Każdej z nas zdarzy się kilka chwil lenistwa. W końcu lodówkę można posprzątać po ulubionym serialu, a pracę zdalną wykonać w innych godzinach. Granica między lenistwem a prokrastynacją jest bardzo cienka, tylko że to drugie jest poważnym problemem.


Prokrastynacja, czyli syndrom studenta

Prokrastynacja często jest nazywana syndromem studenta; dlaczego? Bo to najczęściej młodzi ludzie, szczególnie w okresie sesji, czyli teoretycznie intensywnej nauki, odkładają wszystkie sprawy na później. Niestety, ale takie odkładanie na później bywa zgubne w skutkach i w rezultacie cały materiał zakuwają noc przed egzaminem, ale i tak nie wyciągają z tego wniosków. Odkładają ciągle na później i później, a rozpoczęcie pracy jest dla nich najtrudniejszym etapem. Właśnie tak wygląda prokrastynacja, leczenie jej u psychologa staje się w ekstremalnych warunkach koniecznością, gdyż uniemożliwia ona normalne funkcjonowanie.


Prokrastynacja czy lenistwo?

Pojawiają się głosy, że prokrastynacja to nic innego, jak przykrywka dla leni. Nie zrobiłaś założonego zadania w pracy, nie poskładałaś prania czy nie nauczyłaś się słówek na angielski? Przecież to tylko brak chęci i lenistwo! W rzeczywistości jednak problem jest bardziej skomplikowany i zaburza życie, głównie zawodowe. Najczęściej osoby, które marnują swój czas i ciągle odwlekają zadania na później, są tego doskonale świadome, czują się winne, ale nadal odkładają wszystko na później. Prokrastynacja pojawia się w codziennych czynnościach i w życiu zawodowym na co dzień, a lenistwo dopada nas tylko od czasu do czasu.


prokrastynacja


Dlaczego odkładasz wszystko na później?

Dlaczego odkładamy wszystko na później? Czasami prokrastynacja i depresja lub inne problemy z osobowością są ze sobą połączone, więc jeżeli notorycznie dopada cię prokrastynacja to test psychologiczny może być doskonałym pomysłem – gdyż pomoże zrozumieć, w czym leży problem. Prokrastynacja dopada dwie grupy osób – te bardzo ambitne i te, które nie wierzą w swoje możliwości. Pierwsza grupa obawia się sukcesu, boi się, że nie da sobie z nim rady, że nie będzie potrafiła poradzić sobie z pochwałami i z większą ilością pracy, jaka na pewno zostanie potem na nią nałożona. Z kolei osoby, które nie wierzą w swoje możliwości, prokrastynują gdyż czują, że nie dadzą rady, że zostaną wyśmiane i że nie powinny się nawet zabierać za zrobienie danej rzeczy.


Prokrastynacja i jej leczenie

Leczenie prokrastynacji nie odbywa się przy pomocy leków, jest ono oparte na terapii u psychologa. Po pierwsze próbuje on poprzez wykonanie testu ustalić, jak głęboko problem ciebie dotyczy. Następnie próbuje przy pomocy rozmów i różnych ćwiczeń rozwojowych pomóc przezwyciężyć chęć odłożenia wielu spraw na później. Czy można pomóc sobie samemu? Tak, ale wymaga to sporo zaparcia, a często pomocy kogoś innego, przyjaciółki bądź partnera, kto będzie nas pchał do przodu i zachęcał do działania.


Wybacz sobie

Najprostszym sposobem na wyrwanie się ze zgubnego marnowania czasu i odkładania na później, jest po prostu wybaczenie sobie. Przebacz sobie wszystkie zmarnowane godziny i po prostu zabierz się za kolejne zadania do wykonania. Rozpamiętywanie przeszłości sprawi tylko, że jeszcze głębiej pogrążysz się w nicnierobieniu!

Prokrastynacja, czyli zgubne marnowanie czasu Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1