Można na nią zachorować właściwie w każdym momencie życia. Nie ma reguły, kiedy to się stanie. Bywa, że pierwsze objawy można zauważyć, kiedy rozpoczynamy nasze dorosłe życie – czyli mniej więcej w ostatnich etapach okresu dojrzewania. Często wtedy uznaje się, że osoba dotknięta tą chorobą tak naprawdę zażywa narkotyki, jest po prostu leniwa czy też nie otrzymała odpowiedniego wychowania. Schizofrenia – w jaki sposób zdiagnozować tę chorobę? 


Schizofrenia – objawy

Objawy tej choroby są naprawdę różne, jednak żadnego z nich nie wolno bagatelizować. Najtrudniejsze jest rozpoznanie schizofrenii, gdy pierwsze objawy pojawiają się w okresie dojrzewania – co zdarza się często, w szczególności u młodych mężczyzn. Kobiety zaczynają chorować raczej trochę później, często nawet po ukończeniu trzydziestu lat. Na początku pojawiają się bardzo często zmiany nastroju, chora osoba popada dosłownie ze skrajności w skrajność. Depresja, żal i smutek z chęcią do płaczu, ale niemożność wylania  z siebie ani jednej łzy po to tylko, by następnego dnia się tymi łzami zalewać. Dotknięty schizofrenią ma swój świat – śmieje się bez konkretnego powodu albo wręcz na odwrót – nie przeżywa niczego pozytywnego.


Objawy schizofrenii to również wyczulone zmysły, szczególnie słuch. Osoba chora zazwyczaj słyszy różne głosy, a dźwięki bardzo ją drażnią, ponieważ są wyjątkowo wyraźne. Irytuje ją również silne światło. Schizofrenia rządzi się własnymi zasadami. Osoba chora przestaje być aktywna społecznie, mimo iż wcześniej chętnie wychodziła i spotykała się z ludźmi. Teraz jest wycofana i najchętniej spędzałaby cały czas w domu – zupełnie sama. Często cierpią na tym również relacje z rodziną. Schizofrenik przestaje na przykład obierać telefony i nie szuka kontaktu również w żaden inny sposób albo wręcz przeciwnie – robi to na siłę i to o dziwnych porach dnia i nocy. Objawem choroby może być też nagła zmiana na każdej możliwej płaszczyźnie, czyli zmiany w zachowaniu, a także w sposobie ubierania się czy w ogóle – stylu bycia.


schizofrenią musi się zająć lekarz


Co to jest schizofrenia?

Schizofrenia to rodzaj psychozy, którą na szczęście można leczyć. Osoba chora nie potrafi ocenić rzeczywistości w odpowiedni sposób, co ma związek również z własną samooceną. Odsetek zachorowalności jest tak naprawdę niewielki i wynosi zaledwie jeden procent, ale wielu chorych do końca życia nie zostało zdiagnozowanych, po prostu inni uznali ich za dziwaków.


Przyczyny schizofrenii

To nie jest tak, że choroba uderza od razu. Zazwyczaj dzieje się to etapowo i rozwija się od kilku miesięcy do nawet kilku czy kilkudziesięciu lat. Pierwsze zmiany w zachowaniu zauważa zazwyczaj rodzina czy bliscy znajomi, ale jeżeli w życiu osoby chorej wydarzyło się ostatnio coś złego, traumatycznego, to bliscy zawsze tłumaczą te zachowania tymi wydarzeniami. Trudno jest określić, jakie są przyczyny tej choroby. Schizofrenia pojawia się nie wiadomo skąd i uderza w najmniej oczekiwanym momencie.

Schizofrenia – objawy i przyczyny choroby Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1