Wiele z nas zapewne nie wyobraża sobie wakacyjnego odpoczynku bez codziennych kąpieli słonecznych. Niestety nie dla wszystkich są one wskazane. Istnieją bowiem problemy skórne, które wykluczają opalanie.


Fotodermatozy, czyli uczulenie na słońce

Fotodermatozy, które popularnie nazywamy uczuleniem na słońce, to grupa bardzo różnorodnych schorzeń, które charakteryzują się nadwrażliwością na promieniowanie słoneczne. Możemy je podzielić na kilka grup. Pierwsza z nich obejmuje tzw. fotodermatozy idiopatyczne, czyli samoistne, objawiające się różnorodnymi zmianami skórnymi, jak rumień, pęcherzyki czy odczyny zapalne. Do grupy tej należą: świerzbiączka letnia, opryszczki ospówkowate, pokrzywka świetlna, świetlne zapalenie czerwieni wargowej, chroniczne zmiany posłoneczne (Chronic actinic dermatitis – ChAD) oraz najgorsza z nich, czyli Xeroderma pigmentosum – pojawiające się już w dzieciństwie zmiany na skórze, początkowo niegroźne, z wiekiem przekształcają się nowotwory: raki kolczystokomórkowe, czerniaki, chłoniaki.


Drugą grupą są fotodermatozy endogenne, w których nadwrażliwość na światło słoneczne jest wynikiem działania czynników pochodzących z wnętrza organizmu. W grupie tej znajdują się tzw. porfirie, zwane czasem „chorobami wampirzymi”, Ich źródłem są zaburzenia w biosyntezie hemu – związku chemicznego, który między innymi wchodzi w skład hemoglobiny. Z kolei u podłoża fotodermatoz egzogennych leżą czynniki pochodzące z zewnątrz ciała. Do jednych z najczęstszych należą niektóre związki chemiczne, a wśród nich tak popularne i powszechnie stosowane lekarstwa, jak ibuprofen, leki przeciwgrzybicze oraz leki zawierające dziurawiec. Przykładami innych preparatów, które wywołują reakcje fotoalergiczne mogą być: antrachinon, eozyna, róż bengalski, piżmo ambratowe, a nawet niektóre składniki filtrów przeciwsłonecznych. Gdy je przyjmujesz, opalanie nie jest wskazane.


Choroby, w których słońce nasila objawy

Osobną, bardzo dużą grupę stanowią schorzenia, u których promieniowanie słoneczne zaostrza przebieg. Zaliczyć do niej możemy na przykład toczeń rumieniowaty, który jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną, a jej najbardziej charakterystycznym objawem jest rumień na twarzy w kształcie motyla. Spośród innych schorzeń, w których słońce nasila objawy, wymienić możemy jeszcze: zapalenie skórno-mięśniowego oraz genetyczną chorobę skóry, zwanej chorobą Dariera – obydwie bardzo poważne i o przewlekłym przebiegu; autoimmunologiczną chorobę o nazwie pemfigoid, która cechuje się powstawaniem podnaskórkowych pęcherzy w wyniku reakcji autoimmunologicznych, czy też zespół Rothmunda-Thompsona, któremu towarzyszą między innymi: zaćma obuoczna i zaburzenia wewnątrzwydzielnicze. Porzuć opalanie!


opalanie nie jest wskazane przy niektórych dolegliwościach


Znamiona i pieprzyki – jak opalanie na nie działa?

Przeciwwskazaniem do zażywania intensywnych kąpieli słonecznych są różnego rodzaju znamiona i pieprzyki na skórze. Nie wszystkie one oznaczają zmiany nowotworowe – w większości przepadków są całkowicie niegroźne. Nie musimy zatem całkowicie rezygnować z przyjemności opalania, zwłaszcza gdy plamek jest niewiele, ale warto je obserwować i nie zapominać o stosowaniu kosmetyków do opalania z filtrem UV. Inna sprawa, jeśli nasza skóra wykazuje wyraźną tendencję do pieprzyków, przebarwień i plam, powstających pod wpływem słońca.


Cera tłusta a opalanie

Problemem przy opalaniu się może być ponadto cera tłusta. Ma ona bowiem naturalną skłonność do wykwitów i przebarwień. Wbrew obiegowym opiniom opalanie się wcale nie zmniejsza kłopotów z tłustą cerą, a wręcz odwrotnie. Podobnie, jak nie likwiduje trądziku. Promienie słoneczne nasilają także objawy opryszczki. Odpuść sobie więc opalanie przy tłustej cerze.


Grzybice skóry – czy opalanie jest przy nich wskazane?

Opalanie nie jest wskazane, gdy jesteśmy w trakcie leczenia grzybic skóry, ze względu na to, że leki przeciwgrzybicze mogą być przyczyną fotodermatoz. Dodatkowo miejsca zaatakowane przez grzyba mogą się nie opalać, daje to mało estetyczny efekt – tak jest na przykład przy łupieżu pstrym.

Problemy skórne, które wykluczają opalanie Ocena: 4/5 Ilość głosów: 2