Wszystko zaczyna się w głowie
Pierwsze objawy zerwania z nałogiem tytoniowym w organizmie człowieka odczuwalne są właśnie w mózgu. Palenie jako czynność relaksacyjna, powoduje u nas wytwarzanie endorfiny, tzw. hormonu szczęścia, którego bardzo szybko zaczyna nam brakować. Czujemy potrzebę zapalenia, stajemy się drażliwi i nerwowi. Nasz organizm wręcz dopomaga się papierosa. Osoby palące często w sytuacjach stresowych przyzwyczajone są do sięgania po papierosa. Przy jego odstawieniu pojawia się stres, a tym samym jeszcze większa ochota na popularnego "dymka" i tak zamyka się błędne koło. Potrzeba bardzo dużego samozaparcia i kontroli nad sobą, by ponownie nie sięgnąć po papierosa.
Co się dzieje z płucami?
Powszechnie wiadomo, że organem, który najbardziej cierpi przez nałóg tytoniowy są płuca. Gdy zdecydujemy się na rzucenie palenia, można powiedzieć, że wreszcie odetchną one z ulgą. Naturalnie występującym skutkiem rzucania palenia jest często występujący kaszel. Spowodowane jest to regeneracją płuc i przywracaniem ich do stanu sprzed palenia. Kaszel spełnia także funkcję oczyszczającą, w czym pomagają nam nasze rzęski płucne. Po około 9 miesiącach od odstawienia papierosów spada ryzyko chorób układu oddechowego, a nasze puca funkcjonują z pełną mocą.
Jak na rzucenie palenia reaguje serce?
Zmiany zachodzące w sercu widać już kilKa godzin po wypaleniu ostatniego papierosa. Rytm serca wraca do normy, stabilizuje się ciśnienie krwi i zdecydowanie polepsza się krążenie obwodowe w organizmie. Po 24 godzinach od odstawienia papierosów prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca zaczyna spadać.
Skóra, włosy i zęby a rzucenie palenia
W skórze osób palący zaobserwowany został znaczący spadek kolagenu i elastyny, powodujący zwiększone zmarszczenie się skóry. Odstawienie papierosów z czasem powoduje wyrównanie tych brakujących elementów w związku z czym ujędrnienie i ogólnie lepszą kondycje naszej skóry. Poprawia się także ukrwienie skóry I jej nawilżenie. Palenie powoduje także szybsze starzenie się skóry, dlatego można powiedzieć, że rzucenie palenia wręcz nas odmłodzi! Sporo na kontakcie z dymem tytoniowym cierpią także nasze włosy, które stają się dużo bardziej wysuszone, a przez to tracą swój naturalny blask i sprężystość. Na szczęście zerwanie z nałogiem i wspomaganie się szamponami regenerującymi z łatwością przywrócą im lepszą kondycję. Jak wiadomo, palacza łatwo poznać po stanie jego uzębienia. Zęby stają się żółte, a ryzyko wystąpienia próchnicy i chorób jamy ustnej jest dużo wyższe niż u osób niepalących. Odstawienie palenia a także regularna higiena jamy ustnej skutkują zmniejszeniem ilości szkodliwych bakterii w jamie ustnej, zmniejszając tym samym ryzyko chorób.
Odzyskać smak i zapach. Rzucenie palenia w praktyce
Poprzez rzucanie palenia eliminujemy nieustannie towarzyszący nam dym nikotynowy. Już po 48 godzinach jego nieobecności, nasze zmysły smaku i węchu wracają do formy sprzed palenia. Zwiększa się nam też apetyt, stąd często występująca teoria, że skutkiem rzucania palenia jest przybieranie na wadze.