Nieprawidłowe stężenie hormonów tarczycy stanowi powszechny problem u kobiet. Również ciężarne powinny mieć się na baczności. Podwyższone stężenie tyroksyny, określane mianem tyreotoksykozy, niesie za sobą poważne ryzyko dla przyszłych matek oraz ich dzieci. W tym artykule przybliżamy temat nadczynności tarczycy w trakcie ciąży. Jeżeli jesteście ciekawe, na czym polega tyreotoksykoza, jakie objawy powoduje oraz w jaki sposób należy sobie z nią radzić, zapraszamy do dalszej części naszego artykułu.


Czym jest tyreotoksykoza?

Termin tyreotoksykozy odnosi się do patologicznej nadczynności tarczycy u kobiet ciężarnych, które stanowią dość liczną grupę ryzyka wobec zaburzeń i zmian hormonalnych. W tym przypadku patologiczny wzrost stężenia hormonów tarczycy jest efektem działania innego związku, który określa się mianem gonadotropiny kosmówkowej. Z kolei nadmierna ilość wspomnianej gonadotropiny jest częściej odnotowywana w przypadkach ciąży mnogiej lub stanach określanych potocznie mianem „niepowściągliwych wymiotów ciężarnych”. Tyreotoksykoza jest także stanem, który może ulec samodzielnemu ograniczeniu.


Tyreotoksykoza ciążowa nie tylko powoduje zmiany w organizmie matki, ale również rozwijający się w kobiecym ciele płód będzie odczuwał wszelkie anomalie hormonalne ze strony gruczołów tarczycy. Tyroksyna ma niewątpliwie ważny wpływ na dziecko. Odpowiednia ilość tego hormonu jest wymagana do bezpiecznego i prawidłowego rozwoju układu nerwowego płodu.


tyreotoksykoza


Tyreotoksykoza – objawy, skutki i powikłania

Obecność nadczynności tarczycy w trakcie przebiegu ciąży powoduje szereg licznych objawów, które bez odpowiedniej diagnostyki mogą powodować, że tyreotoksykoza pozostaje nie tylko niewykryta. Niejednokrotnie patologiczny wzrost poziomu hormonów tarczycy jest postrzegany jako zmiany ciążowe, co może w znaczący sposób opóźnić włączenie terapii. W pierwszym „rzucie” symptomów, które mogą wskazywać rozwój tyreotoksykozy, wymienia się zwykle: drżenie rąk, chroniczne zmęczenie i obniżenie motywacji, niepokój i stres, a także znaczną nadpobudliwość nerwową wraz z rozdrażnieniem. Oczywiście nie można zapomnieć o pojawieniu się woli tarczycowych, które objawiają się znacznym powiększeniem obwodu kobiecej szyi. Przyszłe matki równie często odnotowują problemy z przyrostem masy ciała lub wyraźny spadek wagi.


To jednak nie koniec objawów, które wiążą się z ciążową nadczynnością tarczycy. Tyreotoksykoza prowadzi do pojawienia się kołatania serca, stanu prowadzącego do znacznego wzrostu częstości jak i samej siły skurczu mięśnia sercowego. Efektem takowego zaburzenia jest równoczesne przyśpieszenie pracy serca dziecka. W tym miejscu i to w niezwykle prosty sposób może dojść do rozwoju nadciśnienia tętniczego, a nawet stanu przedrzucawkowego, co niesie za sobą poważne zagrożenie życia zarówno dla matki, jak i płodu. Nieleczona tyreotoksykoza może też w inny sposób narazić dziecko. Bardzo częstymi następstwami patologicznego wzrostu stężenia tarczycy są wrodzone wady i uszkodzenia systemu nerwowego, a nawet deformacje.


Pomimo dość poważnego charakteru tyreotoksykozy, najważniejszym powikłaniem tej patologii jest tzw. „przełom tarczycowy”. Choroba ta niejednokrotnie jest określana mianem „burzy tyreotoksycznej” lub „zaostrzenia nadczynności tarczycy” i polega na gwałtownym oraz trudnym do opanowania wyrzucie tyroksyny. Wzrost stężenia jest na tyle duży, iż niesie za sobą realne ryzyko zagrożenia życia matki. Stan ten najczęściej objawia się temperaturą wahającą się między 38 a ponad 40ºC, dusznością, nudnościami, patologiczną sennością lub nadpobudliwością, licznymi biegunkami i wymiotami, a także kołataniem serca. Brak odpowiednio szybkiej i profesjonalnej interwencji może skutkować śmiercią.


Nadczynność tarczycy w ciąży - diagnostyka oraz leczenie

Na podstawie powyższych kwestii można śmiało stwierdzić, że duże znaczenie w leczeniu tyreotoksykozy odgrywa właściwie przeprowadzona diagnostyka. W tym celu wykonuje się badanie krwi z odpowiednim oznaczeniem wartości stężenia hormonów tarczycy. Ważnym aspektem jest wzięcie pod uwagę aktualnej ciąży, podczas której dochodzi do szeregu zmian w organizmie kobiety. Oprócz tego należy uwzględnić aktualnie stosowane leki, które również mogą mieć wpływ na aktualny poziom tyroksyny.


Samo leczenie opiera się na farmakoterapii, która wykorzystuje tyreostatyki. Mianem tym określa się wszelkiego rodzaju preparaty, których celem jest obniżenie nadmiernego poziomu tyroksyny. W praktyce stosuje się przede wszystkim metamizol, który wykazuje duże bezpieczeństwo dla płodu i nie niesie za sobą ryzyka toksycznego wpływu. Warto jednak pamiętać, że klasyczne leczenie przy pomocy izotopów jest bezwzględnie przeciwwskazane i niesie poważne zagrożenie życia zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

Tyreoksykoza - nadczynność tarczycy w trakcie ciąży Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1