Przepuklina brzuszna
Przepuklina brzuszna jest najczęściej występującym rodzajem przepukliny. W związku z tym, że powłoki brzuszne stanowią rozległą część naszego ciała, przepuklina może wystąpić w różnych miejscach i jest wywołana z różnych powodów. Przepuklina brzuszna może wystąpić jako: przepuklina pachwinowa, przepuklina pępkowa, przepuklina kresy białej czy przepuklina udowa. Objawy przepukliny, bez względu na miejsce występowania, są zawsze takie same. Chory zauważa małą kulkę, która na początku jest miękka, natomiast z czasem zaczyna twardnieć i boleć. W okolicach powstania przepukliny traci się władzę nad mięśniami - na przykład nie można wciągnąć brzucha. Okolice przepukliny bolą i często jest to silnie odczuwane podczas wysiłku fizycznego, kaszlenia, kichania, czy czynności fizjologicznych.
Przepuklinę brzuszną leczy się operacyjnie na dwa sposoby: metodą laparoskopową lub metodą tradycyjną. Nieleczona przepuklina brzuszna jest niebezpieczna, ponieważ po rozerwaniu się powłok mięśniowych, może dojść do uwięzienia w szczelinach na przykład jelit, co prowadzi do ich niedrożności i bez operacji, do śmierci.
Przepuklina pachwinowa
Przepuklina pachwinowa jest konkretnym rodzajem przepukliny brzusznej. Występuje w okolicach pachwiny i jest efektem przerwania powłok mięśni brzucha. Przepuklina pachwinowa objawia się podobnie jak każda inna przepuklina brzuszna, czyli w chwili jej wystąpienia, pojawia się mała miękka kulka, która pozostawiona sama sobie, zaczyna twardnieć.
Przepuklina pachwinowa jest bardzo niewygodna. W odróżnieniu do pozostałych rodzajów przepuklin, utrudnia poruszanie się, chodzenie czy bieganie, a oprócz tego niesie za sobą szereg objawów identycznych jak przy pozostałych przepuklinach: problemy z wypróżnianiem, zaparcia, ból podczas kaszlenia, uczucie ciężkości w dolnych partiach brzucha. Jest dużo bardziej uciążliwa w codziennym życiu. Jeśli zauważymy objaw przepukliny pachwinowej, powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza i ustalić termin zabiegu operacyjnego.
Przepuklina kręgosłupa
Przepuklina kręgosłupa to nic innego jak proces przemieszczania się i wypadania dysków. Dyski, które znajdują się między kręgami kręgosłupa intensywnie pracują, gdy my się poruszamy. Czasami w wyniku gwałtownego ruchu, albo bardzo długiego siedzenia w jednej pozycji, dyski przemieszczają się i wysuwają się. Po wysunięciu dysków, pojawiają się liczne problemy zdrowotne. Najczęstszy problem z dyskami występuje w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Wysunięcie się dysków w tym miejscu najczęściej powoduje rwę kulszową, która w konsekwencji uniemożliwia normalne poruszanie, powoduje liczne skurcze mięśni, wywołane nieprawidłową postawą kręgosłupa, drętwienie nóg, niedowład i ostre bóle.
Przepuklinę kręgosłupa leczy się zaczynając od odciążenia kręgosłupa, podania środków przeciwbólowych i często przeciwzapalnych, przepisania choremu ćwiczeń oraz masaży.
Można skorzystać z usług kręgarza, który nastawi kręgosłup w kilka minut, ale później należy stosować się do jego zaleceń: ćwiczyć często, schudnąć oraz unikać przeciągów, żeby nie wyziębiać kręgosłupa.