Światowy Dzień Mycia Rąk obchodzony jest od 2008 r. w dniu 15 października. Został on ustanowiony przez UNICEF z inicjatywy Zgromadzenia Ogólnego ONZ, zaś jego celem jest propagowanie mycia rąk wśród ludności całego świata jako najprostszego sposobu ochrony przed wieloma chorobami. W Polsce wiedza o tym dniu jest znikoma, podobnie jak na temat prawidłowej higieny rąk. Dowiedz się, dlaczego mycie rąk to tak ważna czynność.


Dlaczego mycie rąk jest ważne dla zdrowia?

Zwyczajna czynność, jaką jest mycie rąk ma niezwykle istotne znaczenie dla zdrowia człowieka. Używając dłoni do różnych czynności i dotykając nimi przedmiotów w różnych miejscach, także tych publicznych, człowiek przenosi na nich całą masę drobnoustrojów, z których część może wywoływać groźne choroby. Niebezpieczne bakterie można znaleźć nie tylko w toalecie, ale także w kuchni, w pracy, w szkołach, szpitalach, w środkach komunikacji publicznej itd. Osiadają one na skórze dłoni i potem z łatwością przenoszą się w głąb organizmu ludzkiego podczas spożywania posiłku czy bezwiednego dotykania ust brudnymi rękami. Przenoszące się taką drogą choroby to tzw. choroby brudnych rąk, do których zalicza się m.in. żółtaczkę pokarmową (wirusowe zapalenie wątroby typu A), dur brzuszny (tyfus), czerwonka bakteryjna, opryszczka, zatrucia pokarmowe (np. salmonellą, gronkowcem), zarażenie pasożytami (np. tasiemcem) oraz noro-i rotawirusami.


mycie rąk


Błędy higieniczne Polaków

Choć konieczność mycia dłoni wpajana jest już najmłodszym dzieciom, to jednak w dorosłym życiu wiele z nich zapomina o tej podstawowej zasadzie higieny. Badania pokazują, że wielu Polaków zapomina o umyciu rąk przed jedzeniem, jak również po powrocie do domu. Na szczęście większość z nas deklaruje mycie rak po wyjściu z toalety. Jednak wątpliwości budzi prawidłowe wykonywanie tej czynności. Każdy, kto kiedykolwiek korzystał z publicznej toalety na dworcu lub w centrum handlowym pewnie miał okazję zauważyć, jak duża liczba osób jedynie spłukuje ręce przez kilka sekund, nie używając nawet mydła. A to właśnie w miejscach publicznych szczególnie należy dbać o czystość rąk, szczególnie po wyjściu ze szpitala, urzędu i każdego innego miejsca, gdzie spotyka się duża ilość ludzi. Błędy w zakresie przestrzegania podstawowych zasad higieny widać także w pociągach, gdzie wielu podróżnych po kilku godzinach jazdy przystępuje do jedzenia, nie odwiedzając wcześniej toalety w celu umycia rąk.


Mycie rąk - zasady

Skuteczna ochrona przed niebezpiecznymi drobnoustrojami wymaga mycia rąk co najmniej w następujących sytuacjach:
• po skorzystaniu z ubikacji, także tej we własnym domu;
• przed przygotowywaniem posiłku;
• przed jedzeniem (także w podróży lub w restauracji);
• po powrocie do domu (nawet z krótkiego spaceru do sklepu);
• po zabawie z psem lub kotem.


Ważny jest także czas poświęcony na mycie rąk oraz sposób. Żeby pozbyć się jak największej liczby drobnoustrojów, należy myć dłonie przez co najmniej 30 sekund, choć niektórzy specjaliści zalecają wykonywanie tej czynności nawet przez 3 minuty! Koniecznie należy używać mydła, przy czym najbardziej higieniczne jest mydło w płynie, szczególnie gdy korzysta się z niego w miejscu publicznym. Po zmoczeniu dłoni i nabraniu mydła, należy pocierać ręce o siebie, usunąć brud z przestrzeni między palcami, umyć także wierzch dłoni. W warunkach domowych warto także jak najczęściej sięgać po szczoteczkę do paznokci, by usunąć spod nich bakterie. Na koniec należy dokładnie osuszyć ręce czystym ręcznikiem.

Światowy Dzień Mycia Rąk - zasdy higieny Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1