Roztocza to mikroskopijnej wielkości pajęczaki, które mieszkają na całym świecie i żyją w różnych warunkach; w glebie, wodzie, w pościelach.  Szkodliwe dla organizmu człowieka roztocza to te, które najintensywniej rozwijają się, gdy zaczyna się sezon grzewczy w mieszkaniach. Roztocza żyją przede wszystkim w tkaninach. Najwięcej jest ich w pościelach, dywanach czy kocach. By zminimalizować ilość roztoczy, należy często prać koce, zmieniać pościele, wycierać na mokro meble oraz  zrezygnować z dywanów. 


Czym są roztocza?

Potocznie mówi się, że roztocza są częścią składową kurzu, tymczasem okazuje się, że roztocza nie stanowią elementu kurzu. Roztocza są pajęczakami, które gnieżdżą się przede wszystkim w tkaninach. I to nie roztocza jako stworzenia są problemem dla człowieka, a ich odchody. Odchody roztoczy zbierają się z kurzem i krążą w powietrzu, co może stanowić źródło problemów zdrowotnych, takich jak astma czy alergie.


Roztocza pasożytują w miejscach, gdzie mogą znaleźć najwięcej ludzkiego naskórka, bo to właśnie nim się żywią.  

 

Alergia na roztocza

Alergia na roztocza jest tak naprawdę alergią na białka zawarte w odchodach roztoczy. Początkowo objawia się drapaniem w gardle, przesuszeniem śluzówki gardła i nosa, katarem, dusznościami astmatycznymi. Jeśli wraz z nadejściem jesieni pojawiają się takie objawy i nie ustępują po kilku tygodniach, należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ leczenie przeziębienia będzie nieskuteczne. W czasie nieleczonej alergii na roztocza, bardzo często pojawiają się zmiany skórne, które z przyjściem lata mijają.


roztocza mogą powodować alergię


Alergia na roztocza dosięga przede wszystkim dzieci, ponieważ ich układ immunologiczny nie jest  w stanie poradzić sobie z obecnością roztoczy w powietrzu.  Dzieci z alergią na roztocza mają problemy z oddychaniem i uciążliwy przewlekły katar. Z powodu kataru kaszlą, ale tez chrapią i niespokojnie śpią. W konsekwencji problemów oddechowych oraz przez niespokojny sen, dzieci często staja się blade i pojawiają się lekkie zaczerwienienia pod oczami, które są wynikiem zmęczenia.

 

Uczulenie na roztocza

Uczulenie na roztocza można leczyć za pomocą odczulania. By jednak zmniejszyć efekty uczulenia na roztocza, należy zadbać o kilka elementów w domu. Przede wszystkim walkę z roztoczami należy rozpocząć od częstego wietrzenia mieszkania, prania pościeli raz na 7-10 dni, prania koców, kołder. Należy używać pościeli i tkanin antyalergicznych, w których nie zbiera się kurz. Istotne jest częste mycie podłóg, na których nie powinny leżeć dywany. Warto używać specjalnych pokrowców na materace, zaopatrzyć się w łóżka z szufladami na pościel, a jeśli to niemożliwe, zakupić pudełka, by móc ją schować. Trzeba zadbać, by zabawki były pochowane, nie trzymać książek na otwartych półkach. Dobrze jest używać odkurzacza z płaszczem wodnym oraz preparatów do zwalczania roztoczy w domu. Zmniejszą ich ilość i ograniczą rozmnażanie, czyniąc dom czystszym.

Roztocza – niewidzialne niebezpieczeństwo Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1