Słyszymy: wapń i pierwsze nasze skojarzenie dotyczy dzieci. Tak, wiemy doskonale, że to dzieci go potrzebują w okresie intensywnego wzrostu. I na tym często nasza wiedza się kończy. Tymczasem wapnia potrzebujemy przez całe życie. I dlatego powinnyśmy dbać, by w naszym organizmie było go zawsze odpowiednio dużo.


Wapń jest zbawienny dla kości

Zapotrzebowanie na wapń, które kojarzymy z dziećmi, dotyczy głównie ich kości. I tu jak najbardziej mamy rację. W praktyce to właśnie wapń jest kluczowy do prawidłowego ich rozwoju. Chroni je przed różnego rodzaju deformacjami, dba o ich odpowiednią twardość i wytrzymałość. Nie oznacza to jednak, że gdy wchodzimy w wiek dorosły, nie potrzebujemy go. Wręcz przeciwnie. Co prawda rola wapnia nieco się zmienia, ale nadal odgrywa on w naszym organizmie niezwykle ważną rolę. Jest swoistym mechanikiem każdego dnia dokonującym licznych napraw mikrouszkodzeń kości, o których nawet nie mamy pojęcia, a które bez naprawy mogłyby doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. To dzięki ciągłej mikronaprawie poruszamy się i jesteśmy fizycznie sprawne.


Kości wciąż ulegają przebudowie

Zapewne nie raz słyszałaś o tym, że każdego dnia w twoim organizmie umierają różne komórki, a na ich miejsce rodzą się nowe. Że tkanki ulegają ciągłej przebudowie. A czy wiedziałaś, że tak samo jest z kośćmi? To absolutnie nie jest tak, że przez całe życie nasze kości są identyczne, jak w momencie, gdy wykształciły się w wieku dziecięcym. One również podlegają ciągłym przemianom, a te związane są właśnie z wapniem. Z jednej strony wytrącają go wraz z niepełnowartościowymi tkankami, z drugiej – wchłaniają, by tworzyć nowe tkanki. I tak każdego dnia w twoim organizmie odbywa się wytrącanie i magazynowanie wapnia. A twoim zadaniem jest dopilnowanie, aby procesy te przebiegały w harmonii – czyli aby kości mogły pozyskać wystarczają ilość wapnia, na miejsce wytrąconego.


wapń zawarty jest w nabiale


Mięśnie również potrzebują wapnia

Być może będziesz zaskoczona, ale wapń to nie tylko gwarancja zdrowych kości, ale gwarancja prawidłowej pracy naszych mięśni. Bo to właśnie wapń jest tym pierwiastkiem, który zmusza je do ciągłej pracy, czyli kurczenia się i rozkurczania. A teraz spójrz na swoje serce, oczy oraz jelita. Przecież ich praca polega właśnie na ciągłym kurczeniu i rozkurczaniu. To dzięki temu prawidłowo funkcjonują, sprawiając, że jesteśmy zdrowe i dobrze się czujemy. Zresztą którego specjalisty byś nie spytała, każdy odpowie ci ze swojej perspektywy, że ten pierwiastek jest nieprzeceniony. Kardiolog zwróci twoją uwagę na prawidłową pracę serca, neurolog opowie ci o procesach pobudzania i hamowania mózgu. Ginekolog powie o produkcji estrogenów, hormonów odgrywających kluczową rolę w twoim organizmie.


Wspieranie procesów organizmu

Choć tego nie widzisz, twój organizm cały czas pracuje, a w jego wnętrzu zachodzi wiele życiowych procesów. Do wielu z nich wapń jest po prostu niezbędny. Bez niego krew nie miałaby odpowiedniej krzepliwości, nie radziłabyś sobie z reakcjami alergicznymi, czy miałabyś problemy z płodnością i donoszeniem ciąży. Poza tym to wapń pomaga w wydalaniu z organizmu metali ciężkich, zapobiega osteoporozie i wzmacnia zęby, skutecznie obniża poziom ciśnienia krwi, jest doskonałym antyoksydantem i antystreserem. Jak więc widzisz, komfort zdrowego ciała w dużej mierze zawdzięczasz temu niepozornemu składnikowi.


Wapń w diecie

Skoro już wiesz, jak ważny jest dla twojego organizmu, czas zadbać o jego odpowiedni poziom. Najbogatsze w wapń jest oczywiście mleko i jego przetwory. Jeśli jednak z jakichś powodów nie mogą one znaleźć się w twojej codziennej diecie, włącz do niej sardynki, figi, migdały, orzechy laskowe, szpinak, jarmuż, brokuł, kukurydzę czy soję. Możesz też sięgnąć po suplementy diety zawierające węglan wapnia, które pomogą ci zachować odpowiedni poziom wapnia w organizmie.

Wapń – pierwiastek, którego potrzebujesz zawsze Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1