Nadmiar toksyn w organizmie może przyczynić się do powstania wielu chorób. Jeśli ciągle czujesz się przemęczona, narzekasz na bóle głowy i masz problemy z koncentracją, powinnaś oczyścić organizm. W jaki sposób się do tego zabrać? Poznaj przepis na detoks organizmu!


Co to jest detoks organizmu?

Detoks organizmu to działania polegające na usunięciu z komórek ciała szkodliwych substancji. Toksyny pojawiają się przede wszystkim ze względu na złe nawyki żywieniowe. Jeśli dieta jest przepełniona produktami zawierającymi tłuszcze nasycone, tłuszcze trans, cukry proste, barwniki i konserwanty, w końcu zaczniesz czuć się źle. Powinnaś także zwrócić uwagę na leki. Pamiętaj, by bez konsultacji z lekarzem nie zażywać żadnych środków farmakologicznych. Częstym błędem Polaków jest zbyt pochopne sięganie po suplementy diety lub różnego rodzaju lekarstwa dostępne bez recepty. Zwróć uwagę także na używki – toksyny w organizmie zaczną się odkładać, jeśli będziesz piła zbyt dużo kawy, alkoholu lub palisz papierosy.


Jak zacząć detoks organizmu?

Przede wszystkim musisz przerwać przyjmowanie szkodliwych substancji. Na nic celowe oczyszczanie organizmu, jeśli po chwili znowu wpadniesz w złe nawyki. Musisz zrezygnować z dużej ilości słodyczy, słodkich napojów i ciężkostrawnych, smażonych potraw. Zacznij jeść regularnie i pamiętaj o pożywnym śniadaniu. Nie napychaj się jedzeniem na noc. Pamiętaj, by zrezygnować z używek. Jeśli nie możesz wytrzymać bez kawy, postaraj się zastąpić ją zieloną herbatą, która ma wiele właściwości prozdrowotnych. Rzuć palenie i unikaj alkoholu, który doprowadza do odwodnienia organizmu i wypłukania ważnych składników mineralnych. Nie dopuść do sytuacji, w której ciągle będziesz narażona na wdychanie dymu tytoniowego. Bycie biernym palaczem jest jeszcze gorsze niż aktywne palenie!


Detoks a dieta

Często uważa się, że detoks to krótkotrwała dieta. Niestety żeby uzyskać prawdziwe efekty, musisz przyzwyczaić się do nowego jadłospisu i sposobu życia. Pamiętaj, by w twoim menu pojawiało się jak najwięcej owoców, warzyw i kasz. Szczególnie polecana w procesach oczyszczania jest kasza jaglana. Polub potrawy niskoprzetworzone lub gotowane na parze. To mit, że muszą być mdłe! Wystarczy je odpowiednio przyprawić. W przeciągu dnia pij dużo wody, postaw też na koktajle owocowe i owocowo-warzywne. Na organizm świetnie działają pożywne, ciepłe i lekkostrawne zupy – możesz je podawać z pełnoziarnistym pieczywem. Kolejnym mitem, często pojawiającym się przy artykułach o detoksie są legendy o cudownych właściwościach głodówki. Nie wierz w to, że 1–2 dni bez jedzenia uzdrowi twój organizm. Musisz skupić się na zdrowych nawykach żywieniowych.


detoks organizmu


Detoksykacja ziołami

Do terapii oczyszczającej zaleca się dołączenie ziół. Możesz wykorzystywać je zarówno pojedynczo, jak i tworzyć z nich mieszanki. Do detoksykacji używa się przede wszystkim: cykorii, mniszka lekarskiego, łopianu, skrzypu polnego, fiołka trójbarwnego, dziurawca, jeżówki i pokrzywy. Zioła mają właściwości moczopędne i przeczyszczające. Wzmagają także produkcję potu. Dodatkowo zawierają sporo substancji wzmacniających organizm.


Detoks organizmu a detoks emocji

Pamiętaj, że częstą przyczyną złych nawyków żywieniowych i sięgania po używki są depresja, nadmierny stres lub inne problemy z emocjami. Powinnaś przyjrzeć się swojemu trybowi życia i wyeliminować czynniki, które popychają cię do szkodliwych zachowań. Czasami najlepszym detoksem może okazać się wizyta u psychologa, który pomoże poradzić sobie z emocjami bez sięgania po alkohol, jedzenie lub papierosy. Nie zapominaj o tym, że świetnym sposobem na poprawę humoru i podniesienie swojej samooceny jest aktywność fizyczna. Sport pomoże także zrzucić nadmiar kilogramów, ujędrni skórę i usprawni metabolizm. W trakcie wzmożonego wysiłku zaczniesz się także pocić, co ma znaczenie dla procesu oczyszczania organizmu.

Szybki detoks. Co zrobić, żeby oczyścić organizm Ocena: 3/5 Ilość głosów: 2