Badanie piersi odgrywa ważną rolę w życiu każdej kobiety – przede wszystkim pozwala wykryć zmiany nowotworowe we wczesnym stadium. Poza samobadaniem, które często jest wskazówką do dalszej diagnostyki, istotnymi elementami są USG piersi oraz mammografia. Wiele kobiet zastanawia się, które z rozwiązań wybrać? 


Badanie piersi – mammografia i USG

Zarówno mammografia, jak i USG piersi to badania, które kojarzą się z szeroko rozumianą profilaktyką piersi. Obydwa badania mają na celu zweryfikowanie stanu piersi, przy czym mammografia opiera się na działaniu promieni rentgenowskich, a USG na ultradźwiękach, które odbijają się od tkanek. Warto podkreślić, że USG piersi to badanie całkowicie bezpieczne, można je wykonywać także w przypadku kobiet w ciąży. Mammografia natomiast wiąże się z naświetlaniem szkodliwym promieniowaniem, niemniej jednak jest to badanie bardzo skuteczne.


Mammografia zalecana jest przede wszystkim kobietom między 35. a 40. rokiem życia, zakładając oczywiście, że pacjentka w dniu wykonywania mammografii nie jest w ciąży. Kobiety dojrzałe posiadają znacznie więcej tkanki tłuszczowej, a tym samym możliwe jest optymalne wychwycenie ewentualnych zmian, nawet niewielkich, kilkumilimetrowych guzków. Ponadto mammografia bardzo dobrze uwidacznia zwapnienia, zarówno te małe, jak i duże. Wbrew pozorom mikrozwapnienia są bardziej niebezpieczne, gdyż mogą sygnalizować pojawienie się zmian nowotworowych. Makrozwapnienia występują u ponad połowy kobiet po 50. roku życia.


Mammografia może być również wykonywana u kobiet, które mają wszczepione implanty.
USG to badanie, którego podstawą są dźwięki o bardzo wysokiej częstotliwości, czyli tzw. ultradźwięki. Zaletą USG jest to, że można oglądać zmiany pod różnym kątek, a tym samym odróżnić zmiany łagodne od złośliwych. Niestety USG nie wykrywa zwapnień, dlatego też jest zalecane przede wszystkim w przypadku młodszych kobiet, także w ciąży.


badanie piersi


Które badanie piersi wybrać?

Wiele kobiet, zarówno młodszych, jak i starszych, zastanawia się, które badanie wybrać?
Ogólnie wiadomo, że młode kobiety mają znacznie więcej tkanki gruczołowej, przeznaczonej do wytwarzania mleka, natomiast w przypadku starszych kobiet pojawia się większa ilość tkanki tłuszczowej. Zmiany nowotworowe podczas badania USG mają ciemny odcień, natomiast mammografia daje obraz w postaci jasnej. W praktyce oznacza to, że młode kobiety powinny decydować się na USG, natomiast starsze na mammografię – fakt ten wynika przede wszystkim z optymalnego odróżnienia zmian nowotworowych od zdrowej tkanki.


Sytuacja staje się bardziej skomplikowana w przypadku kobiet, które regularnie zażywają tabletki antykoncepcyjne – w tej sytuacji bardzo często konieczne staje się dopełnienie jednego badania drugim. Decyzję w tej sprawie podejmuje lekarz.
Ogólnie wiadomo, że regularne badanie piersi pozwala uniknąć problemów, jakimi są zmiany nowotworowe. Zakłada się, że kobiety do 40. roku życia powinny wykonywać USG, natomiast starsze – mammografię. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy lekarz zleca młodej kobiecie mammografię lub starszej USG – działanie to ma na celu potwierdzenie lub wykluczenie ewentualnego podejrzenia pojawienia się zmian nowotworowych.

USG, czy mammografia – które badanie piersi wybrać? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
Komentarze(1)
    • ~Maja
      29 marzec 2016

      badania są bardzo ważne również te w domu. takie samobadanie jest proste i szybkie. pomocna może się okazać rękawiczka zwiększająca czułość palców np femiglove