Infekcja pęcherza to bolesna i utrudniająca życie dolegliwość, dlatego ważne jest szybkie podjęcie właściwych działań. Na problemy z pęcherzem pomogą przede wszystkim leki przepisane przez lekarza, ale dobre rezultaty zapewniają także domowe sposoby leczenia. Warto wiedzieć nie tylko, jak leczyć infekcje dróg moczowych, ale i jak im zapobiegać. 


Ciepło

Problemom z pęcherzem sprzyja przede wszystkim wyziębienie. Zimno ułatwia bakteriom wniknięcie do dróg moczowych, dlatego w trakcie chłodnych dni konieczne jest noszenie ciepłej odzieży. Dotyczy to także bielizny. Jesienią i zimą najlepiej wybierać dłuższe kurtki i płaszcze. Jeżeli już doszło do infekcji, to warto sięgnąć po termofor. Można go użyć pod warunkiem, że nie występuje krwawienie. Termofor albo gorący okład należy położyć w okolicach kości łonowej albo krocza. Taki zabieg najlepiej wykonywać przed snem, ponieważ po jego zakończeniu zaleca się leżenie w ciepłym łóżku.


Higiena pęcherza

Dla zachowania dróg moczowych z dobrym stanie konieczna jest także właściwa higiena. W przypadku infekcji konieczna jest wymiana ręczników i pościeli. Należy wyprać je w temperaturze powyżej 60 st. C, aby zabić bakterie, które się w nich znajdują. Konieczne jest zadbanie zarówno o własną higienę, jak i o higienę partnera. Ma to szczególne znaczenie, jeżeli zauważymy problemy z pęcherzem po stosunku.


Żurawina

Najpopularniejszym środkiem stosowanym w walce z infekcjami pęcherza jest żurawina. Jeżeli sięgniemy po leki na problemy z pęcherzem bez recepty, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jednym z głównych składników będzie właśnie żurawina. Owoce tej rośliny pomagają także w przypadku częstych nawrotów infekcji dróg moczowych. W profilaktyce zaleca się picie dziennie jednej szklanki soku żurawinowego, najlepiej świeżo wyciśniętego.


problemy z pęcherzem mogą być przewlekłe


Nasiadówki są zbawienne dla pęcherza

Nasiadówki to bardzo popularny sposób walki zarówno z infekcjami pęcherza, jak i infekcjami miejsc intymnych. Czas trwania takiej nasiadówki powinien wynosić 15–20 minut. Do jej przygotowania można wykorzystać zioła, na przykład rumianek, krwawnik, szałwię oraz liście nawłoci. W aptece dostępne są także gotowe mieszanki ziołowe.


Igły sosnowe dobrym lekiem na chory pęcherz

W problemach z pęcherzem pomocny będzie także napar z igieł sosny. Do jego przyrządzenia potrzeba około pół kilograma igliwia. Należy zalać je wrzątkiem w takiej ilości, by woda zakryła igły. Dzięki temu po upływie kilkunastu minut igły staną się miękkie i napar będzie można dodać do kąpieli wraz z nimi. Taki napar ma działanie odkażające, a jednocześnie rozgrzewa i podnosi odporność. Jeżeli nie jesteśmy w stanie zdobyć igieł sosnowych, to możemy sięgnąć po olejek sosnowy, dostępny w sklepach zielarskich i aptekach.


Duża ilość płynów

Przy problemach z pęcherzem nie można zapominać o przyjmowaniu dużej ilości płynów. Powinny to być przynajmniej 3 litry dziennie. Warto, aby wśród tych płynów znalazły się zioła o właściwościach moczopędnych i oczyszczających. Najlepiej zakupić w aptece gotową mieszankę ziół.


Powyższe metody są bardzo pomocne, ale nie zastąpią leczenia pod kontrolą lekarza. Do specjalisty należy udać się zwłaszcza wtedy, gdy dojdzie do połączenia problemów z pęcherzem z nietrzymaniem moczu albo gdy pęcherz przestanie prawidłowo funkcjonować po ciąży lub histerektomii.

Problemy z pęcherzem – jak się z nimi uporać? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1