


Priorytetem w zakresie udzielania pierwszej pomocy w przypadku kontuzji i urazów jest zasada RICE, czyli: rest – odpoczynek, ice – schłodzenie, compression – ucisk, elevation – uniesienie.


Podczas kontuzji powstają zazwyczaj mniej lub bardziej widoczne i uciążliwe krwiaki, bolesne obrzęki, a na końcu stan zapalny. Bezpośrednio po wystąpieniu kontuzji należy ocenić stan poszkodowanego, położyć na pojawiający się krwiak kompres chłodzący, usztywnić i unieść kończynę, a także wezwać fachową pomoc, tym bardziej, gdy występuje podejrzenie złamania lub zwichnięcia.


Szybko przeprowadzona pierwsza pomoc pozwoli zniwelować dolegliwości bólowe, zmniejszy opuchliznę i przyspieszy regenerację uszkodzonych tkanek.


pierwsza pomoc


Jak przeprowadzić pierwszą pomoc?

Bardzo ważnym czynnikiem w przypadku kontuzji lub urazu jest odpoczynek. Poszkodowany powinien być ułożony w wygodnej pozycji, nieutrudniającej swobodnego oddychania. Istotną kwestią jest unieruchomienie kontuzjowanego stawu oraz zabezpieczenie uszkodzonego odcinka ciała, działanie to w znacznym stopniu przyspiesza regenerację oraz gojenie się stanu zapalnego.


W przypadku urazu kończyn górnych warto wykorzystać temblak, za pomocą którego optymalnie usztywnimy stawy. Kończyny dolne można usztywnić za pomocą szyn. W przypadku braku tego typu rozwiązań, istnieje możliwość wykorzystania znajdujących się w pobliżu desek czy patyków oraz apaszki lub chusty.


Pojawiający się ból można zniwelować za pomocą środków przeciwbólowych, skuteczne okazują się także żele o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, posiadające dodatkowo działanie chłodzące.


Jeśli pojawia się krwiak, konieczne jest zastosowanie kompresu chłodzącego – mogą to być owinięte w ręcznik kostki lodu, chłodzące plastry, żele lub spraye zawierające w swoim składzie mentol.


Ważne jest także zabezpieczenie miejsca, w którym powstał uraz poprzez ucisk, w tym celu najlepiej użyć opaski uciskowej przeznaczonej na konkretne partie ciała lub bandaż elastyczny. Uciśnięcie połączone z chłodzeniem zapobiega narastaniu obrzęku i niweluje związane z tym dolegliwości.


Ważne jest także to, aby unieść chore miejsce powyżej poziomu serca – w tenn sposób zmniejszymy powstający obrzęk.

Pierwsza pomoc w przypadku kontuzji Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1