Siatki centylowe to wyrażone za pomocą wykresu wyniki statystyczne dotyczące wzrostu, masy ciała i obwodu głowy dzieci od urodzenia do skończenia 20. roku życia. Siatki znajdują się w każdej książeczce zdrowia i pozwalają rodzicowi śledzić regularność rozwoju dziecka. Siatki centylowe nie są wyznacznikiem zdrowia dziecka, ponieważ pokazują średnią populacji, a nie indywidualne przypadki. Wyniki na siatkach centylowych wyrażone są w percentylach. Percentyl to wartość statystyczna, która odpowiada, jaki procent dzieci w społeczeństwie waży lub mierzy tyle, ile nasze. Siatka centylowa zbudowana jest tak, że na osi poziomej znajduje się wiek dziecka, zaś na pionowej oceniany parametr.


Siatki centylowe dla dzieci

Siatki centylowe zostały stworzone w związku z rozwojem dzieci. Pozwalają rodzicom kontrolować, jak ich dziecko rozwija się w stosunku do innych dzieci. Siatki centylowe to narzędzie, które pozwala wychwycić niepokojące sygnały o tym, że nasze dziecko bardzo odbiega od statystycznego. Siatki centylowe określają parametry rozwoju: wzrost, masę ciała i obwód głowy. Za normę uważa się średni wynik - 50 percentyli. Oznacza to, że nasze dziecko znajduje się w średniej optymalnej w statystykach.


Wynik do 75 percentyli nie wzbudza żadnych podejrzeń, co do prawidłowości rozwoju. Norma mieści się między 10 a 90 percentyli. Problem się pojawia, gdy nasze dziecko znajduje się poza granicami 10 lub 90 percentyli. W momencie, gdy nasze dziecko ląduje na końcu statystyki, powinniśmy spotkać się z lekarzem, by porozmawiać o ewentualnym ryzyku dla zdrowia. Gdy rozbieżności w percentylach pojawiają się w dwóch różnych siatkach (wzrostu i masy ciała), również należy skontaktować się  z lekarzem (na przykład wzrost 80 percentyli, a masa ciała 30 percentyli).


siatki centylowe pozwolą na kontrolę rozwoju twojego dziecka

 

Siatki centylowe pokazują również BMI

Siatki centylowe BMI to inaczej siatki centylowe wskaźnika względnej masy. Są to siatki, które dotyczą stosunku masy ciała do wzrostu dziecka, jednak określamy je, sprawdzając masę ciała dziecka w kilogramach. Wskaźnik względnej masy - BMI (Body Mass Index) w siatce centylowej dzieci jest trudniejszy do obliczenia niż dorosłych, jednak wskaźnik, który otrzymujemy, jest niezwykle ważnym parametrem przy ustalaniu stanu zdrowia dziecka.

 

Obwód głowy z siatką centylową

Siatki centylowe pozwalają na porównanie statystyk dotyczących obwodu głowy dziecka. Jest to szczególnie ważny parametr w pierwszych dwóch latach życia malucha, ponieważ na podstawie wielkości obwodu głowy można ustalić prawidłowy rozwój i zdrowie dziecka. W przypadku podniesionej wartości w stosunku do średniej społecznej, może istnieć podejrzenie wodogłowia, a w przypadku średniej mniejszej, małogłowia.

Jak czytać siatki centylowe? Oto wskazówki Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1