Jak powszechnie wiadomo, nie każdy poród musi mieć normalne rozwiązanie i przebiegać bezproblemowo. Równie popularnym metodami są techniki operacyjne, które w znaczący sposób ułatwiają dziecku przyjście na świat. Część młodych matek wykorzystuje jednak terapeutyczne właściwości wody, co stanowi kolejny element praktyki położniczej i jedną z technik łagodzenia nadmiernych dolegliwości bólowych. W tym artykule przedstawimy, kto powinien zdecydować się na poród w wodzie, a także jakie korzyści za sobą niesie taki sposób rodzenia.


Czym jest poród w wodzie?

Poród z wykorzystaniem immersji wodnej jest jedną z technik rodzenia, która wykorzystuje specjalne wanny wypełnione wodą o temperaturze pomiędzy 35 a 37 stopni Celsjusza. Matka zazwyczaj zostaje zanurzona w wodzie na głębokość około 60 cm. Sama metoda porodowa pozwala na znaczne zrelaksowanie rodzącej, ograniczenie rozwoju dolegliwości bólowych, a także przynosi znaczące korzyści dla dziecka. Szerzej o zaletach płynących z porodu w wodzie w późniejszych fragmentach tekstu.


Aby poród w immersji wodnej był w stu procentach bezpieczny, muszą zostać spełnione odpowiednie warunki, które w znaczny sposób ograniczą ewentualne ryzyko dla zdrowia matki i dziecka. Przede wszystkim należy zapobiec infekcjom pochodzącym z wody, dlatego też każda placówka ma w obowiązku dopilnować kwestii stałej wymiany wody, stosowania środków odkażających i filtrów bakteryjnych. Infekcje mogą również pochodzić ze strony samego sprzętu, dlatego też wanny powinny pokrywać specjalne folie. Oprócz tego bezpiecznym porodem w wodzie określa się taki, w którym wykluczono ewentualne szanse na zachłyśnięcie dziecka, nadmierny rozkurcz mięśni macicy bądź wystąpienie urazów przed lub po wyjściu z wanny.


Wskazania i przeciwwskazania do porodu w wodzie

Choć metoda polegająca na urodzeniu dziecka w środowisku wodnym jest niezwykle skuteczna, to niestety tylko część pacjentek może zostać zakwalifikowana do tego modelu rozwiązania porodu. Oprócz braku flagowych przeciwwskazań do immersji wodnej, młode matki muszą być zdolne do porodu za pomocą naturalnych sił natury. Kobieta powinna też odbyć kompletne badanie USG, które dokładnie określi masę urodzeniową dziecka oraz położenie łożyska i płodu. W przypadku tego ostatniego mowa oczywiście o ułożeniu podłóżno główkowym. Poród w wodzie jest skierowany do matek o pozytywnym wymazie bakteriologicznym pochwy.


Istnieje jednak spora liczba czynników uniemożliwiających przystąpienie do porodu przy pomocy immersji wodnej. Na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim patologie położnicze, które stanowią zagrożenie dla matki i dziecka. Mowa tu o nieprawidłowym ułożeniu płodu, trudnych do zatrzymania krwawieniach z narządu rodnego, przodującym łożysku, makrosomii płodu, słabym dostępie do niego, a także martwicy płodu. Oprócz wspomnianych patologii istnieją też inne czynniki, które nie muszą bezpośrednio dotyczyć rozwijającego się dziecka. Zbyt wysokie lub nadmiernie obniżone ciśnienie jest definitywnym przeciwwskazaniem do wykorzystania wody. Choroby dermatologiczne i naczyniowe, a także różnego rodzaju infekcje także będą uniemożliwiać wprowadzenie immersji wodnej.


poród w wodzie


Jakie zalety ma poród w wodzie?

Korzyści płynące z zastosowania środowiska wodnego do narodzin dziecka jest naprawdę sporo. W celu ich łatwiejszego udowodnienia, zalety zostały podzielone na dwie główne grupy. Pierwsza z nich dotyczy oczywiście matki, dla której de facto immersja wodna stanowi niekiedy ostateczne wyjście przed zdecydowaniem się na zabieg chirurgiczny.


Poród w wodzie pozwala na pełną relaksację rodzącej zarówno w obrębie szyjki macicy, jak i struktur mięśniowych występujących w kroczu i miednicy. Woda pozwala też na znaczne zmniejszenie dolegliwości bólowych, ograniczenie efektu grawitacyjnego oraz potrzeby wykorzystania leczenia farmakologicznego. Zmniejszenie ilości stosowanych środków przeciwbólowych i rozkurczowych ma niewątpliwie duże znaczenie dla zdrowia matki. Porody immersyjne w znaczący sposób poprawiają przepływ maciczno-łożyskowy, a także szybsze zstępowanie główki dziecka w kanale rodnym.


Druga grupa korzyści odnosi się rzecz jasna do dziecka, które dzięki immersji wodnej odnotowuje o wiele krótszy czas I i II okresu porodu. Poród w wodzie pozwala też w znaczący sposób ograniczyć ryzyko niedotlenienia płodu i niezwykle skutecznie łagodzi moment dekompresji główki podczas II okresu porodu. Niemniej jednak najcenniejszą właściwością płynącą z porodów wodnych jest znaczne ograniczenie efektów szoku poporodowego.

Poród w wodzie – wskazania i zalety Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1