Soczewki kontaktowe są alternatywnym do okularów sposobem korekcji wzroku. Soczewki kontaktowe dzielą się na twarde i miękkie. Do twardych soczewek oczy się dłużej przyzwyczajają, ale mają one swoje zalety, są trwalsze i mają mniejszą średnicę. Soczewki miękkie dzielą się z kolei z uwagi na materiał, z którego je wykonano, na hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe. Soczewki miękkie dzieli się również z uwagi na sposób noszenia na dzienne (musimy je zdjąć na noc), elastyczne (okazjonalnie możemy z nimi spać) i takie do noszenia ciągłego. 


Soczewki kontaktowe – jakie są o nich opinie?

Soczewki kontaktowe są alternatywą dla okularów. Obecnie 15% ludzi zamieniło tradycyjną korekcję wzroku na soczewki. Nie jest to nic dziwnego. Istnieje niewiele przeciwwskazań do ich noszenia, a ludzie, którzy zdecydowali się na soczewki kontaktowe mają lepszą samoocenę. Badania wykazują, że 60% osób lepiej się czuje, używając soczewek kontaktowych. Opinie na temat soczewek są bardzo pochlebne. Soczewki są wygodne, pozwalają uprawiać sporty, nie zaparują i chronią oczy przed promieniami UVA i UVB. Niedawno na rynku pojawiły się nowe silikonowo-hydrożelowe soczewki kontaktowe. Cieszą się bardzo dobrą opinią ze względu na zastosowane nowoczesne technologie. Soczewki nie wymagają ściągania na noc oraz chronią oko przed zakażeniami.

 

Kolorowe soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe kolorowe dzielą się ze względu na fakt, że nie wszystkie mają wymiar korekcyjny. Soczewki zatem dzielą się na te, które korygują wadę wzroku i na te, które pełnią role estetyczną.


soczewki kontaktowe mogą zmienić kolor tęczówki


Soczewki kontaktowe kolorowe, które korygują wzrok, mają taką samą skuteczność, jak klasyczne soczewki kontaktowe. Można je kupić w szerokiej gamie kolorystycznej, nie tylko naturalnych kolorów oczu, ale i fantazyjnych, jak czerwone, żółte czy fioletowe. Soczewki kolorowe dają również możliwość dobrania intensywności koloru, więc nawet jeśli naturalnie mamy brązowe oczy, możemy znaleźć soczewki niebieskie, które będą miały tak duże natężenie, że zakryją brąz i dadzą efekt niebieskich oczu. Można dobrać soczewki z wzorem zamiast jednolitego koloru.


Soczewki kolorowe są dostępne również w wersji '0', czyli nie korygują wzroku, a zmieniają kolor. Obecnie kontrowersje wzbudzają soczewki japońskie, czyli kolorowe soczewki, które wywołują efekt wielkiej czarnej tęczówki. Jednak z uwagi na bardzo silne przyciemnienie, które daje wrażenie oka lalki wprost z mangi, specjaliści spierają się, czy nie są niebezpieczne.   

 

Soczewki kontaktowe na astygmatyzm

Przy astygmatyzmie można używać soczewek kontaktowych. Są to specjalne soczewki, które po mrugnięciu rotują i wracają idealnie do pozycji początkowej na gałce ocznej. Zwykłe soczewki obracają się dowolnie na powierzchni oka, natomiast te dla astygmatyków muszą nadawać konkretny kształt uszkodzonej bądź zdeformowanej rogówce, więc po mrugnięciu muszą wrócić do pozycji wyjściowej.

Soczewki kontaktowe - świetny wybór dla sportowców Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1