Rumieńce na twarzy potrafią dodać uroku i wdzięku, jeśli jednak utrzymują się na skórze cały czas, może to być dość kłopotliwe i krępujące. Ciągłe rumieńce mogą powodować kompleksy. Jak powstają rumieńce i jak można się ich pozbyć? Zazwyczaj rumieniec to naturalna reakcja organizmu – pojawia się w chwili złości lub zawstydzenia, kiedy jest bardzo zimno lub gorąco. Co zrobić, jeśli rumieńce pojawiają się znacznie częściej?


Rumieńce na twarzy i ich przyczyny

Ogólnie rzecz biorąc, przyczyną każdego rodzaju zaczerwienienia na twarzy jest zbyt silna reakcja naczyń krwionośnych w skórze. Na skórze twarzy zaczerwienienia pojawiają się, gdy naczynia krwionośne zbyt szybko się rozszerzają. Nazywa się to uderzeniem gorąca. Potem naczynia wracają do normalnego stanu. Jeśli takie sytuacje powtarzają się często, naczynia krwionośne coraz bardziej się rozszerzają, stają się widoczne na twarzy gołym okiem, a objawy są coraz gorsze. Ryzyko pojawienia się na twarzy zaczerwienienia staje się niemal ciągłe. Czynniki wzmagające rumieńce na twarzy możemy podzielić na kilka grup:
– Czynniki wewnętrzne – wypicie kawy, bardzo silne emocje, użycie mocnych i ostrych przypraw.
– Czynniki zewnętrze – zanieczyszczenie środowiska, klimat, stres, promienie UV.
– Czynniki genetyczne – czasem może występować rodzinna właściwość skóry polegająca na nasilonej aktywności naczynioaktywnych substancji w skórze.
– Starzenie się skóry – skóra staje się delikatniejsza i bardziej wrażliwa na zaczerwienienia po ukończeniu 25. roku życia.


Rumieńce na twarzy – objawy

Na zaczerwienienia twarzy najbardziej narażone są posiadaczki cery wrażliwej. Rumieńce mogą stawać się coraz bardziej uciążliwe, objawy zależą od stopnia nasilenia problemu. Szczególną uwagę trzeba jednak zwrócić na tzw. uderzenie gorąca lub tymczasowe zaczerwienienie obszarów twarzy – policzki, czoło, broda. Trzeba zwracać uwagę, czy zaczerwienienie twarzy jest jednocześnie stałe i rozproszone – to może zwiastować rumień, najczęściej pojawia się na policzkach. Pogorszeniem rumienia są widoczne na twarzy małe naczynka – dzieje się tak np. przy trądziku różowatym. Czerwone plamy na twarzy, także te z wypryskami, mają zdolność przekształcania się w stan zapalny – właśnie tak powstaje trudny do leczenia, wspomniany już trądzik różowaty.


rumieńce na twarzy


Rumieńce na twarzy – jak się ich pozbyć?

Jednym z uwarunkowań do powstawania rumieńców jest typ cery – częściej problem z zaczerwienieniem mają panie posiadające cerę wrażliwą i naczynkową. Dlatego też aby zapewnić skórze właściwą pielęgnację, trzeba zmienić kosmetyki. Przy rumieńcach na twarzy najlepiej stosować kosmetyki do cery naczynkowej. Takie kosmetyki można znaleźć wszędzie – w drogeriach i aptekach. Do mycia twarzy warto stosować wodę mineralną z butelki, a nie z kranu, która może dodatkowo podrażniać delikatną skórę. Kosmetyki do cery naczynkowej powinny być na bazie kasztanowca, miłorzębu japońskiego i arniki – te składniki potrafią walczyć z niechcianym zaczerwienieniem twarzy i pajączkami.


Rumieńce na twarzy a odpowiedni makijaż

Poza właściwymi kosmetykami do pielęgnacji ważne są także kosmetyki, jakich używamy do wykonywania codziennego makijażu. Najlepiej wybierać kosmetyki mineralne. Dostosowane są do potrzeb skóry skłonnej do podrażnień. Aby zatuszować pojedyncze zaczerwienienia na twarzy, najlepiej używać zielonego korektora. Powinien skutecznie zamaskować pajączki na wiele godzin. Aby zmyć makijaż, najlepiej używać kosmetyków do demakijażu nie wymagających spłukiwania. Podrażnienia skóry możemy w ciągu dnia nieco złagodzić, używając wody termalnej w sprayu.


Uwaga na czynniki zewnętrzne

Aby nie narażać twarzy na powstanie rumieńców, trzeba uważać na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Należałoby nieco zmodyfikować swoją dietę i wzbogacić ją o większe ilości witaminy C (uszczelnia naczynia krwionośne) oraz witaminy K i PP. Najlepiej ograniczyć picie kawy i alkoholu. Trzeba też chronić skórę przed nagłymi zmianami temperatur, lepiej też unikać sauny i intensywnego opalania.

Rumieńce na twarzy – czy można się ich pozbyć? Ocena: 3.3/5 Ilość głosów: 3