Problemy z wątrobą dotyczą coraz młodszych kobiet. W wielu przypadkach okazuje się zresztą, że pojawiają się niejako na życzenie pań. Na szczęście wątroba jest organem wewnętrznym, który posiada zdolność regeneracji, choć może z niej skorzystać jedynie wówczas, gdy same mu na to pozwolimy. Regenerację wspomoże dieta wątrobowa.


Kiedy zainteresować się dietą wątrobową?

Nie jest prawdą to, że wątroba nie wysyła sygnałów świadczących o tym, że przyda się jej szczególne traktowanie. Znacznie częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której sygnały te są przez nas odbierane, nie jesteśmy jednak w stanie zinterpretować ich we właściwy sposób. O tym, że z wątrobą dzieje się coś złego, najczęściej świadczy wolniejsza przemiana materii. Trudno jej nie dostrzec, zmagając się z nią wykazujemy bowiem tendencję do tycia. Inne, znacznie mniej jednoznaczne objawy to: nieustanne zmęczenie, podwyższone ciśnienie krwi, skłonność do wzdęć i zaparć, wahania nastroju, a nawet większy niż zazwyczaj apetyt na słodycze.


Dieta wątrobowa i jej zasady

Jeśli zależy nam na tym, aby jedzenie nie tylko nie szkodziło, ale nawet pomagało wątrobie, musimy mieć świadomość tego, że nie możemy działać w sposób przypadkowy. Dieta wątrobowa ma bardzo konkretne zasady, których powinniśmy przestrzegać. Na szczęście nie jest ich wiele.


1. Posiłki powinny być przygotowywane tuż przed podaniem, wątroba nie radzi sobie bowiem najlepiej z jedzeniem odsmażanym lub odgrzewanym.

2. Wątroba ceni sobie regularność i źle znosi zaskoczenia takie jak choćby bardzo późny obiad. Najlepiej jeść pięć razy dziennie, dbając o to, aby przyjmować pokarm w określonych godzinach. 

3. Jedzenie nie powinno być ani za zimne, ani za gorące.
4. Gotowanie nie jest niczym złym, powinno jednak odbywać się na wodzie lub na parze. Również podczas smażenia nie należy używać tłuszczu.
5. Jeśli nie wyobrażamy sobie jedzenia bez przypraw, stosujmy tylko te łagodne.
6. Ograniczajmy ilość soli. Jest ona i tak obecna w wielu spożywanych przez nas produktach spożywczych, a każda jej dodatkowa ilość to dla wątroby poważne wyzwanie.


dieta wątrobowa


Czego unikać podczas regeneracji wątroby?

Choć regeneracja wątroby nie tylko jest możliwa, ale również potrafi przynosić wyjątkowo dobre rezultaty, musimy mieć świadomość tego, że jest procesem długotrwałym, wymagającym od nas pewnych wyrzeczeń. Lista produktów zakazanych wcale nie jest krótka, a wiele z nich to przysmaki, bez których trudno jest nam się obejść. Zrezygnować należy nie tylko z alkoholu, ale również z mocnej kawy i herbaty, niewskazane jest przy tym również picie kefirów, jogurtów i mleka, choć tu pewnym odstępstwem od reguły okazuje się być mleko odtłuszczone. Konieczne jest unikanie margaryn, nadmiaru masła, tłustych ryb, tłustych gatunków mięs i większości makaronów, jeśli zaś dieta ma być rzeczywiście efektywna, powinnyśmy wyeliminować z niej także suszone owoce, gruszki, czereśnie i większość przypraw.


Po jakie produkty sięgać?

Lista produktów zakazanych jest na tyle długa, że wiele osób zaczyna zastanawiać się nad tym, czy regeneracja wątroby nie odbywa się czasem za pomocą głodówki. Na szczęście nie jest aż tak źle, lista produktów dozwolonych jest bowiem na tyle długa, że nie powinnyśmy mieć problemów z przygotowaniem dość zróżnicowanego menu. W jego skład może wchodzić między innymi: kawa zbożowa, herbaty owocowe, czerstwe pieczywo pszenne, pieczywo drożdżowe, chude ryby i wędliny, jarski rosół, łagodne przyprawy, zupy owocowe oraz te, które powstają na wywarach z chudego mięsa z warzywami.

Skuteczna dieta na ratunek wątrobie Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1