Alergia to problem, który dotyka wiele osób w różnym wieku. Szacuje się, że co druga osoba cierpi z powodu alergii. Charakter tego typu dolegliwości jest różny, różna jest także intensywność alergii, a co za tym idzie, konieczne jest podejmowanie odpowiednich działań, które zniwelują uciążliwości, wynikające z tej sytuacji. Priorytetową kwestią jest prawidłowe rozpoznanie alergii oraz izolacja od czynników wywołujących uczulenie. W miarę rozwoju, czynniki wywołujące alergię krzyżują się, dlatego też konieczne staje się leczenie farmakologiczne alergii. 


Eliminacja alergenów

Usunięcie alergenu z otoczenia alergika to zadanie trudne, wymagające wiele wysiłku. O ile w przypadku alergii pokarmowych istnieje możliwość wykluczenia produktów wywołujących alergię, w sytuacji, gdy mamy do czynienia z uczuleniem o podłożu wziewnym, zadanie staje się bardziej skomplikowane. Usunięcie alergenu jest szczególnie ważne w początkowym stadium choroby, dzięki temu działaniu alergia nie zaostrza się, a jej przebieg jest łagodny.


Oczywisty jest jednak fakt, że określenie, które czynniki wywołują alergię jest bardzo trudne. W pierwszej kolejności należy obserwować reakcję własnego ciała, warto także notować własne spostrzeżenia – pomoże to dokładniej określić główne źródło uczulenia.


Najtrudniej poradzim sobie z alergią wziewną, fakt ten wynika z tego, że całkowite usunięcie alergenu często okazuje się niemożliwe. W większości przypadków chory musi zażywać leki antyalergiczne, które zniwelują objawy choroby.


alergia


Leki antyalergiczne

Szczególnie ważną funkcję odgrywają leki przeciwhistaminowe, które blokują receptory histaminowe, a tym samym zapobiegają powstawaniu objawów alergii, m.in. pokrzywce, obrzękom błon śluzowych czy swędzeniu. Niestety, leki te często wywołują senność, dlatego też najlepiej zażywać je w porze wieczornej.


Pomocne w leczeniu alergii mogą okazać się także glikokortykosteroidy – leki, które działają na komórki zapalne, hamują ich aktywność, zmniejszając przy tym przepuszczalność naczyń. Można je stosować w astmie oskrzelowej, pokrzywce, a także alergicznym nieżycie nosa.


Kolejną grupę stanowią kromony, które hamują uwalnianie mediatorów, czyli powstawanie reakcji alergicznej.


Metyloksantyny skutecznie rozszerzają oskrzela, hamując rozwój zapalenia alergicznego. W przypadku alergicznego zapalenia dróg oddechowych często są stosowane także cholinolityki, które rozszerzają oskrzela i zmniejszają wydzielanie śluzu, natomiast w przypadku napadów astmy najczęściej stosowane są leki pobudzające receptory beta-gładkie, które rozluźniają mięśnie gładkie oskrzeli.


W leczeniu alergii ponadto można stosować leki pobudzające receptory alfa-adrenergiczne (obkurczają oskrzela, zmniejszając ich ukrwienie), leki pobudzające receptory alfa – i beta-adrenergiczne (rozkurczają oskrzela, zmniejszając obrzęk błon śluzowych), a także adrenalinę, czyli naturalny lek przeciwhistaminowy, charakteryzujący się szybkim i silnym działaniem. Adrenalina jest stosowana wyłącznie w przypadku bardzo ciężkich, zagrażających życiu reakcji alergicznych.


Alternatywne rozwiązanie – odczulanie

Skutecznym sposobem na walkę z alergią jest odczulanie, określane także mianem immunoterapii. Leczenie to polega na podawaniu podskórnych alergenów, na które pacjent jest uczulony. Działania te mają na celu wytworzenie w organizmie pacjenta tolerancji na alergen, dzięki czemu w przypadku kontaktu z alergenem nie pojawia się uczulenie.


Należy jednak pamiętać, że odczulania nie należy stosować w przypadku alergii pokarmowych, uczulenia na leki oraz niektórych alergii wziewnych, m.in. uczulenia na wełnę, sierść zwierząt i włókna roślinne.

Skuteczny sposób, by pozbyć się alergii Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1