Niejednokrotnie podkreślaliśmy, że pomimo ogromu szczęścia, jakie niesie za sobą ciąża, jest to okres niezwykle niebezpieczny dla zdrowia kobiety. Obecność dziecka w organizmie wiąże się z szeregiem zmian, dlatego tak istotne jest kontrolowanie przebiegu ciąży i regularna diagnostyka stanu matki i dziecka. W niniejszym artykule przedstawiamy, jakie badania w ciąży bezwzględnie powinnaś wykonać.


Istota diagnostyki w czasie ciąży

Ciąża to niezwykle ważny okres w życiu kobiety. Mowa tu nie tylko o samych narodzinach dziecka, ale szeregu zmian, jakie zachodzą w organizmie przyszłej mamy. Rozwijający się płód wymaga większego zaangażowania całego ustroju matki w celu prawidłowego przebiegu całej ciąży. Anomalie pojawiają się praktycznie w każdym układzie, w związku z czym zdrowie ciężarnych jest narażone na bardzo dużym polu. Systematyczna diagnoza pozwala na ciągłe monitorowanie aktualnego stanu oraz chroni przed rozwojem niebezpiecznych wad genetycznych bądź innych chorób neonatologicznych.


Badania w ciąży - trymestr I

Tak naprawdę pierwsze badanie diagnostyczne przeprowadza sama matka, aby sprawdzić, czy na pewno jest w ciąży. Mowa tu o popularnych testach ciążowych, których zadaniem jest potwierdzenie obecności ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej. Związek ten jest hormonem wytwarzanym przez tkanki zarodka, czyli zapłodnionej komórki jajowej. Badanie to polega na umieszczeniu kilku kropel moczu na testerze, który zmienia swój kolor w przypadku występowania hCG. Testy ciążowe są obecnie dostępne w większości aptek bez recepty, co tym bardziej zwiększa ich atrakcyjność. Niemniej warto dodać, że ich wiarygodność nie jest 100%. Dlatego jeżeli podejrzewasz, że jesteś w ciąży, a wyniki badania mówią co innego, powtórz test za kilka dni. 


Sprawdź pierwsze objawy ciąży


Innym sposobem potwierdzenia hCG w organizmie jest klasyczne badanie krwi. Matki mogą wykonać testy w dwojaki sposób – jakościowy i ilościowy. Pierwszy z nich stanowi typowe badanie mające na celu wykrycie ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej i potwierdzenie obecności zarodka. Drugi sposób określa poziom zawartości rzeczonego hormonu, co stanowi idealny wyznacznik do monitorowania tempa rozwoju płodu. Zazwyczaj ilościowe badania krwi wykorzystuje się w przypadku, gdy badania USG nie wykrywają jeszcze ciąży.


W momencie gdy ciąża zostaje udokumentowana wynikami badań, należy pomyśleć o regularnych wizytach u specjalisty. Pierwsza wizyta u specjalisty z zakresu ginekologii i położnictwa winna mieć miejsce od 6 do 8 tygodnia, licząc od ostatniej miesiączki. Wówczas lekarz dokona przede wszystkim ogólnej oceny naszego zdrowia, sprawdzi ciśnienie tętnicze oraz masę ciała. Dodatkowo zajmie się też badaniem cytologicznym, a niekiedy też posiewu z okolicy dróg rodnych. Jeżeli spotkanie zakończy się pomyślnie, nasz opiekun sam zajmie się rozplanowaniem kolejnych wizyt i towarzyszących im badań.


Lista ta jest niezwykle długa, dlatego poniżej zamieszczamy wykaz wszystkich niezbędnych czynników, jakie mają zostać sprawdzone:

- badanie ogólne moczu;
- cytologia;
- grupa krwi oraz czynnik Rh;
- Hbs;
- HCV;
- HIV;
- kompletna morfologia krwi;
- poziom glukozy na czczo;
- przeciwciała anty Rh;
- przeciwciała anty-TPO;
- przeciwciała w kierunku cytomegalii/ różyczki/ toksoplazmozy;
- TSH;
- WR.


badania w ciąży


Badania w ciąży - trymestr II

Kolejne trzy miesiące ciąży to przede wszystkim znacznie mniejsza ilość wizyt w laboratoriach diagnostycznych. Głównym badaniem, które jest wykonywane na bieżąco, jest oczywiście mocz. Z kolei kompletna morfologia może być przeprowadzana co 2 bądź nawet 3 miesiące. Wyjątkiem są oczywiście matki narażone na wystąpienie konfliktu serologicznego, czyli oznaczone czynnikiem Rh-. Jeżeli badania dowiodą obecność przeciwciał anty Rh - należy bezzwłocznie skontaktować się z placówką zajmująca się leczeniem konfliktów serologicznych.


Terminem, który należy sobie zanotować jako obowiązkowa wizyta, jest okres od 24. do 28. tygodnia ciąży. W tym właśnie czasie istnieje największe ryzyko rozwoju cukrzycy ciężarnych. Wobec tego przyszłe matki są poddawane przede wszystkim analizie glukozy. Badanie przeprowadza się po uprzednim przyjęciu do ustroju porcji 50 mg cukru. Cukrzyca ciężarnych jest niezwykle ciężką przypadłością, która jest leczona przede wszystkim dobrze zbilansowaną i zdrową dietą. Jeżeli zmiana nawyków żywieniowych nie przynosi oczekiwanych rezultatów, rozpoczyna się terapię wykorzystującą insulinę.


Drugi trymestr charakteryzuje się też znacznie częstszymi badaniami z wykorzystaniem ultrasonografii. Dzięki USG możemy w bardzo dokładny sposób analizować cały rozwój płodu oraz wykryć niebezpieczne choroby, które mogą rozwinąć się w tym okresie. Mowa tu między innymi o takich patologiach jak odklejenie bądź przemieszczenie prawidłowo usadowionego łożyska, rozszczepy kręgosłupa i inne wady cewy nerwowej, anomalie rozwojowe oraz pozostałe wady wrodzone. USG to także bardzo dobry sposób na zbadanie masy ciała, wielkości kości, ilości płynu owodniowego oraz określenie stanu przepływu krwi w organizmie dziecka.


Badania w ciąży - trymestr III

Ostatnie trzy miesiące ciąży upływają nad kolejnymi testami i analizami, ale i wiążą się z większym stresem oraz anomaliami w organizmie. Termin porodu zbliża się dużymi krokami, w związku z czym kobieta zaczyna wyraźniej odczuwać "dojrzałość płodu" oraz stopniowe przygotowanie do wyjścia na zewnątrz. Kolejny raz, głównym badaniem będzie analiza składu moczu, która jest regularnie wykonywana w trakcie kolejnych wizyt u ginekologa. Podczas ostatniego trymestru zwraca się uwagę przede wszystkim na poziom białka i cukru, mogące powodować rozwój nadciśnienia tętniczego indukowanego ciążą bądź cukrzycą ciężarnych.


Kolejnym istotnym badaniem jest ocena stanu bakteriologicznego pochwy oraz całych narządów rodnych. Przyszłe mamy najbardziej narażone są na infekcje ze strony Streptococcus agalactiae, który prowadzi do rozwoju wielu niebezpiecznych chorób. Przykładami może być zapalenie opon mózgowych, ostra niewydolność oddechowa oraz sepsa. U kobiet w ciąży może to skutkować przedwczesnym porodem bądź rozwojem stanu zapalnego w obrębie kosmówki i błony śluzowej macicy.


Podobnie jak w drugim trymestrze i tym razem skorzystamy z pomocy ultrasonograficznej. Badanie USG pozwala między innymi rozplanować poród oraz oszacować ryzyko występowania ewentualnych komplikacji w czasie zabiegu. Niemniej jednak, dosyć często wykorzystuje się je w przypadku zgłaszania dolegliwości bólowych w okolicach brzucha lub krwawienia, a także u osób cierpiących na problemy z cukrzycą, nadmiernym ciśnieniem bądź nieprawidłową wartością cholesterolu. Warto też wiedzieć, że pomiędzy 38. i 39. tygodniem ciąży, badanie ultrasonograficzne jest całkowicie bezpłatne i całkowicie

refundowane z NFZ.


Czy wszystkie badania w ciąży są bezpieczne?

Wszystkie opisane wcześniej metody diagnostyczne stanowią podstawę badań dla kobiety w okresie ciąży. Co więcej, są one w 100% bezpieczne dla przyszłych matek, pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad BHP oraz wytycznych co do poprawności ich wykonania. Niemniej jednak, nie wszystkie analizy są dozwolone dla ciężarnych. Podstawowym przeciwwskazaniem do diagnostyki kobiet spodziewających się dziecka są przede wszystkim techniki wykorzystujące szkodliwe promieniowanie gamma. Wobec tego zabiegi tomografii komputerowej oraz fotografii rentgenowskiej są niemożliwe do przeprowadzenia. Również badania kontrastowe, wymagające użycia promieniotwórczych izotopów, stanowią zagrożenie dla życia matki i oczekiwanego dziecka. Najbardziej popularnym przykładem takowego badania jest rezonans magnetyczny, którego wpływ na samą ciąże wciąż nie został dostatecznie dobrze poznany.

Przebadaj się w ciąży! Sprawdź, kiedy i jakie badania wykonać Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1