Kamica żółciowa może przebiegać zupełnie bezobjawowo, dlatego większość osób, które ma kamienie na woreczku, nawet o tym nie wie. Jest to choroba powszechna i potrafi być niezwykle uciążliwa. Jak ją rozpoznać? Jak leczyć? Czy kamienie, które przechowuje woreczek żółciowy, mogą się odnawiać?


Woreczek żółciowy – objawy kamicy

Najpierw pojawia się zgaga. Do tego dochodzą nudności, często również wymioty. Pojawia się ból, który promieniuje od klatki piersiowej aż do pleców. Zdarza się, że lekarze sugerują nerwobóle, podając przy tym środki rozkurczowe, które zazwyczaj pomagają i na tę dolegliwość. Dlatego właśnie osoby, które żyją z kamieniami na woreczku przez wiele lat, nawet o tym nie wiedzą.


Jeżeli jesteś kobietą po 30-stce i zaobserwowałaś u siebie któryś z powyżej opisanych objawów, warto wybrać się na USG.

 

Co zrobić w przypadku ataku?

Przede wszystkim zachowaj spokój. Postaraj się wyciszyć, uspokoić i rozluźnić. Zaparz sobie melisę i napij się jej, zanim całkiem wystygnie. Dodatkowo zażyj nospę, najlepiej tą silniejszą lub dwie tabletki słabszej i.. czekaj.


Okolice wątroby możesz ogrzewać termoforem lub słoikiem pełnym ciepłej wody. Po kilkudziesięciu minutach kolka żółciowa powinna ustać, ale pamiętaj, że przez najbliższe tygodnie – nawet do miesiąca – powinnaś po każdym posiłku zażywać leki, które wspomagają wydzielanie żółci.


gdy doskwiera woreczek żółciowy, warto pomyśleć o odpowiedniej diecie


Woreczek żółciowy a dieta

Jeżeli masz kamienie na woreczku żółciowym, powinnaś stosować specjalną dietę. Jest wiele produktów zakazanych, których spożycie może doprowadzić do silnego ataku, jednak znajdziesz też sporo takich, które możesz jeść bez obaw.

- Przede wszystkim zrezygnuj z mocnej kawy i zapomnij też o mocnej herbacie.

- Nie zapominaj o śniadaniu, spożywaj w ciągu dnia 5 zbilansowanych posiłków.

- Powinnaś odrzucić wszystko, co smażone i tłuste. Dodatkowo nie pozwalaj sobie na jedzenie gorących ani zbyt zimnych potraw.

- Zadbaj o odpowiednią ilość błonnika w diecie – chociaż twoim największym przyjacielem jest teraz pszenne pieczywo w formie sucharów, to powinnaś jeść również to pełnoziarniste. Spożywaj warzywa i owoce z listy, którą otrzymasz od lekarza.


Leczenie kamicy żółciowej

Jeżeli masz kamienie na woreczku żółciowym, to odpowiednia dieta może nie wystarczyć, by złagodzić objawy schorzenia. Lekarz może zalecić ich usunięcie. Zazwyczaj usuwa się nie tylko kamienie, ale cały woreczek żółciowy – zwykle metodą laparoskopową, która nie jest tak inwazyjna jak tradycyjna operacja. Dzięki tej metodzie, pacjentka wraca do domu po upływie doby i wystarczy kilka dni, by dojść do siebie.


Przy kamicy nerkowej wskazane jest stosowanie niektórych ziół. Warto zaopatrzyć w:

- Dziurawiec. Jest to ziele żółciopędne, dlatego warto pić herbatkę z dziurawca po każdym posiłku. Można kupić w aptece gotową mieszankę lub przygotować ją samodzielnie. 

- Mniszek lekarski. Jest szczególnie pomocny tuż po atakach woreczka i zabiegach laparoskopowych mających na celu jego usunięcie

- Karczoch. Tutaj dobrze skorzystać z gotowych preparatów dostępnych w aptekach. Karczochy wspomagają działanie wątroby, ale też ułatwiają trawienie tłuszczu.


Pamiętaj, że nawet po usunięciu woreczka żółciowego dalej jesteś podatna na powstawanie kamieni, które będą się odkładały w przewodach żółciowych, dlatego powinnaś na stałe zmienić swoje nawyki żywieniowe i wprowadzić dietę.

Woreczek żółciowy – skąd się biorą kamienie? Ocena: 3.6/5 Ilość głosów: 7