O chorobie świadczyć może nawet wygląd naszego języka. W medycynie chińskiej oglądanie języka jest istotne w określeniu stanu narządów człowieka – każdej części ciała odpowiada inna część języka. Sprawdź, co język może mówić o twoim zdrowiu. Język jest ważnym mięśniem w jamie ustnej, dzięki niemu możemy mówić, jeść i przełykać. Jego wygląd odzwierciedla nasz stan zdrowia. Kiedy wszystko jest w porządku, język jest różowy i wilgotny. Na co należy zwrócić uwagę oglądając swój język?


Biały nalot na języku

Lekki, biały nalot na języku nie powinien być powodem do niepokoju – większość ludzi go ma. Za jego powstawanie odpowiedzialne są brodawki smakowe i bakterie, które zostają na języku z resztek jedzenia. Kiedy jednak biały osad na języku staje się coraz bardziej intensywny, należy udać się do lekarza. To może być oznaka rozwijającej się w organizmie grzybicy jamy ustnej anemii, a nawet kiły. Choroby jamy ustnej mogą się rozwinąć w trakcie antybiotykoterapii lub przyjmowania innych leków naruszających bakteryjną równowagę. Dlatego ważne jest jedzenie jogurtów naturalnych, które zawierają żywe kultury bakterii.


Żółty nalot na języku

Z kolei nalot na języku w kolorze żółtym może być objawem cofania się kwasów żołądkowych lub infekcji bakteryjnej. Refluks żołądkowy zaburza naturalną równowagę bakteryjną w jamie ustnej. Zwykle żółty osad na języku nie jest objawem żadnej choroby, a jedynie wynikiem spożywania dużej ilości kawy lub ostrych, intensywnych przypraw. Czasem może świadczyć o chorobie wrzodowej żołądka.


Brązowy nalot – o czym świadczy?

Ciemny nalot na języku może oznaczać problemy z trawieniem lub niedotlenienie organizmu. Z kolei nalot w kolorze ciemnoszarym, sinym albo purpurowym może sygnalizować o niedoborze witamin z grupy B2 i B12 w organizmie. Pamiętaj że na kolor języka ma wpływ wiele innych czynników, np. spożywane pokarmy, napoje, leki i tabletki do ssania. Kolor języka ulega zmianie także w trakcie gorączki, dlatego nie należy od razu wpadać w panikę.


język może nas informować o naszym zdrowiu


Zmiany na języku

Zmiany na języku w postaci owrzodzeń, aft czy nadżerek pojawiają się zazwyczaj w czasie osłabienia organizmu i po przyjmowaniu antybiotyków. Duże i bolesne krostki na języku to dolegliwość, której nie należy ignorować. W aptece można znaleźć specjalne preparaty pomagające pozbyć się niechcianych krost. Preparaty mogą mieć postać płynu, żelu lub sprayu. Pomocna w tym przypadku może się okazać także gencjana – fioletowy płyn uśmierzający ból i odkażający rany. Zazwyczaj afty na języku znikają same po ok. 7-10 dniach. Jeżeli jednak nie możemy się pozbyć zmian, należy udać się do stomatologa.


Krosty

Krostki na języku to zazwyczaj nic strasznego. Powoduje je wiele czynników, takich jak spożycie konkretnych pokarmów, uczulenie na składniki potrawy, grypa, wirusowe zapalenie jamy ustnej, bakterie. Choć krosty na języku zazwyczaj znikają same, czasem trzeba podjąć leczenie. Jeśli krosta na języku nie jest wynikiem poważnej choroby, możesz wypróbować domowy sposób – płukanie jamy ustnej naparem z szałwii kilka razy dziennie. Pomóc może żucie listków mięty czy zażywanie witaminy B. Kiedy jednak krostki na języku nie znikają, należy udać się do lekarza.


Czerwone plamy

Czerwone plamy na języku powstają z różnych przyczyn, zależnie od towarzyszących im objawów. Jeśli zauważysz powiększone kubki smakowe (tzw. malinowy język) to znak, że w organizmie jest za mało witaminy B12 lub kwasu foliowego. To może być także objaw płonicy (szkarlatyny). Czerwone kropki na języku mogą być objawem zapalenia gardła, czyli infekcji bakteryjnej – pojawią się one głównie z tyłu języka. Także anemia przyczynia się do powstawania niewielkich, czerwonych plam na języku. Inne przyczyny to np. reakcja alergiczna czy problemy z układem trawiennym.


Warto czasem przyjrzeć się swojemu językowi. Najlepiej robić to rano, przed śniadaniem i umyciem zębów – będziemy mieć pewność, że na wygląd języka nie wpłynął żaden czynnik zewnętrzny. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy udać się do stomatologa.

Wygląd języka mówi o twoim zdrowiu! Ocena: 5/5 Ilość głosów: 2