Dieta proteinowa Dukana szybko podbiła serca tysięcy kobiet. Jej popularność stale wzrasta, zaś fora internetowe pękają wręcz od pochwał zadowolonych pań. Ostatnio pojawia się jednak coraz więcej głosów mówiących o tym, że może ona mieć bardzo negatywne skutki. Na czym polega dieta Dukana, a także jakie zagrożenia za sobą niesie? 


Na czym polega dieta Dukana?

Głównym założeniem diety Dukana jest jak największe ograniczenie spożycia posiłków bogatych w węglowodany, na rzecz spożywania jak największej ilości białka. Realizacja diety opiera się na kilku etapach, które traktowane mogą być jako kolejne stopnie zaawansowania tego schematu żywieniowego. Warto wspomnieć, że jest on przewidziany właściwie do końca życia. Dieta ta cieszy się ogromną popularnością – i choć przeznaczona jest właściwie tylko dla osób o bardzo silnej woli, które są w stanie sprostać ograniczeniom, to grono jej zwolenników poszerza się coraz bardziej – i to w szybkim tempie. Jej efekty bez wątpienia są oszałamiające, a osoby, którym udaje wytrwać się w postanowieniu trzymania się jej zasad, mogą cieszyć się nimi przez wiele lat, bez ryzyka wystąpienia efektu jo-jo.


Fazy diety Dukana

Program składa się z czterech faz. Pierwsza z nich polega na dawce uderzeniowej białkiem. W zależności od pożądanego efektu różni się czas jej trwania. Przy pięciu kilogramach nadwagi wystarczy jeden dzień, przy dziesięciu będą to trzy dni, pomiędzy 10 a 20 kilogramami czas wydłuża się do pięciu dni, zaś powyżej 20 kilogramów etap ten powinien trwać 7 dni. Należy pamiętać o tym, by w żadnym wypadku nie przekraczać 10 dni – chyba, że pod ścisłą kontrolą lekarza. W ten sposób zrzuca się średnio około kilograma dziennie. Spożywane produkty powinny zawierać bardzo duże ilości białka, zaś praktycznie w ogóle węglowodanów oraz tłuszczów.


Druga faza to utrata wagi, trwa zaś do czasu uzyskania oczekiwanych efektów. Polega ona na naprzemiennym spożywaniu produktów białkowych łączonych z warzywami jednego dnia, następnego zaś wyłącznie białkowych.


dieta dukana opiera się na białkach


Trzecia faza to utrwalanie uzyskanych efektów – stosuje się ją wtedy, gdy osiągnie się już zamierzony efekt. Każdy stracony kilogram to 10 dni utrwalania. Jeśli więc stracimy 5 kg, fazę tą utrzymywać musimy przez 50 dni. Etap ten polega na spożywaniu produktów z dni, w których mieszane były produkty białkowe i warzywne. Dania białkowe zjadać należy przez 6 dni w tygodniu. Czwarta faza polega na powrocie do normalnego żywienia, po utrwaleniu efektów.


Dieta Dukana – skutki uboczne

Efekty widoczne są bardzo szybko – nic dziwnego więc, że dieta ta cieszy się ogromną popularnością. Pamiętajmy jednak o tym, by, zanim przejdziemy na jakąkolwiek dietę odchudzającą, należy zrobić dokładne rozeznanie nie tylko w efektach, jakie możemy dzięki niej uzyskać – ale także wadach i skutkach ubocznych, jakie za sobą niesie. Dieta Dukana niestety może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Kiedy nagle przestajemy spożywać węglowodany bądź też drastycznie obniżamy ich przyjmowanie, możemy odczuwać szybkie i znaczne niedobory energii. Przekłada się to bezpośrednio nie tylko na zdrowie, ale także spowalnia procesy przemiany materii. Ucierpieć mogą także serce i mózg, bowiem węglowodany są odpowiedzialne za ich prawidłowe działanie.


Spożywanie produktów wyłącznie białkowych przynosi bardzo negatywne skutki dla pracy nerek – nie radzą sobie one z przetwarzaniem nadmiaru białka. W konsekwencji doprowadzić może to do bardzo poważnych schorzeń, w tym nawet niewydolności nerek. Równie szkodliwe jest całkowite odstawienie cukru, czego dieta wymaga. Mózg człowieka, by mógł funkcjonować prawidłowo, potrzebuje cukru – dieta Dukana sprawia więc, że nie tylko tracimy zapał do życia, ale także czujemy się ciągle rozkojarzeni. Kolejną przykrą sprawą, do jakiej przyczynia się dieta, jest odkładanie się cholesterolu na ściankach naczyń krwionośnych. Dzieje się tak dlatego, iż po kilku miesiącach na diecie organizm staje się zupełnie rozregulowany. Po zakończeniu diety więc częstym problemem jest nadprodukcja cholesterolu. Pamiętajmy więc o tym, jakie nieprzyjemności niesie za sobą dieta Dukana. Efekty uboczne mogą towarzyszyć nam jeszcze przez długi czas.

Uważaj na skutki uboczne diety Dukana! Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1