Ćwierć wieku to dużo i mało. Kobieta, która kończy 25 lat, często nabiera przysłowiowego tchu w piersi i zaczyna żyć pełną parą. Większość kobiet nie odczuwa w tym wieku poważniejszych dolegliwości zdrowotnych, co jednak nie oznacza, że nie należy dbać o własne zdrowie. Regularnie wykonywane badania profilaktyczne pozwolą dłużej cieszyć się zdrowiem i korzystać z życia. 


Nie bój się ginekologa

Ginekolog to lekarz, który na temat kobiecego zdrowia potrafi powiedzieć bardzo wiele, dlatego też nie należy bać się wizyty w poradni ginekologicznej i skutecznie unikać ginekologicznego fotela.


Dwadzieścia pięć lat to wiek, w którym wiele kobiet decyduje się na macierzyństwo. Nie od dziś wiadomo, że odpowiednie przygotowanie do przyszłej ciąży niweluje ewentualne uszkodzenie płodu lub wady genetyczne. Opieka ginekologa niezbędna jest także podczas ciąży i porodu.


Warto jednak pamiętać, że nie tylko ciąża powinna być przyczyną odwiedzania gabinetu ginekologicznego. Profilaktycznie należy korzystać z tego typu diagnostyki co dwa lata, a jeśli prowadzisz aktywne życie seksualne lub rozpoczęłaś współżycie – co rok. Badanie to pozwala wykryć ewentualne stany zapalne pochwy i jajników, a tym samym uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości zdrowotnych. W przypadku kobiet, które są dziewicami, badanie odbywa się przez odbyt. 


Jeśli zażywasz pigułki antykoncepcyjne, powinnaś dodatkowo wykonać dopochwowe USG, ważny jest także pomiar ciśnienia krwi. Co najmniej raz w roku powinnaś także wykonywać cytologię, czyli wymaz z szyjki macicy, który umożliwia wykrycie ewentualnych infekcji lub zmian nowotworowych.


Bardzo ważne jest także USG piersi, jeśli wynik jest prawidłowy, powtarzaj je co dwa lata. Kobiety, które znajdują się w grupie ryzyka, czyli pochodzą z rodzin, gdzie występował rak piersi, powinny wykonywać to badanie co najmniej raz w roku.


badania profilaktyczne


Morfologia i badanie moczu

Podstawowe badania profilaktyczne zakładają badanie krwi, czyli morfologię, która dużo mówi o stanie naszego zdrowia, dlatego też należy wykonywać ją co najmniej raz w roku, a jeśli pojawią się niepokojące zmiany, odpowiednio częściej. Ważnym badaniem krwi jest także OB., które pozwala określić ewentualny stan zapalny.


Istotnym badaniem laboratoryjnym jest także badanie moczu, które pozwala określić pracę nerek i wykluczyć ewentualne infekcje układu moczowego. Badania profilaktyczne moczu nie powinny być wykonywane w trakcie miesiączki ani bezpośrednio po niej – może to w znaczny sposób zmienić wyniki, wskazując krwiomocz.


Kobiety, które stosują doustną antykoncepcję hormonalną, powinny wykonać także próby wątrobowe, sprawdzić poziom cholesterolu oraz cukru we krwi.


Stomatolog i okulista do usług

Nie można również zapominać o zębach i oczach. Stomatologa należy odwiedzać co najmniej raz na pół roku, zakładając, że nie ma zmian chorobowych w obrębie jamy ustnej, które wymagają leczenia. Dentysta powinien usunąć kamień nazębny oraz wyleczyć ewentualne ubytki.


Równie ważna jest wizyta u okulisty, aczkolwiek można ją wykonywać co 3-4 lata. Częstsze wizyty są konieczne w sytuacji, gdy masz problemy ze wzrokiem, nosisz okulary i zauważyłaś pogorszenie się jakości widzenia.

Zdrowie kobiety po 25 - przegląd badań profilaktycznych Ocena: 5/5 Ilość głosów: 1