Każda z nas przynajmniej raz w życiu podjęła próbę zrzucenia zbędnych kilogramów. Niestety zdecydowana większość musi przyznać, że była to próba, która skończyła się w najlepszym przypadku połowicznym sukcesem. Jak zatem przystąpić do odchudzania, gdy chcemy, aby było ono rzeczywiście efektywne? Czym więc jest zdrowe odchudzanie i na czym polega?


Zdrowe odchudzanie – podstawowe zasady

Trudno nie zgodzić się z tym, że kluczem do uzyskania naprawdę zgrabnej sylwetki jest przestrzeganie diety. Oczywiście nie każda jest jednakowo wartościowa, jeśli więc chcemy odchudzać się skutecznie i odpowiedzialnie, musimy poświęcić jej chwilę uwagi. Szczególnie pożądane wydaje się stosowanie się do kilku prostych zasad.


1. Głodówka nie odchudza

Nie można się z tym nie zgodzić: głodówka przyczynia się do tego, że tracimy na wadze. Jest to jednak metoda, która charakteryzuje się jedynie pozorną skutecznością. Nasza waga rośnie zaraz po rezygnacji z bardzo rygorystycznej diety i to nawet wówczas, gdy staramy się wprowadzać zdrowe nawyki żywieniowe. Co więcej, często przekonujemy się, że efekt jo-jo to „najniższy wymiar kary”; niezdrowe odchudzanie może bowiem poważnie nadwyrężyć nasz organizm.


2. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia

Osoby, które do tej pory unikały śniadań, często mają problemy z przyzwyczajeniem się do porannego posiłku. Zdrowe odchudzanie jest jednak zbiorem działań, który nie będzie kompletny, jeśli nie wprowadzimy śniadania na naszą listę. Jeśli nie trafiają do nas argumenty prozdrowotne, pomyślmy o śniadaniu jako o posiłku, który może zaspokoić naszą tęsknotę za jedzeniem bez ograniczeń. To przecież właśnie rano możemy zjeść najwięcej – licząc na to, że organizm poradzi sobie z obciążeniem i nie zmieni go w tkankę tłuszczową.


3. Robienie zapasów jest bardzo niebezpieczne

Trudno przekonywać kogokolwiek, że w czasie diety w lodówce powinno znajdować się jedynie światło, niełatwo jest jednak również polemizować z osobami, które uważają, że skuteczna dieta zakłada unikanie zapasów. Duże ilości jedzenia generują pokusy, z którymi często trudno jest walczyć. Owszem, nie jest wcale powiedziane, że będziemy się im poddawać, być może warto jednak podjąć działania, które zminimalizują podobne ryzyko.


zdrowe odchudzanie


Zdrowe odchudzanie i psychologia

Pytane o to, jakie czynniki są decydujące dla sukcesu odchudzania. Najczęściej zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania diety, dodając, że musi być ona możliwie jak najbardziej wyważona. Tymczasem okazuje się, że wcale nie mniej istotne jest odpowiednie nastawienie psychiczne. Jeśli bowiem nie zadbamy o swoje dobre samopoczucie, szybko zniechęcimy się do wysiłków podejmowanych w celu walki z nadmiarem kilogramów. Na szczęście, również w tym przypadku można mówić o liście zasad, których powinno się przestrzegać.


1. Postaw sobie realny cel odchudzania

Trudno o zdrowe odchudzanie, jeśli zakładamy, że w ciągu pół roku schudniemy 20 kilogramów i zmieścimy się w o trzy rozmiary za ciasne spodnie. Takie założenie powodują, że zaczynamy szukać półśrodków, zapominamy o własnym bezpieczeństwie, a do tego bardzo często załamujemy się. Poszukiwanie celów realnych warto rozpocząć od założenia, że uda nam się wytrwać w postanowieniu o odchudzaniu przez trzy tygodnie. Każdy kolejny cel powinien być konstruowany na podobnej zasadzie – nie może być zbyt prosty do zrealizowania, nie powinien nas jednak również przytłaczać. Efekt z pewnością nas usatysfakcjonuje.


2. Nie uciekaj w samotność

W czasie odchudzania łatwo jest podjąć decyzję o ograniczeniu kontaktu ze znajomymi. Przyczyny mogą być różne: nie chcemy przyznać się do tego, że znowu jesteśmy na diecie, obawiamy się pokus, a czasem po prostu mamy nadzieję na to, że uda się nam wszystkich pozytywnie zaskoczyć, jeśli po pewnym czasie zaprezentujemy zgrabną sylwetkę. Niestety, ucieczka w samotność ma dziesiątki wad. Nie wpływa korzystnie na nasze samopoczucie, prowadzi do tego, że zaczynamy się nudzić, a nawet obniża charakterystyczne dla nas poczucie własnej wartości. Istnieje też duże prawdopodobieństwo tego, że zechcemy zapomnieć o osamotnieniu, jedząc słodycze.

Zanim przejdziesz na dietę, poznaj zasady zdrowego odchudzania Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1