Doceń się
Niewiele jest wśród nas kobiet, które mogłyby o sobie powiedzieć, że naprawdę w 100% w siebie wierzą, nie mają żadnych kompleksów, a ich poczucie własnej wartości już absolutnie nie potrzebuje wzmocnienia. Często na zaniżone poczucie własnej wartości wpływają surowi rodzice i ich pełne krytyki zachowanie względem nas, które sprawia, że w przyszłości źle myślimy o sobie. Ale zamiast doszukiwać się przyczyn, lepiej skupić się na podnoszeniu własnej wartości, bo to coś, czego na pewno możemy dokonać.
Nie musisz być najlepsza
Po pierwsze uświadom sobie, że nie ma ideałów, a wszyscy popełniamy błędy. Zaniżone poczucie własnej wartości często wynika z nierealistycznie stawianych sobie celów. By być najlepszą. Jakby już nie wystarczyło być po prostu dobrą. A nawet jeśli mamy prawo w niektórych sytuacjach zachowywać się źle, nie oznacza to od razu, że jesteśmy złym, godnym potępienia człowiekiem. Natomiast błędy, które popełniamy, możemy traktować jak zwyczajne lekcje życia, a nie porażki. Niby tylko zmiana sposobu myślenia, a jednak może bardzo wpływać na znaczące podejmowane przez nas decyzje. Ludzie o wyższym poczuciu wartości są bardziej skłonni podejmować ryzyko, które z kolei czasem prowadzi do szczęścia.
Polub siebie – chciej być sobą
Jak śpiewał Grzegorz Markowski z zespołu Perfect: „Chcemy być sobą!”. Zdaj sobie sprawę z tego, że nie musisz nikogo udawać. Najlepsza jesteś taka, jaka jesteś – prawdziwa ty, a nie wtedy, gdy udajesz kogoś popularnego czy uznanego. Tutaj przydatne będzie przeprowadzenie analizy siebie, wypisanie swoich mocnych i słabych stron, a także przyjrzeniu się, jaka naprawdę jesteś, jak reagujesz w sytuacjach kryzysowych, co byś chciała w sobie zmienić, ale z naciskiem na to, czego nie oddałabyś z siebie nikomu za żadne skarby. Możesz nawet wypisać na kartce wszystko, co udało ci się osiągnąć do tej pory, z czego jesteś zadowolona. Pogódź się też z własnymi wadami. Są rzeczy, których można się nauczyć, wytrenować, ale są też takie, których w sobie nie zmienisz. Jeżeli marzysz o szczupłej figurze – nic nie stoi na przeszkodzie, byś podjęła środki ku realizacji tego. Ale jeżeli twoje poczucie wartości spada, bo twoi rodzice nie są tak bogaci jak ojciec twojej koleżanki, pogódź się z tym. Bogactwo w żadnej mierze nie świadczy też o wartości człowieka.
Pomagaj
Zapytasz, jakie to ma odniesienie do poczucia własnej wartości? A ma bardzo duże. Po pierwsze wiedząc, że komuś pomogłaś, momentalnie robisz się z siebie dumna, wzrasta twoja wartość w twoich oczach, gdyż skoro potrafisz pomagać, to nie jesteś już taka bezużyteczna. Po drugie – pomagając innym, zapominasz o własnych wadach, nie skupiasz się na mankamentach, a jedynie wykorzystujesz swoje pomocne strony. Jak widzisz, pomaganie daje nie tylko coś osobie, której pomagasz, ale ogromnie dużo może podarować tobie – udzielającej pomocy!
Postaw granice
Pomoc piękna sprawa, ale z drugiej strony nie możesz też się czuć wykorzystywana. Jeżeli ktoś zbyt często żąda od ciebie pomocy lub prosi o coś, co jest ponad twoje siły – nie bój się odmówić. Jeżeli będziesz szanowała samą siebie, sprawisz, że inni też zaczną. Nie pozwól, żeby inni ludzie narzucali ci, jak masz żyć. Masz swoje życie i wcale nie musisz zjawiać się na każde zawołanie twoich przyjaciół, rodziców, a nawet ukochanego. Uświadom to sobie. Ludzi o niskim poczuciu wartości łatwo jest wykorzystać do nieustannej bezinteresownej pomocy, gdyż nie umieją odmawiać. A z każdym takim poczuciem wykorzystania twoje poczucie wartości jeszcze dodatkowo się obniża. Zupełnie niepotrzebne! Zanim zadbasz o innych – zadbaj o siebie.
Uśmiechaj się!
Nawet nie wiesz, jak wiele cudów potrafi zdziałać uśmiech. Uśmiechaj się do swojego odbicia w lustrze, a potem do przypadkowych ludzi. Kiedy zaczną odwzajemniać twój uśmiech, dopiero poczucie twojej wartości wzrośnie. To co – podejmujesz uśmiechnięte wyzwanie?