Wszawica wzbudza wciąż wiele kontrowersji. Wywołana jest obecnością pasożyta, jakim są wszy. Jeżeli twoje dziecko często drapie się po głowie, koniecznie dokładnie przejrzyj jego włosy. Może okazać się, że ten problem pojawił się i u niego. Wszawica u dzieci to dalej dość powszechne zjawisko i pojawia się zazwyczaj u maluchów, które chodzą do szkoły czy przedszkola. Jak ustrzec się przed wszami? Jak z nimi walczyć?


Wszawica – jak rozpoznać wszy?

Nie osiągają zbyt wielkich rozmiarów. Nie zdarzyło się, by wesz przekroczyła swoim rozmiarem trzy milimetry, dlatego są prawie niezauważalne. Mogą mieć różny kolor, zmieniają swoją barwę niczym kameleon, który dostosowuje się do otoczenia. Wesz bierze pod uwagę kolor włosów swojego żywiciela. Zauważyć ją można zatem właściwie tylko wtedy, kiedy się porusza. Widoczne są również jaja wszy, które rozmiarem sięgają jednego milimetra, ale mają charakterystyczny biały lub żółtawy kolor. Właściwie to łatwo je pomylić z łupieżem, ale nie da się ich tak łatwo wyczesać, czy nawet odkleić.


Wszawica – objawy

Pierwszym objawem jest przede wszystkim drapanie się. Warto wtedy dokładnie obejrzeć skórę dziecka pod kątem wszawicy. Jeżeli nie zauważysz jaj ani samych żyjątek, zwróć uwagę choćby na to, czy skóra  nie jest podrażniona. Niewielkie zaczerwienienia rozsiane po całej głowie, albo nawet ranki, mogą świadczyć o obecności wszy. Wszawica kojarzy się nam nieustannie z brudem i zaniedbaniem, a przecież jeżeli dziecko spotyka się z innymi maluchami, to żadne środki ostrożności nie pomogą, gdy któreś z nich ma wszy. Jak sobie radzić z problemem?


wszawica to problem, któremu da się zaradzić


Leczenie wszawicy

Przede wszystkim zachowaj spokój. Przecież wiesz, że dziecko chłonie nastroje jak gąbka, dlatego wyraźnie odczuje twoje zdenerwowanie. Wszawica to temat bardzo wstydliwy. Nie mówi się o nim głośno, jednak to nie znaczy, że tylko twoje dziecko się z nią spotkało. Nie panikuj, porozmawiaj z maluchem, wyjaśniając mu, czym są żyjątka, które zamieszkały na jego głowie, że to wcale nie jest jego wina, a problemowi da się zaradzić. Później udaj się do apteki i wybierz konkretny lek na wszawicę – są dostępne bez recepty, a leczenie należy rozpocząć jak najszybciej, bo wszy rozmnażają się w bardzo szybkim tempie.


Musisz wiedzieć, że każdy taki apteczny preparat przeznaczony do walki z wszawicą jest trujący, dlatego kiedy będziesz go nakładać na głowę malucha, bądź bardzo ostrożna, by nie dostał się on do jego oczu. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta, a później wyczesuj wszy z włosów dziecka jak najgęstszym grzebieniem lub szczotką. Taki gadżet jest zazwyczaj dołączony do aptecznego preparatu. Może zdarzyć się tak, że nie wszystkie jajeczka da się wyczesać. Wówczas będziesz musiała dokładnie przejrzeć włosy dziecka i wyjmować je palcami.


Po zakończonej kuracji nie trać czujności i regularnie oglądaj skórę głowy malucha oraz jego włosy. Jeżeli po dziesięciu dniach nie zauważysz żadnych zmian, możesz oficjalnie pożegnać się z problemem. Jeśli natomiast wszy i gnidy wrócą, powinnaś ponownie przeprowadzić kurację. Z wszawicą można walczyć skutecznie.

Wszawica u dzieci – jak z nią walczyć? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1