Pomimo ogromnego rozwoju nauki sny wciąż pozostają dla nas zagadką. Jedni traktują je jako przepowiednie – inni uważają, że są odwrotnością tego, co nas spotka. Jeszcze inni interpretują je jako ukrytą podświadomość lub zbiór naszych skrywanych pragnień.


Co mówią nam sny?

Na nasz sen składają się dwie główne fazy. Pierwsza faza, zwana NREM, to sen o wolnych ruchach gałek ocznych. Natomiast druga faza – REM, to sen o szybkich ruchach gałek ocznych. Właśnie w tej drugiej fazie pojawiają się projekcje zwane snami. Na większość z nich nie mamy wpływu, a gdy śnimy, wydaje nam się, jakby dziejące się tam rzeczy zdarzały się naprawdę. Koszmary senne polegają na tym, że przeżywamy bardzo nieprzyjemne wydarzenia w snach i autentycznie cierpimy. Po obudzeniu z takiego snu zazwyczaj odczuwamy ulgę, że to nie działo się naprawdę, jednak mogą nam towarzyszyć jeszcze uczucia typu lęk, które dopiero stopniowo opadają. Zazwyczaj koszmary dręczą ludzi, którzy przeżyli różnego rodzaju traumy. Skumulowany głęboko ból nie pozwala o sobie zapomnieć. W pozbyciu się natrętnych koszmarów pomocna może okazać się psychoterapia. Jednak jak twierdzi wielu terapeutów, same sny już spełniają funkcję leczniczą, terapeutyczną, bowiem wyciągają z nas na wierzch skrywane emocje, których nie nazwaliśmy do tej pory.


sny


Jak rozumieć nasze sny?

Wielu ludzi wciąż korzysta z senników, doszukując się znaczeń typowych symboli sennych takich jak winda, lustro, szczur, pająk itd. Jednak w sennikach zawarta jest zbyt ogólna wiedza, aby móc odnieść ją osobiście do siebie. Nasuwa się pytanie, czy powinniśmy jak najszybciej zapominać o śniących się nam koszmarach, aby niepotrzebnie się nie stresować? Ależ skąd! Sny pełnią dla nas funkcję oczyszczającą lub ostrzegającą i nie pojawiają się bez powodu. Toteż zamiast próbować zapomnieć o koszmarze sennym, lepiej zastanowić się, dlaczego takie sny w ogóle się nam pojawiają. Jakie emocje towarzyszą nam w ostatnich dniach, a może w jakichś kwestiach nie rozprawiliśmy się jeszcze z przeszłością?


Zwłaszcza zastanawiające są motywy, które śnią nam się co jakiś czas. Systematycznie co którąś noc zacinasz się w windzie? Może czas, aby zastanowić się, jakie emocje czy wydarzenia sprawiają, że czujesz się uwięziony w życiu? Sny mogą powiedzieć nam bardzo wiele na temat nas samych. Jednak nie ma jednoznacznej i uniwersalnej, pasującej do każdego analizy snów, że jeżeli śni ci się czarny pająk, to spotka cię to czy tamto. Każdy człowiek jest inny i tak pająk w śnie jednej osoby może oznaczać coś pozytywnego, a w śnie innej osoby negatywnego. Nie należy traktować snów jako samospełniających się proroctw, a raczej jako informację na temat naszej psychiki, podświadomości, pragnień, braków, niewypowiedzianych emocji i przeżytych traum. Sam fakt, że zdamy sobie sprawę z tego, że siedzi w naszym wnętrzu coś, co nas nieustannie boli – jest punktem wyjścia do pracy nad tym. Często również koszmarne sny z konkretnymi ludźmi męczą nas ze względu na osoby, do których żywimy jakąś urazę i nie potrafimy im wybaczyć.


Zwracajmy uwagę na własne sny, ale nie traktujmy ich jako jedynej rzetelnej wiedzy na temat nas samych i naszego życia.

Sny i ich ukryte znaczenia - jak je rozumieć? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
Komentarze(1)
    • ~karo90
      24 kwiecień 2017

      Stresujące życie zawodowe ma wpływ na nocne koszmary. Przynajmniej tak było u mnie. Teraz zaczęłam sobie odtwarzać przed snem muzykę serca soundofsoul i nareszcie się wysypiam. Czuję się odprężona, kiedy rano wstaję i łatwiej jest mi pozbierać myśli, a to już dużo.