W większości przypadków wyrzynaniu się zębów towarzyszą ból, podwyższona temperatura, drażliwość i kłopoty ze snem. Jak przetrwać ząbkowanie u dzieci? Poniżej przedstawiamy kilka sprawdzonych sposobów.


Objawy ząbkowania

Ząbkowanie u dzieci wiąże się z kilkoma podstawowymi objawami. Po pierwsze możemy zaobserwować, iż maluch częściej wkłada różne przedmioty i palce do jamy ustnej. Szczególnie w przypadku pierwszych ząbków znamienne jest także obfite ślinienie się. Ząbkowanie a biegunka? Tak, jak najbardziej te dwa objawy mogą być połączone. Szczególnie w fazie poprzedzającej bezpośrednie przecięcie dziąsła przez pojawiający się ząb. Kolejne objawy, które mogą wskazywać, iż nadchodzi właśnie ten etap – to pojawienie się gorączki, rozdrażnienie i kłopoty ze snem. W momencie, kiedy będziesz w stanie zaobserwować, iż dziąsła są rozpulchnione, mocno zaróżowione i gorące, ząbkowanie będzie już praktycznie na finiszu. Znacznie gorzej jest z postawieniem diagnozy, gdy bóle towarzyszą już w początkowej fazie. Ząbkowanie może dokuczać nawet wtedy, gdy zęby dopiero przemieszczają się w kierunku swego stałego miejsca osadzenia. W takim przypadku ząbkowanie u niemowlaka może zostać pomylone z innymi schorzeniami.


Co na ząbkowanie?

Istnieje kilka sposobów na złagodzenie bólu oraz przyniesienie ulgi maluchowi bez konieczności zażywania leków. Ząbkowanie u niemowlaka można łatwiej przetrwać dzięki podawaniu mu schłodzonych gryzaków żelowych. Dodatkowo warto obniżać temperaturę poprzez okłady z chłodnych kompresów. Nie serwuj dziecku jedzenia i napojów zimnych bądź gorących. Najlepiej, jeżeli posiadają one temperaturę pokojową – wtedy będą podrażniały nabrzmiałe dziąsła w jak najmniejszym stopniu. Co na ząbkowanie dla starszych dzieci? Wyrzynające się trzonowce mogą powodować kłopoty z gryzieniem. Podawaj dziecku potrawy o miękkiej konsystencji. Zainwestuj w specjalną szczoteczkę silikonową, nakładaną na palec i masuj nią delikatnie dziąsła – możesz do tego użyć specjalnego żelu przeciwbólowego.


ząbkowanie


Jak ulżyć w ząbkowaniu za pomocą farmaceutyków

Jeżeli dziecko walczy z wysoką temperaturą, a wiesz, iż jej źródłem jest ząbkowanie, to podaj mu syrop przeciwgorączkowy. Zazwyczaj specyfiki tego typu posiadają właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne, które także okażą się przydatne w zakresie wspomnianych dolegliwości. Pośród innych sposobów skuteczne okazują się krople homeopatyczne, które łagodzą ból i wspomagają spokojny sen.


Bolesne ząbkowanie – jak pomóc maluszkowi?

Dziecko w tym okresie wymaga dużej dawki cierpliwości, gdyż jest niezwykle rozdrażnione i ma trudności z przyjmowaniem posiłków. Jeżeli ząbkowanie przypadnie na okres zimowy, to nie zalecane jest wychodzenie z maluchem na mróz – zbyt zimne powietrze może działać drażniąco na dziąsła. Pamiętaj także o ochronie skóry wokół ust. Nadmierne ślinienie się dziecka podczas ząbkowania oraz ciągłe wkładanie zabawek i gryzaków do buzi powoduje, iż skóra (szczególnie w okolicach brody) staje się zaczerwieniona, podrażniona i zaczyna boleć. Smarując ją kremem ochronnym, ograniczysz ilość negatywnych bodźców, działających na malucha.


Ząbkowanie a higiena jamy ustnej

Po przejściach związanych z bolesnym ząbkowaniem dziecko może się zniechęcić do szczotkowania zębów. A przecież higiena jamy ustnej powinna być regularnie przeprowadzana już od pierwszych miesięcy życia. Aby zadbać o kondycję zębów i wyrobić w dziecku prawidłowe nawyki, zaopatrz się w odpowiednie szczoteczki (w przypadku mniejszych dzieci obsługiwane przez ciebie, u większych maluchów wykorzystywane samodzielnie) – im bardziej będą kolorowe i opatrzone wizerunkami ulubionych bohaterów, tym większe prawdopodobieństwo, że przypadną dziecku do gustu. Pachnąca owocami bądź gumą balonową pasta do zębów (dobrana odpowiednio do kategorii wiekowej) także może zwiększyć zainteresowanie dziecka procesem mycia zębów. Myjcie swoje zęby razem – dzieci najlepiej uczą się przez przykład, płynący bezpośrednio od dorosłych.

Ząbkowanie - jak pomóc dziecku przejść ten etap? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1