Anoreksja, bulimia, kompulsywne jedzenie – to najczęściej spotykane zaburzenia odżywiania. Wydawałoby się: jak zwykłe jedzenie może człowiekowi zaszkodzić? A jego nadmiar lub też niedobór może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zaburzenia odżywiania zazwyczaj swoje źródło mają psychice. Ale omówmy po kolei.


Anoreksja

Inaczej jadłowstręt psychiczny. Tego typu zaburzenia odżywiania dotykają częściej kobiet, choć zdarzają się także wśród mężczyzn, którym zależy na szczupłym wyglądzie. Dążą do idealnych wymiarów prezentowanych w mediach – jednak zamiast stawiać na racjonalne odżywianie, całkowicie eliminują jedzenie. Prowadzi to do szybkiego wyniszczenia i osłabienia organizmu, a w konsekwencji nawet do śmierci. Anoreksja zazwyczaj dotyka kobiety w wieku dojrzewania, kiedy presja, by dobrze wyglądać, jest największa.


Bulimia

To napady objadania się, po których następuje prowokowanie wymiotów bądź nadużywanie środków przeczyszczających. Tutaj również choroba dotyka głównie kobiety, które po nadmiernym objadaniu się czują tak wielkie wyrzuty sumienia, że świadomie wywołują wymioty. Poprzez zwracanie całego pokarmu następują: odwodnienie organizmu, zmęczenie, ospałość, bóle głowy i inne nieprzyjemne dla zdrowia objawy.


zaburzenia odżywiania


Kompulsywne jedzenie

To niekontrolowane, systematyczne napady objadania się. Często występuje jako reakcja na stres bądź inne problemy. W odróżnieniu od bulimii po objadaniu się nie występują wymioty. Z kolei niekontrolowwane ataki głodu powodują zwiększenie się masy ciała, co pociąga za sobą kompleksy. Kompulsywne jedzenie często zauważa się u ludzi z zaburzeniami osobowości.


Zespół nocnego jedzenia

Tego typu zaburzenia odżywiania związane są z zaburzeniami snu. Jak sama nazwa mówi, jest to wstawanie w nocy specjalnie, by skonsumować jakiś posiłek. Powoduje to brak apetytu rano. Z kolei niejedzenie śniadań, jak dobrze wiemy, wiąże się z otyłością. Zresztą już samo jedzenie w nocy niekorzystnie wpływa na sylwetkę.


Ortoreksja

To przywiązywanie nadmiernej wagi do spożywanego pokarmu. Obsesja na punkcie zdrowego żywienia. Takie osoby stosują źle zbilansowaną dietę, ponieważ nie jedzą niczego, co miałoby chociaż pozory niezdrowego jedzenia. W to zaburzenie wpadają osoby, które chcą przesadnie kontrolować swoją życie i przekładają to na nadmierne kontrolowanie jedzenia, które – o ironio – wcale nie wychodzi na zdrowie.

Jak widzisz, wiele zagrożeń czeka na ciebie z każdej strony. Grunt to wierzyć w siebie i pokochać swoje ciało takim, jakie jest. A jeśli zmieniać, to tylko przez dobrze dobraną dietę, dostarczająca organizmowi wszystkich składników odżywczych. Pamiętaj, że głodzenie się nie doprowadzi cię do szczęścia, a co najwyżej do choroby.

Zaburzenia odżywiania - co powinnaś o nich wiedzieć? Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1
Komentarze(1)
    • ~Karina
      28 czerwiec 2017

      Jak dla mnie Foreverslim okazał się bezapelacyjnie dobry.Według mnie nie nic lepszego na odchudzanie Polskim rynku niż te tabletki.Szybki skuteczne bezpieczne,w dobrej cenie.