Pregoreksja – objawy
Jakie są objawy pregoreksji? Niestety jak każde zaburzenie odżywiania, pregoreksja jest często trudna do wykrycia. Na pewno istotnym wskaźnikiem jest ilość i kaloryczność spożywanych pokarmów. Niepokój powinno wzbudzić jedzenie wyłącznie niskokalorycznych potraw i to w niewielkiej ilości. Często kobiety tłumaczą to nudnościami i brakiem apetytu, co może być zrozumiałe. Jednak w połączeniu z tym objawem często pojawia się skłonność do intensywnych ćwiczeń fizycznych. Poza tym kobieta zmagająca się z pregoreksją bardzo często kontroluje swoją wagę, a nawet może prowokować wymioty tuż po posiłkach. Zdecydowanie najbardziej niebezpieczne jest stosowanie przez takie kobiety środków przeczyszczających i moczopędnych. Mogą one wywołać poronienie, a także doprowadzić do niedorozwoju umysłowego lub fizycznego znajdującego się w łonie dziecka.
Pregoreksja – skutki
Konsekwencje związane z pregoreksją pojawiają się bardzo szybko. Zwykle są to anemia, osłabienie, wypadanie włosów, a nawet depresja. Ponadto u przyszłej mamy może pojawić się osteoporoza i problemy z karmieniem naturalnym. Pregoreksja jest największym zagrożeniem dla rozwijającego się dziecka. Przede wszystkim takie zaburzenia mogą doprowadzić do przedwczesnego porodu. Ponadto w wyniku niedożywienia w ciąży, zagrożony jest rozwój fizyczny i umysłowy dziecka, które rodzi się z różnego rodzaju upośledzeniami. Skrajnie wyczerpująca dieta może doprowadzić nawet do obumarcia płodu i poronienia.
Przyczyny występowania pregoreksji
Przyczyny pregoreksji oraz innych zaburzeń odżywiania są bardzo złożone. Ich występowanie wiąże się bardzo ściśle z niskim poczuciem własnej wartości, które prowadzi do negatywnego postrzegania własnego ciała i braku akceptacji dla swojego wyglądu fizycznego. Tego rodzaju problemy mają najczęściej kobiety, które przeżyły w dzieciństwie jakąś traumę. To właśnie negatywne przeżycia z przeszłości bardzo często prowadzą do różnego rodzaju zaburzeń psychicznych i chorób w wieku dorosłym. Ciąża niejednokrotnie staje się bodźcem, który poprzez przypomnienie o takim wydarzeniu prowadzi do pregoreksji. Z tego właśnie względu na zaburzenia odżywiania w ciąży mogą cierpieć nawet te kobiety, które do tej pory nie miały żadnych problemów psychicznych związanych z jedzeniem. Za przyczynę pregoreksji uznaje się także niechęć do posiadania dziecka. Niestety wiele kobiet zachodzi w ciążę wyłącznie dlatego, że takie są oczekiwania społeczne, a to prowadzi do zaburzeń odżywiania. Są one związane także z presją, jaką na współczesne kobiety wywierają media, prezentujące ciężarne gwiazdy ze szczupłymi figurami i lekko zaokrąglonymi brzuchami.
Jak wygląda leczenie pregoreksji?
Pregoreksja nie jest uznawana za jednostkę chorobową, dlatego leczenie przebiega podobnie jak w przypadku anoreksji. Niezbędna jest pomoc psychologiczna, przy czym najlepsze efekty można osiągnąć we współpracy z lekarzem, który prowadzi ciążę. Dużym problemem jest niestety to, że kobieta często nie widzi swojego problemu, a do leczenia nie można jej zmusić. Stąd też bardzo duże znaczenie w leczeniu pregoreksji ma wsparcie najbliższych.
O rety! W życiu o czymś takim nie słyszałam, trzeba być skrajnie nieodpowiedzialnym, by odchudzać się w ciąży. Rozumiem, że to choroba, jednak mimo wszystko, trudno to pojąć! Ja w ciąży odżywiałam się jak najlepiej mogłam, dodatkowo brałam nawet suplement Chela ferr bio complex, który dawał mi pewność, że dostarczam sobie i dziecku wystarczająco dużo kwasu foliowego, żelaza i witamin.