Pokrzywa jest pospolitą rośliną, która rośnie niemalże w całej Europie i Azji. Z uwagi na swoje właściwości parzące nie cieszy się popularnością. Jednak pokrzywa jest naturalnym źródłem wielu witamin, aminokwasów i związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wśród najważniejszych substancji należy wymienić wapń, fosfor, żelazo, siarkę, potas, jod i sód, które regulują pracę organizmu. Do najważniejszych witamin, które zawiera, należą witaminy z grupy B (w tym witamina B2, bezpośrednio odpowiedzialna za prawidłową pracę układu nerwowego), kwas pantotenowy, witamina C raz witamina K.     


Pokrzywa i jej właściwości

Pokrzywa ma niezliczone właściwości, które znalazły zastosowanie zarówno w medycynie naturalnej, jak i w kosmetyce. Pokrzywa, z uwagi na silne działanie, powinna być stosowana za zgodą i poradą lekarza. Pokrzywy nie powinno się stosować w ciąży i podczas karmienia, ponieważ nie przeprowadzono żadnych badań dotyczących wpływu pokrzywy na przebieg ciąży.


Wśród właściwości pokrzywy możemy wymienić właściwości przeciwgrzybiczne (zawarte w korzeniu) i właściwości łagodzące, mające wpływ na obrzęki i skurcze mięśniowe oraz lumbago, rwę kulszową czy stany zapalne kończyn. Pokrzywa ma właściwości oczyszczające. Pomaga oczyścić organizm z kwasu moczowego oraz toksycznych związków, które pojawiają się przy zachorowaniu na dnę moczanową. Ma właściwości wzmacniające. Wspiera układ immunologiczny odpowiedzialny za produkcję leukocytów, które działają antywirusowo i przeciwgrzybicznie.


pokrzywa w formie naparu pomaga na włosy

 

Działanie pokrzywy

Pokrzywa ma mnóstwo zastosowań. Wspiera leczenie wielu chorób i dolegliwości. Do najpopularniejszych należy leczenie kataru siennego. Pokrzywa działa przeciwalergicznie i oczyszcza zatoki, dlatego poleca się herbatę z pokrzywy jako naturalny lek.


Pokrzywa przeciwdziała anemii, słabej krzepliwości krwi i niedokrwistości. Zwiększa ilość hemoglobiny oraz erytrocytów. Pokrzywa zatem bezpośrednio wpływa na wzmocnienie krążenia, a co za tym idzie, poprawia kondycję i możliwości fizyczne organizmu.


Pokrzywa ma działanie pobudzające trawienie i wspierające produkcję soków trawiennych. Wspomaga układ trawienny na wielu poziomach, ma również wpływ na wątrobę. Przeciwdziała schorzeniom wynikającym z problemów układu żółciowego i śledziony.

 

Pokrzywa  jest świetna do picia

Z pokrzywy można przyrządzić zarówno herbatę - robi się ją z liści (zarówno świeżych jak i suszonych), jak i pić sok. Sok z pokrzywy najlepiej uzyskiwać z łodyg.

 

Płukanka pokrzywowa na włosy

Pokrzywa jest doskonałym środkiem kosmetycznym, który wspiera leczenie i profilaktykę dbania o włosy. Pokrzywa na włosy może być wykorzystywana w dwojaki sposób. Włosy doskonale rosną i zyskują zdrowy wygląd dzięki piciu soku z pokrzywy, ponadto świetny wpływ na włosy mają także kąpiele z wywaru z pokrzyw. Wywar przygotowuje się podobnie jak herbatę, czyli świeże liście zalewa się wrzątkiem, a później robi płukanki i stosuje na włosy. Płukanka z pokrzywy pomaga przy wypadających włosach, łupieżu i chorobach skóry głowy.

Pokrzywa – naturalne źródło zdrowia Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
Komentarze(2)
  • ~nadia
   5 kwiecień 2016

   jeżeli chcesz uporać się z nadwagą, warto zastosować w kuracji preparat figurena slim który świetnie przyśpieszy metabolizm i pomoże uporać się z nadwagą

   • ~Teresa
    29 kwiecień 2016

    Ekstrakt z pokrzywy jest jednym ze składników suplementu na trądzik, mozna poczytać na Suplementyna.pl w zdrowie i uroda