Skurcze łydek to dolegliwość najczęściej dotykająca kobiety w ciąży oraz sportowców. Jednak większość z nas doświadczyła bolesnych skurczów wyrywających nawet z najmocniejszego snu. Co powoduje skurcze mięśni łydek? Skurcze łydek w wielu przypadkach są wynikiem niedoborów mineralnych pierwiastków. Czasem mogą sygnalizować poważniejszą chorobę.


Skurcze łydek – przyczyny

Skurcze mięśni łydek powstają w wyniku zmiany długości i napięcia włókien mięśniowych w łydkach. Kiedy włókna się zaciskają, mięśnie łydki twardnieją, a to wywołuje bolesny skurcz. Istnieje kilka przyczyn powodujących tę dolegliwość:


• Niedobór mineralnych pierwiastków – skurcze łydek pojawiają się, kiedy w organizmie nie ma wystarczającej ilości magnezu, wapnia i potasu. Każdy z tych pierwiastków pełni w organizmie określoną rolę. Magnez odpowiada za przewodnictwo nerwowe, wapń nie dopuszcza do rozrzedzenia kości, a potas jest odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego.


• Silny, długotrwały stres – stres sprawia, że w nadnerczach wytwarzana jest adrenalina, która podnosi stężenie cukru, aby organizm mógł aktywnie działać. Pobudza także do pracy większość narządów. Kiedy jednak adrenalina wydzielana jest do krwi stale, tracimy energię, dokuczają nam nerwobóle i skurcze mięśni, w tym właśnie łydek.


• Nadmierne picie kawy – picie zbyt dużej ilości kawy, a także alkoholu i elektrolitów przyczynia się do wypłukiwania z organizmu ważnych makroelementów i zaburzenia kwasowo-zasadowej gospodarki.


• Zażywanie leków przeczyszczających, moczopędnych oraz tabletek na odchudzanie – leki przeczyszczające i moczopędne przyczyniają się do utraty przez organizm elektrolitów. Także tabletki na odchudzanie mogą wywołać bolesne skurcze łydek.


• Przetrenowanie – sport to zdrowie, ale nie należy przesadzać. Zbyt intensywny i długi wysiłek fizyczny prowadzi do przetrenowania organizmu, a to wpływa na zmiany w wydzielaniu hormonów. Zwiększa się wtedy wydzielanie m.in. adrenaliny, kortyzolu i hormonu wzrostu. Zbyt wysoki poziom tych hormonów przez długi czas obniża wydolność organizmu i powoduje skurcze mięśni.


skurcze łydek mogą dotknąć nas przy niedoborach minerałów


Skurcze łydek w ciąży

Skurcze łydek w czasie ciąży pojawiają się zazwyczaj w III trymestrze. Najczęstszą przyczyną tej dolegliwości jest ucisk macicy na nerwy ścian miednicy, zaburzenia elektrolitów w organizmie kobiety i zaburzenia w odpływie krwi z nóg. Co pomoże na skurcze łydek w ciąży? Na pewno właściwa dieta, bogata w pierwiastki mineralne, takie jak magnez.


Nocne skurcze łydek

Skurcze mięśni łydek w nocy mają związek z pozycją, w jakiej śpimy. Skurcze pojawiają się głównie, kiedy śpimy ze zgiętymi nogami. Skurcze łydek podczas snu mogą też być spowodowane nadmiernym wysiłkiem i nieodpowiednim nawodnieniem organizmu. Intensywny wysiłek fizyczny przyspiesza utratę wody z organizmu i jeśli nie uzupełnimy jej poziomu, mięśnie będą kurczyć się w niekontrolowany sposób.


Inne przyczyny skurczów

Skurcze łydek mogą też być objawem poważnych chorób, takich jak:


Żylaki – skurczom towarzyszy opuchlizna nóg i uczucie ciężkości, zwłaszcza pod koniec dnia.


• Cukrzyca – może uszkadzać naczynia tętnicze nóg i doprowadzić do ich niedostatecznego ukrwienia, a skurcze łydek to jeden z jego objawów.


• Miażdżyca – powoduje skurczenie tętnic i zmniejszenie ilości przepływającej przez nie krwi. Mięśnie stają się niedotlenione, dlatego odczuwane są skurcze.


• Nadciśnienie – tak jak w przypadku cukrzycy, ta choroba powoduje niedostateczne dokrwienie nóg i zaburza ich unerwienie.


Leczenie skurczów łydek

Jeśli skurcze łydek są jednym z objawów przewlekłych chorób, należy przede wszystkim stosować leki właściwe dla danego schorzenia. Osoby uprawiające sport muszą pamiętać o uzupełnianiu płynów i elektrolitów. Aby nie dopuścić do niedoboru pierwiastków mineralnych (zwłaszcza potasu i magnezu), należy zadbać o odpowiednią dietę.


Skurcze łydek bywają bardzo nieprzyjemne. Dlatego aby ich uniknąć, lepiej jest zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu oraz dostarczyć potrzebnych mu składników.

Skurcze łydek – czy znasz ich przyczyny? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1