Nietrzymanie moczu jest bardzo krępującym i uciążliwym kobiecym problemem. Dolegliwość ta jest niestety dość częsta – z jej powodu może cierpieć nawet co siódma kobieta. Z nietrzymaniem moczu może skutecznie sobie poradzić ginekologia estetyczna. Zaliczamy do niej mało inwazyjne zabiegi mogące poprawić estetykę kobiecego narządu rodnego i jego funkcjonalność. Ta dziedzina medycyny wykorzystywana jest też często przy leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu.


Nietrzymanie moczu – czym jest ta dolegliwość?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu najczęściej dotyka kobiety w okołomenopauzalnym wieku i te po więcej niż jednym przebytym porodzie. Przyczyną nietrzymania moczu jest rozciągnięcie pochwy i osłabienie mięśni, przez co kąt nachylenia cewki moczowej ulega zmianie. Wysiłkowe nietrzymanie moczu mogą też powodować przebyte operacje cewki moczowej, radioterapia i wady wrodzone. To schorzenie nasila się wraz z wiekiem. Jeśli leczenie zostanie podjęte we wczesnej fazie, możliwe jest całkowite pozbycie się krępującego problemu.


Objawem wysiłkowego nietrzymania moczu jest odruchowe jego popuszczanie. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, które nie wymagają zbyt dużego wysiłku fizycznego – kaszlu, kichania, śmiechu oraz dźwigania i schylania się. W najcięższych przypadkach mocz popuszczany jest również w stanie spoczynku. Wysiłkowe nietrzymanie moczu to najczęściej występujący typ tej dolegliwości.


Ginekologia estetyczna a nietrzymanie moczu

W leczeniu nietrzymania moczu można wykorzystać metody z ginekologii estetycznej. Nie należy się jej bać – ta dziedzina ginekologii wykorzystuje bezpieczne metody leczenia i może znacznie ułatwić życie kobiety, a nawet zwiększyć jej pewność siebie. Zabiegi ginekologii estetycznej nie tylko wpływają na estetykę narządu rodnego kobiety, ale także poprawiają satysfakcję z życia seksualnego.


Wysiłkowe nietrzymanie moczu można wyleczyć za pomocą specjalnego lasera. Zabieg polega na odbudowie struktury tkanek łącznych, co przywraca cewce moczowej prawidłowy kąt nachylenia i funkcjonalność. Ilość wymaganych zabiegów zależy od stopnia zaawansowania schorzenia.
Naświetlanie ścian pochwy za pomocą lasera sprawia, że przywrócone zostaje naturalne pH pochwy, zwiększa się także jej poziom nawilżenia i napięcia (to może poprawić jakość intymnego życia kobiety). Taki zabieg jest zupełnie bezbolesny, a może pomóc pozbyć się kompleksu i ułatwić funkcjonowanie w normalnym życiu.


nietrzymanie moczu


Wskazania do zabiegowego leczenia nietrzymania moczu

Wskazaniem do zabiegu laserowego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu są dolegliwości związane z tym schorzeniem. Kobieta mająca problem z niekontrolowanym popuszczaniem moczu podczas zwykłych, codziennych czynności (śmiech, kichanie, lekki wysiłek), powinna rozważyć poddanie się zabiegowi ginekologii estetycznej. Przed zabiegiem należy udać się na konsultację lekarską, gdzie zostanie przeprowadzony dokładny wywiad, badanie ginekologiczne oraz zlecenie i późniejsze omówienie badań. Aby możliwe było przeprowadzenie zabiegu, lekarz musi poznać dokładny stan zdrowia pacjentki – dlatego konieczne jest wykonanie cytologii i innych podstawowych badań ginekologicznych.


Ginekologia estetyczna przy nietrzymaniu moczu – zalety

Podstawową zaletą poddania się zabiegowi laserowego leczenia nietrzymania moczu jest pozbycie się problemu – całkowicie lub w znaczącym stopniu. W razie gdy jeden zabieg nie wystarczy, po upływie ok. miesiąca powtarza się go. Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Po zabiegu również nie ma zbyt dużych wymagań – trzeba zachować wstrzemięźliwość seksualną do 7 dni, unikać podnoszenia ciężarów i gorących kąpieli.


Tak naprawdę kobieta zaraz po zabiegu może wrócić do normalnego życia – pracy, domu i rodziny.


Laserowe leczenie nietrzymania moczu – przeciwwskazania

Lista przeciwwskazań do poddania się laserowemu zabiegowi leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu jest dość krótka. Nie można wykonać zabiegu przy pozytywnym wyniku cytologii, podczas ciąży, miesiączki i infekcjach intymnych.

W nietrzymaniu moczu pomoże ginekologia estetyczna Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
Komentarze(3)
  • ~Magda 36
   22 marzec 2016

   Hmm... Wszystko pięknie, byłam na laserowym leczeniu i pomogło na jakiś miesiąc, potem powtórzyłam i znowu to samo... Ręce mi opadły, bo już miałam wszystkiego serdecznie dość. Już miałam iść na operację, ale moja pani doktor poleciła spróbować jeszcze fizjoterapii na nietrzymanie moczu. I kurde już po cztrerech ćwiczeniach z fizjoterapuetką zaczęłam czuć poprawę, gorąco polecam !

   • ~Karinka
    30 marzec 2016

    Madziu super!!! Napisz koniecznie gdzie chodzisz na takie zabiegi!!!

    • ~Ekspert TENA Lady
     12 kwiecień 2016

     Pani Magdo, bardzo się cieszę, że fizjoterapia Pani pomogła. Warto współpracować z lekarzem i wypracować pewien kompromis w leczeniu. Ważne jest również poczucie bezpieczeństwa. Nie tylko jeśli idzie o kwestię zaufania do własnego lekarza, ale także o kwestię komfortu podczas dolegliwości, jaką jest NTM. Ja wszystkim, którzy mają problemy z nietrzymaniem moczu mogę polecić używanie specjalistycznych wkładek i podpasek TENA Lady. Pozwalają zachować odpowiedni poziom higieny, zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu, są bardzo chłonne, a przy tym bardzo wygodne. Nie odznaczają się pod ubraniem. Znaleźć je można w aptekach, drogeriach i sklepach internetowych. Na stronie producenta można też zamówić bezpłatne próbki, które zostaną wysłane w nieoznakowanej paczce. W razie pytań - zapraszam do kontaktu.

     Pozdrawiam Ekspert TENA Lady