Piołun, a dokładniej bylica piołun, to ziele kojarzone przede wszystkim z absyntem. Jednak produkcja alkoholu zwanego też „zieloną wróżką” to nie jedyne zastosowanie tej rośliny. Okazuje się, że piołun ma wiele zdrowotnych właściwości. Bylica piołun znajduje przede wszystkim zastosowanie w sferze problemów żołądkowych. Niestety ziele wciąż jest niedoceniane.


Czym jest bylica piołun?

Piołun nazywany jest także psią rutą i wermutem. Dziko rośnie niemal w całej Europie, w zachodniej Azji, północnych terenach Afryki i w Ameryce Północnej. W naszym kraju piołun można spotkać w wielu miejscach – na nieużytkach, przydrożach, zboczach i polanach, często uprawiany jest w przydomowych ogródkach.


Bylica piołun jest byliną, należy do rodziny astrowatych. Posiada filcowate liście, które z wierzchu mają kolor zielony, a pod spodem biały. Ma jasnożółte kwiaty przybierające postać zwisających koszyczków. Piołun rośnie przede wszystkim w miejscach suchych i nasłonecznionych, kwitnie w okresie lipiec–wrzesień.


Piołun to tak naprawdę jedna z wielu bylic, jakie spotkać można na świecie. Ze względu na ładny wygląd może być ozdobą ogródka. Często jednak widząc piołun, mijamy go, myśląc, że to zwykły chwast. Nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jakie lecznicze właściwości może mieć piołun.


Właściwości piołunu

Bylicę piołun można wykorzystywać przy różnych dolegliwościach. Lecznicze właściwości mają przede wszystkim liście i ulistnione wierzchołki roślin kwitnących. W liściach piołunu zawarte są takie substancje jak: flawonoidy, olejki eteryczne, absyntyna, anabsyntyna, witamina C, garbniki i kwasy organiczne.


Piołun posiada właściwości bakteriobójcze, wzmacniające, przeciwgorączkowe. Może też działać oczyszczająco na nerki, pobudzać apetyt oraz przyspieszać przemianę materii. Przygotowany z piołunu olejek wykazuje właściwości odkażające i może rozkurczać przewód pokarmowy, przewód moczowy i przewody żółciowe. Ziele można przyjmować na kilka sposobów – w formie naparu, nalewki czy olejku.


piołun


Piołun – zastosowanie na różne dolegliwości

Przygotowane z piołunu nalewki i napary stosuje się m.in. przy niestrawności, niedokwaśności żołądka, przewlekłych nieżytach jelit oraz żołądka, zgadze, wzdęciach i braku apetytu. Napary można także podawać osobom w starszym wieku i po operacjach żołądka, przełyku oraz dwunastnicy.
Piołunowy napar to także sposób na pozbycie się robaków u dzieci (glist jelitowych i owsików) – aplikuje się go w postaci lewatywy. Napar można też wcierać w miejsca świerzbu oraz wszawicy.
Bylica piołun często określana jest też jako ziele kobiet. Dawniej nosiła nazwę „zioła panieńskiego” – jeśli chodzi o sferę kobiecych problemów, wykorzystywaną ją na trzy główne sposoby. Roślina reguluje skurcze macicy, więc często wykorzystywana była przy problemach z miesiączkowaniem. W pierwszych miesiącach ciąży piołun wywoływał bardzo silne skurcze macicy, co tak naprawdę było sposobem aborcji. Natomiast stosowany przy porodzie, znacznie ułatwiał ten ostatni etap ciąży.


Wino na piołunie, napary

Aby piołun mógł wykazać swoje zdrowotne, właściwości trzeba wiedzieć, jak go przygotować. Aby otrzymać napar z ziela piołunu, wystarczy zalać łyżeczkę ziela szklanką wrzątku i zaparzać pod przykryciem przez 30 minut. Potem należy go odstawić na 10 minut, aby naciągnął i odcedzić. Przez kilka dni należy pić pół lub całą łyżkę naparu na godzinę przed posiłkiem.


Do pobudzania apetytu można przygotować piołunowe wino – dziennie należy wypijać 1 łyżeczkę wina trzy razy dziennie (na pół godziny przed posiłkiem). Do jego sporządzenia potrzeba 3–5 łyżek rozdrobnionego ziela piołunu oraz pół szklanki 40% alkoholu. Ziele należy zalać alkoholem, a po 24 godzinach trzeba dodać 1 litr białego wina, odstawić i odsączyć następnego dnia.


Zachowaj ostrożność

Choć piołun można stosować na wiele dolegliwości, trzeba zachować ostrożność. Bylica piołun nie powinna być stosowana przez długi czas – może to wywołać wymioty i przekrwienie błony śluzowej żołądka. Nie wolno podawać jej kobietom w ciąży.

Piołun – ziele na kobiece dolegliwości Ocena: 3.8/5 Ilość głosów: 4