Rak piersi to problem, z którym boryka się wiele kobiet. W Polsce choroba ta stanowi jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych, które występują wśród kobiet, a także stanowi główną przyczynę śmierci, w której przypadku czynnikiem sprawczym jest choroba nowotworowa. Niestety, główną przyczyną tego stanu rzeczy jest brak dostatecznej świadomości oraz lekceważenie działań profilaktycznych.


Rak piersi - główne czynniki powstawania

Przyczyny powstawania nowotworu piersi są trudne do konkretnego określenia, wiadomo jednak, że wpływ na wystąpienie choroby ma przede wszystkim wiek, uwarunkowania genetyczne, pierwsza miesiączka w bardzo młodym wieku i późna menopauza, późny pierwszy poród, długotrwała hormonalna terapia zastępcza oraz mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2.


W początkowej fazie rak piersi jest praktycznie niezauważalny, taki stan rzeczy trwa niekiedy wiele lat, gdyż rozwój choroby jest bardzo wolny.


Niepokojące symptomy to przede wszystkim zmiana kształtu piersi, wyczuwalny guzek lub stwardnienie w obrębie piersi, pojawienie się zmarszczenia, wciągnięcia lub zmiany koloru w obrębie piersi, a także wydobywanie się wydzieliny z sutka.


rak piersi


Profilaktyka, samobadanie, USG i mammografia

Profilaktyka to najkrótsza droga, aby uniknąć problemu. Warto podkreślić, że rak piersi wykryty we wczesnym stadium jest całkowicie uleczany, dlatego też warto wpoić sobie zasadę regularnego badania piersi.


Kobiety, które pochodzą z rodzin wysokiego ryzyka, czyli są obciążone genetycznie, powinny być objęte szczególna opieką medyczną.


Bardzo ważne w przypadku każdej kobiety jest regularne samobadanie piersi. Działanie to nie wymaga ani wiele czasu, ani szczególnych umiejętności, a pozwala na wczesne wykrycie raka piersi, a tym samym zniwelowanie choroby.


Samobadanie zawiera w sobie dwie czynności – dokładne obejrzenie piersi oraz badanie dotykowe, czyli tzw. palpację. Samodzielne badanie piersi powinno być wykonywane w tej samej fazie cyklu, najlepiej bezpośrednio po miesiączce. Kobiety, które już nie miesiączkują, powinny wykonywać samobadanie raz w miesiącu, w tym samym dniu kalendarzowym.


Wykonując samobadanie, należy zwrócić szczególna uwagę na brodawki i otoczkę wokół nich, pieprzyki, przebarwienia, wycieki z sutków, zmianę kształtu bądź wielkości piersi, obrzęki węzłów chłonnych pod pachami, ewentualne guzki i zgrubienia znajdujące się w obrębie piersi, wokół sutka i pod pachą.


Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w obrębie piersi, niezwłocznie zgłoś się do lekarza.


Bardzo ważnym badaniem jest także USG piersi, stanowiące dopełnienie mammografii. Badanie to jest szczególnie ważne w przypadku diagnostyki gruczołów sutkowych i pozwala skutecznie wykryć łagodne zmiany nowotworowe. Warto podkreślić, że jest to metoda bezinwazyjna, bezbolesna i całkowicie bezpieczna. 


Mammografia to natomiast badanie rentgenowskie, uważane za najskuteczniejszy sposób wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium. Dzięki mammografii skutecznie można wyleczyć większość chorób nowotworowych.


Warto dodać, że kobiety w przedziale wiekowym 50-69 lat mogą wykonywać mammografię w ramach badań profilaktycznych, prowadzonych przez NFZ.

Rak piersi nie boli - pamiętaj o profilaktyce! Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1