Tabletki antykoncepcyjne to hormonalne środki, których zadaniem jest zapobiegać ciąży. Tabletki mogą być stosowane przez kobiety w każdym wieku, ponieważ nie istnieją żądne przesłanki zdrowotne, które miałyby uniemożliwić kobietom ich przyjmowanie. Tabletki antykoncepcyjne, oprócz zapobieganiu ciąży, regulują cykl hormonalny kobiety, pomagają wyleczyć trądzik i inne problemy skórne, których przyczyną mogą być hormony, regulują wielkość miesiączki i likwidują jej bolesność, o 50% niwelują prawdopodobieństwo zachorowania na raka jajnika oraz trzonu macicy oraz w znacznej mierze ograniczają występowanie torbieli jajników.  


Tabletki antykoncepcyjne a ciąża

Tabletki antykoncepcyjne obecnie są najskuteczniejszym środkiem zapobiegającym zajściu w ciążę. Najlepsze środki dają pewność bezpieczeństwa na poziomie 99,9%. Tabletki mają za zadanie zapobiegać ciąży poprzez ścisłe kontrolowanie cyklu miesiączkowego kobiety. Realizują to zadanie, dzięki systematycznemu i zaplanowanemu uwalnianiu estradiolu. Estradiol to hormon, który powstaje w naturalnych warunkach w jajnikach i jest w nich produkowany od pierwszego dnia pokwitania, aż do menopauzy.


Tabletki antykoncepcyjne - rodzaje

Co do zasady działania, istnieją trzy rodzaje tabletek antykoncepcyjnych: jednoskładnikowe, dwuskładnikowe i wczesnoporonne.


Tabletki jednoskładnikowe (minipigułki) to tabletki z przeznaczeniem dla matek karmiących. Ich działania charakteryzują się zmniejszeniem żywotności plemników oraz zagęszczeniem wydzieliny pochwowej, co ma utrudnić plemnikom przedostanie się do jajeczka. Skuteczność tych tabletek nie jest satysfakcjonująca, dlatego zaleca się stosowanie alternatywnych środków antykoncepcji jako uzupełnienie minipigułki.


tabletki antykoncepcyjne powstrzymują zajście w ciążę


Tabletki dwuskładnikowe dzielą się na: jednofazowe, dwufazowe i trójfazowe.


Tabletki  jednofazowe charakteryzuje stały skład hormonów, które są podawane przez 21 dni (niektórzy producenci proponują opakowania 28 tabletek, jednak 7 tabletek to efekt placebo). Szczególnie poleca się te środki kobietom, które zapominają o zażywaniu, gdyż ilość hormonów uwalniana do krwiobiegu jest zawsze taka sama.


Tabletki dwufazowe posiadają  dwa stężenia hormonów, uzależnione od dnia cyklu. W opakowaniu znajduje się podział na 10 i 11 tabletek w dwóch różnych kolorach. Przez pierwszych 10 dni cyklu zażywamy tabletki z estrogenem, natomiast kolejnych 11 dni to kombinacja estrogenu z progestagenem.


Tabletki trójfazowe zawierają trzy różne dawki hormonów i stosowane są przez 28 dni. W drugiej fazie brania przeważa estrogen, zaś trzecia faza składa się głównie z progestagenu. Są to tabletki szczególnie polecane kobietom o obniżonym poziomie libido, ale i takim u których wystąpiły zaburzenia w normalnym funkcjonowaniu cyklu miesiączkowego, jak na przykład plamienie między miesiączkami.

 

Tabletki wczesnoporonne "dzień po"

Są to tabletki, które działają jak bomba. W ich skład wchodzi ogromna ilość hormonu gestagenu, który zagęszcza śluz w szyjce macicy i uniemożliwia przedostanie się plemnikom do komórki jajowej. Są to tabletki, które sieją ogromne spustoszenie w organizmie i nie mogą być stosowane częściej niż 3-4 razy w ciągu jednego cyklu owulacyjnego.

 

Skutki uboczne stosowania antykoncepcji

Jako główne skutki uboczne stosowania hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych uznaje się: przyrost masy ciała - najczęściej jest to zatrzymanie wody w organizmie; krwawienie i plamienie - pojawia się rzadko i utrzymuje się podczas 2-3 pierwszych cykli owulacyjnych; spadek libido - często wiąże się z suchością w pochwie, co wywołuje dyskomfort. Oczywiście istnieje cała lista powikłań, które mogą wystąpić w związku z antykoncepcją hormonalną, jednak występują one rzadziej.   

Tabletki antykoncepcyjne – jak je stosować? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1