Zdrowa i kolorowa dieta dla oczu
Oczy potrzebują przede wszystkim witamin. Szczególnie cenny jest dla nich tzw. beta-karoten. Znajdziesz go m.in. w czerwonych warzywach i owocach, czyli marchewce, dyni, morelach, brzoskwiniach, pomarańczach, papryce oraz pomidorach. Dobrym źródłem tej substancji są także zielone jarzyny takie jak brokuły, szpinak lub sałata. Niedobór witaminy A może doprowadzić do tzw. kurzej ślepoty, zespołu suchego oka, a nawet owrzodzeń i blizn rogówki. Musisz także pamiętać o witaminie E, która zwiększa wchłanianie beta-karotenu. Częstym powodem krwotoków podspojówkowych może być z kolei brak wystarczającej ilości witaminy C w organizmie. Z tego powodu sięgaj często po cytrusy, natkę pietruszki, kiwi i cebulę.
Minerały w zdrowej diecie
Bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu wzroku pełni cynk. Jest on odpowiedzialny za wytwarzanie tzw. rodopsyny, która pozwala na odróżnianie odcieni szarości wieczorem. Ponadto cynk chroni oczy przed działaniem czynników zewnętrznych. Ważne są także selen, miedź i mangan, które charakteryzują się działaniem antyoksydacyjnym. Zwalczają one tzw. wolne rodniki stanowiące główną przyczynę starzenia się komórek gałek ocznych. Cynk można znaleźć przede wszystkim w rybach i jajkach, miedź w orzechach i owocach morza, mangan w ciemnym pieczywie a selen w czosnku lub kiełkach pszenicy.
Zdrowe tłuszcze i antocyjany dla wzroku
Zdrowa dieta dla oczu powinna zawierać także wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Są one odpowiedzialne za budowę tkanki nerwowej – również tej, która znajduje się w siatkówce oka. Gdzie znaleźć takie tłuszcze? Przede wszystkim w rybach i tranie. Bardzo ważnymi składnikami wspomagającymi pracę oczu są także tzw. antocyjany. Substancje te to barwniki, które wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne oraz wzmacniają naczynia krwionośne w oku. Dzięki nim zdecydowanie polepsza się jakość widzenia. Antocyjany można znaleźć przede wszystkim w owocach leśnych, np. w porzeczkach, jagodach, żurawinie oraz w wiśniach i truskawkach.
Luteina i zeaksantyna
W zdrowej diecie dla oczu nie może zabraknąć luteiny i zeaksantyny. Są to barwniki, które pomagają zapobiec chorobom oczu, w tym zaćmie lub zwyrodnieniu plamki żółtej. Obie substancje są polecane szczególnie osobom starszym oraz tym, które często pracują przy komputerze. Zarówno luteina, jak i zeaksantyna chronią gałkę oczną przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Stanowią niejako naturalny filtr przed słońcem. Luteina usprawnia też regenerację pręcików i czopków. Ponadto zapobiega uszkodzeniom delikatnych naczyń włosowatych siatkówki oraz receptorów reagujących na światło. Źródłem luteiny są przede wszystkim czerwone winogrona oraz czerwone wino. Świetnym źródłem dobroczynnych substancji są także warzywa. Luteinę i zeaksantynę można znaleźć m.in. w jarmużu, szpinaku, kukurydzy, brokułach, natce pietruszki lub cukinii.