W życiu i w sporcie obowiązuje to samo, mianowicie: kiedy działasz, robisz to na maksa, ale kiedy jest czas na regenerację – odpoczywasz. Regeneracji potrzebują nie tylko nasze mięśnie i skóra, ale także mózg i cała psychika. Chodzi tutaj zarówno o odpowiednią ilość snu każdej doby, jak i o cotygodniowy dzienny odpoczynek, a kilka razy do roku – nieco dłuższy relaks. Powiedzmy sobie, dlaczego regeneracja jest taka ważna. 


Regeneracja fizyczna

Po intensywnym treningu czy ciężkiej fizycznej pracy potrzebujemy odpoczynku, aby nasze ciało mogło się zregenerować. Jeżeli nie pozwolimy organizmowi odpocząć, z każdym dniem będziemy czuły spadek siły przy wykonywanej pracy. Regeneracja fizyczna to np. dzień bez siłowni czy odpoczynek na kanapie zamiast biegania. W tym czasie można jak najbardziej wykonywać prace intelektualne – chodzi o to, aby nasze ciało mogło się odprężyć. Brak regeneracji fizycznej nie sprzyja budowaniu mięśni, a także wzmacnianiu kondycji, wytrzymałości i ogólnej siły. To właśnie podczas regeneracji nasze mięśnie rosną, a powstałe mikrourazy zostają odbudowane. Pamiętaj, że brak regeneracji prowadzi do stagnacji treningowej.


Regeneracja psychiczna

I tutaj chodzi o to, abyśmy mogły się zrelaksować, odpocząć od stresujących sytuacji. Dlatego tak ważny jest przynajmniej 1 dzień w tygodniu wolny od pracy, który spędzimy z bliskimi, na łonie natury bądź na rozrywkach. Co ciekawe, regenerację naszej psychiki może zapewnić sport, stąd regeneracja psychiczna i fizyczna mogą się wzajemnie przeplatać. Brak regeneracji psychicznej skutkuje występowaniem najpierw pojedynczych epizodów, a później bardziej zaawansowanych chorób psychicznych.


regeneracja


Regeneracja włosów i skóry

To dotyczy już drobnych zabiegów kosmetycznych. Włosy od czasu do czasu potrzebują maski, odżywki – tak jak skóra kremu, balsamu, peelingu i maseczki. Regeneracja sprzyja odzyskaniu promiennego, świeżego i zdrowego wyglądu. Kobiety raczej nie mają problemów z pamiętaniem o regeneracji własnego ciała. Dobrze jest w dodatku ten rodzaj regeneracji połączyć z poprzednimi dwoma i zafundować sobie relaksujący zabieg w SPA lub po prostu urządzić SPA we własnej łazience przy dobrej muzyce i świecach.


Sen, odpoczynek, urlopy

To jest to, co sprzyja regeneracji, dlatego nie bądźmy pracoholikami i nie zaniedbujmy tego, ażeby zarówno nasza zewnętrzna, jak i wewnętrzna kondycja była w jak najlepszej formie. Sen nie jest dla słabych, ale dla umiejących zadbać o siebie. A urlopy nie dla leniuchów, ale dla ludzi, którzy chcą się odpowiednio zregenerować, by dzięki temu efektywniej pracować!

Regeneracja – słowo, o którym zapominamy Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1